Bezdrátový Bluetooth přenos hudby, jak jej možná neznáte
Bluetooth reproduktory
Vaše preference by se přitom neměly točit jen kolem kvalitního zvuku či dlouhé výdrže. Výrobci se předhání v tom, kdo nabídne zajímavější technologickou vychytávku zpříjemňující používání reproduktoru, takže se nebojte být nároční. Není problém sehnat reproduktory s podporou připojení více zvukových zdrojů, s různými zvukovými režimy, s podporou chytrých asistentů nebo třeba integrovanými streamovacími službami. Ano, kvalita zvuku či výdrž je u reproduktoru důležitější, ale i tyto drobnosti dokáží jeho používání zpříjemnit.
Před výběrem bezdrátového reproduktoru byste si tedy měli nejprve ujasnit to, k čemu a kde jej chcete využívat. Pokud jsou vaše očekávání protichůdná, nezoufejte. Díky šíři nabídky můžete sáhnout hned po několika modelech, aniž byste museli příliš utrácet.
Na trhu v současnosti naleznete extrémní množství bezdrátových reproduktorů, které se od sebe liší cenou, vlastnostmi i určením. Například malý reproduktor bude skvělým parťákem na cesty, ale nelze od něj očekávat pohlcující zvuk se silnými basy či brutální výdrží. Reproduktor, který tyto dvě věci nabídne, zase snadno nesbalíte do batohu nebo nebude voděodolný.
Na první pohled se to může zdát jako nepodstatný faktor, ale opak je pravdou. Ne všechny Bluetooth reproduktory je vyloženě snadné ovládat. Některé nedisponují ovládacími tlačítky či senzory a vše se tak nastavuje pomocí zdroje zvuku.
Tento bod souvisí úzce s vašimi preferencemi. V současné nabídce naleznete od miniaturních reproduktorů, vhodných do batohu na horské túry či školní výlety, přes střední kousky pro příjemný domácí poslech až po velké modely, s kterými neuděláte ostudu na žádné party. Od rozměrů se pak odvíjí i hmotnost, která závisí i na použitých materiálech. Zatímco menší kousky jsou většinou plastové, na ty větší se výrobci nebojí použít hodnotnější materiály jako je kov či dřevo, což se samozřejmě projeví i na hmotnosti.
Neméně důležitou technickou specifikací je i verze Bluetooth, kterou reproduktor disponuje. Čím vyšší verze je, tím je logicky i novější a modernější, což s sebou přináší lepší spojení se zdrojem zvuku, ale také nižší energetickou náročnost a tedy pozitivní vliv na výdrž zařízení. Aby měla honba za co nejaktuálnější verzí Bluetooth smysl, musí jí podporovat také zdroj zvuku. V současnosti pak nejčastěji narazíte na verze 5.0 a 5.1.
Jelikož jsou Bluetooth reproduktory v naprosté většině případů bezdrátové (tedy bez nutnosti připojení do elektrické sítě), je nutné řešit i výdrž přehrávání na jedno nabití. Většinou platí, že čím větší reproduktor je, tím větší je i jeho nabíjecí akumulátor, a tedy i déle vydrží. Na druhou stranu jsou však větší reproduktory i výkonnější, v některých případech tak nemůžete automaticky očekávat větší výdrž než u jejich menších kolegů. Vliv bude mít také hlasitost přehrávané hudby, ale i aktivní „zlepšovací“ funkce, například pro zvýraznění basů. Výrobcem deklarovanou výdrž tak berte s rezervou.
O schopnostech Bluetooth reproduktorů vám leccos prozradí jejich výkon. Ten je udávaný ve wattech s tím, že se jedná o výkon zesilovače v zařízení. Velmi zjednodušeně se dá říci, že vše do 10 W jsou spíše kompaktní kousky, které sice dokáží hrát kvalitně, nelze je však vnímat jako zařízení, kterým ozvučíte velké plochy. Pokud prahnete po plném zvuku a reprodukci silných basů jak v interiéru, tak venku, hledejte mezi „kousky“ nad 40 W.
Posloucháte hudbu přes Spotify, Apple Music, Tidal či jinou streamovací službu? Pak by vás mohlo zajímat, že mnohé Bluetooth reproduktory je v sobě mají integrované. Díky tomu jsou schopny přehrávat jejich obsah bez nutnosti spuštění na telefonu či jeho připojení k reproduktoru.
Další užitečnou vychytávkou je využití reproduktoru jako powerbanky. Stačí jen připojit propojovací kabel, telefon či jinou elektroniku a nabíjení může začít. Stejně jako v předešlém případě ale platí to, že toto využití reproduktoru má vliv na jeho celkovou výdrž.
I když Bluetooth reproduktory disponují často mnohahodinovou výdrží baterie, můžete se dostat do situace, kdy je potřebujete co nejrychleji nabít. Přesně pro tyto případy se začíná v reproduktorech objevovat podpora rychlonabíjení, pomocí kterého jste schopni reproduktor za několik minut schopni nabít tak, aby vydržel i několik hodin přehrávání.
Jedná se o levný, ale kvalitní Bluetooth reproduktor. Extrémní oblibě se mezi uživateli těší jak pro svůj líbivý design, tak i pro miniaturní rozměry umožňující jeho snadný transport třeba i v kapse u bundy. JBL GO 3 má také solidní výdrž baterie (s ohledem na jeho rozměry), voděodolnost podle IP67 a samozřejmě velmi dobrý zvuk.
Bluetooth reproduktor Lamax Street2 je určený spíše nenáročným uživatelům, kteří se neradi o svůj reproduktor bojí a chtějí ho vzít kamkoliv. Designem ani kvalitou zpracování nevynikne, ale na druhou stranu je díky pogumovanému povrchu praktický. To jde ruku v ruce s voděodolností IP55. Vzhledem k lidové cenovce navíc nabízí dobrý zvuk s rozsahem 150 až 20 000 Hz, slušnou výdrží baterie a FM rádio. Nelze ovšem čekat zázraky, uživatelům nevyhovují neprakticky vyřešené konektory.
Benefitem je, že se nemusíte bát vzít tento reproduktor k vodě. Je totiž voděodolný podle standardu IP67. Co se baterie týká, výrobce u tohoto reproduktoru uvádí výdrž až 20 hodin a uživatelé si nestěžují. Přenosnost trochu kazí vyšší váha a designem přátele také nejspíš neohromíte.
Jestliže vám spíše než o kompaktní rozměry jde o silný zvuk, Lamax Sounder2 je zajímavou volbou. Za příznivou cenu nabízí výkon 50 W, který kvalitním zvukem pokryje i větší plochy, a to v okruhu 360°. Vede si dobře se všemi hudebními žánry včetně skvělých basů. Hlavně tedy v nižších a středních hlasitostech, výš se už kvalita vytrácí.
Sony je ve světě audia stálicí a přichází stále s dalšími produkty, které stojí za to. Jedním z nich je i reproduktor Sony SRS-XB33 , u kterého uživatelé cení kromě přívětivé ceny i dobrý zvuk, povedené zpracování, rychlé párování přes NFC a silné basy. Právě ty ale mohou být pro někoho i nevýhodou, nelze je totiž – stejně jako hlasové notifikace – vypnout.
Už pod 5 000 Kč se dají pořídit opravdu kvalitní párty reproduktory s bluetooth připojením. Jedním takovým je Panasonic SC-UA30E-K , jenž obsahuje dva hlavní a čtyři výškové reproduktory. V kombinaci s funkcí Airquake Bass proto vyniká vyrovnaným zvukem se skvělými basy. Skvělé jsou i možnosti nastavení, díky kterým si charakter zvuku přizpůsobíte podle sebe. Hodí se také dálkové ovládání a přehledný displej. Výhodou je i decentní design, který na rozdíl od konkurence nehraje barevnými světly a hodí se proto i do obýváku.
Máte-li rádi retro design, o audio produktech značky Marshall jste již určitě slyšeli. Jedná se totiž o výrobce, který retro design vycházející z jeho kytarových zesilovačů využívá také u svých reproduktorů i sluchátek. Stanmore II je velký, 4,5kilogramový reproduktor, což jej předurčuje primárně do domácnosti. Má velmi dobrý zvuk s vysokým frekvenčním rozsahem a silné, ale nikoliv přehnané basy.
JBL Extreme 3
Nad 5 000 Kč se dá pořídit i prakticky úplný opak Marshallu výše. JBL Extreme 3 je přenosný reproduktor určený do náročnějších podmínek, ať už k vodě nebo na túru. Váží sice skoro 2 kg, ale má přibalený popruh na pohodlné nošení. Hraje kvalitně (frekvence od 53,5 Hz do 20 000 Hz) a díky krytí IP67 je velice odolný vůči vodě i prachu, poslouží však i na párty. Díky funkci PartyBoost lze totiž propojit více reproduktorů JBL a dosáhnout tak efektního stereo efektu. Nutno však podotknout, že spolu takto „komunikují“ pouze novější reproduktory od tohoto výrobce. Velká baterie by měla zajistit až patnáctihodinovou výdrž a navíc lze reproduktor využít i jako powerbanku.
Který Bluetooth zvukový kodek je nejlepší?
Který Bluetooth zvukový kodek je nejlepší? Sponzorované odkazy:
Bezdrátové audio je trendem, který se do budoucna nepochybně ještě víc prosadí. Jak výrobci čím dál tím více zaplavují trh Bluetooth bezdrátovými sluchátky, v jejich hodnocení se objevuje jedna fráze pořád dokola: Bluetooth zvukové kodeky. Ale co tento technický pojem přesně znamená? Který kodek poskytuje opravdu kvalitní zvuk a stabilní připojení? Tento přehled vám pomůže zjistit odpověď. Bezdrátové audio je trendem, který se do budoucna nepochybně ještě víc prosadí. Jak výrobci čím dál tím více zaplavují trh Bluetooth bezdrátovými sluchátky, v jejich hodnocení se objevuje jedna fráze pořád dokola: Bluetooth zvukové kodeky. Ale co tento technický pojem přesně znamená? Který kodek poskytuje opravdu kvalitní zvuk a stabilní připojení? Tento přehled vám pomůže zjistit odpověď. Co dělají zvukové kodeky? Bluetooth zvukové kodeky hrají velkou roli v tom, jakou pár sluchátek nebo bezdrátová sluchátka budou mít zvukovou kvalitu, latenci a vliv na životnost baterie. Následující zvukové kodeky by vám měly poskytnout vysoce kvalitní zvuk a rychlé, stabilní připojení. aptX Tento Bluetooth zvukový kodek je na trhu již od konce 80. let. Tenkrát bylo jeho cílem poskytnout zvuk o kvalitě CD přes Bluetooth připojení. Aby došlo k bezdrátovému přenosu dat, kodek využívá kompresi. AptX podporuje 16-bitové/48 kHz LCPM audio data až po 352 kbps. U tohoto kodeku dostanete opravdu malé soubory. Jde o nejpopulárnější Bluetooth kodek současnosti pro MP3 soubory. Většina Android smartphonů tento Bluetooth zvukový kodek podporuje. aptX HD Jak jste pravděpodobně uhádli, aptX HD je verze aptX s vysokým rozlišením. Momentálně ji vlastní Qualcomm, takže mnoho dražších Android smartphonů se Snapdragonem SoC rovněž zahrnuje aptX HD. Tento kodek podporuje audio přenosy 24-bitů/48kHz s maximální rychlostí přenosu 576 kbps. To znamená, že kvalita zvuku je lepší než u CD. Poměr signálu k šumu je u aptX HD mnohem lepší než u aptX, což znamená, že uslyšíte více detailů hudby, jako jsou například jednotlivé nástroje, které mohou u zvuku odpovídajícího kvalitou CD splývat dohromady. Abyste si mohli vychutnat zvuk zprostředkovaný aptX HD, oboje váš smartphone nebo přehrávač a vaše Bluetooth sluchátka musí mít podporu pro aptX HD. Populární smartphony jako OnePlus 8, One Plus 8 Pro, Google Pixel 3a, Huawei P30 a Huawei P30 Pro nabízejí podporu pro aptX HD. U sluchátek jde především o výrobky jako Sony WH-1000MX3 a produkty od Bowers & Wilkins PX anebo Cambridge Audio Melomania 1. SBC Sub-band kódování (SBC) je základní Bluetooth zvukový kodek a představuje audio té nejnižší možné kvality, s níž byste se mohli spokojit. Podpora pro SBC nepředstavuje výrazný faktor v marketingu oboje smartphonů nebo sluchátek, ale většina z nich bude mít podporu pro tento kodek jakožto svého druhu základní, automatický požadavek. Rychlost přenosu pak činí maximálně 320 kbps. AAC Pokročilé audio kódování (AAC – advanced audio coding) dostanete, když si zakoupíte iPhone od společnosti Apple. Jde rovněž o automatický formát komprese pro verzi YouTube, která je zdarma. AAC dosahuje zvukové kvality MP3 souborů spíše než CD, ale maximální rychlost přenosu činí 250 kbps. AAC má tendenci spotřebovat více baterie a může často negativně ovlivnit životnost baterie na smartphonech a Bluetooth sluchátkách. Kromě iPhonů od Apple tento kodek podporují například i sluchátka jako Bose Noise Cancelling 700. LDAC LDAC je zvukový kodek od Sony. Jeho největším kladem je rychlost přenosu, která může dosáhnout až 990 kbps. LDAC nicméně není příliš rozšířený a většina výrobců smartphonů po vás bude chtít, abyste zapnuli vývojářské nastavení, pokud chcete tento kodek zapnout, a to navíc jen v případě, že ho váš smartphone podporuje. Jakmile ho nicméně zvládnete rozběhnout, budete schopní za stejný čas přenést třikrát více dat s LDAC než se standardním SBC. Původně šlo o výrobek Sony, ale LDAC je dostupný na Android smartphonech již od doby 8 Oreo a je nyní součástí Android Open Source Project (AOSP). Smartphony jako LG V40 ThinQ a Samsung Galaxy S9+ mají podporu pro LDAC Bluetooth zvukový kodek. LHDC Tento zvukový kodek je výsledkem spolupráce mezi Hi-Res Wireless Audio (HWA) Union a společností Savitech. Obdobně jako LDAC má rychlost přenosu až 900kbps. Huawei P30 Pro byl první smartphone, který nabízel podporu pro tento kodek. Budete nicméně potřebovat Android 10 software, abyste k LHDC získali přístup. Zdroj článku je zde. Sponzorované odkazy:
Copyright ©
Všechna práva vyhrazena. Publikováno: 27.04, 2020 Autor: Vendula Kreplova Téma: Android
Bezdrátový Bluetooth přenos hudby, jak jej možná neznáte
-
Určitě si pamatujete doby, kdy jste jako malí dostali za vysvědčení svá první sluchátka, tehdy s různě dlouhým drátem zakončeným legendárním 3,5mm jackem. Jak šel čas a technologie pokročila, stala se již dnes téměř standardem pro osobní potřeby využívat bezdrátová sluchátka. Ta s sebou nesou řadu kladů i záporů, na které se dnes podíváme.
Historie Bluetooth
Pokud bychom chtěli pátrat po historii Bluetooth, museli bychom se vrátit do roku 1994. V tomto roce přišla švédská společnost Ericsson s alternativním řešením pro kabelový přenos hudebního signálu. První verze 1.0 tak o 5 let později spatřila světlo světa, a přestože zpočátku nabízela datový přenos pouhých 721 kb/s a měla mezery v kompatibilitě jednotlivých zařízení, našla si své příznivce.
Po téměř deseti letech se stal Bluetooth už ve verzi 3.0 komerčně dostupnou technologií s přenosovou rychlostí až 24 Mbit/s a byl hojně využíván především pro přenosy objemných dat, jakou jsou například fotografie, videa nebo hudební soubory. Od roku 2016 se můžete setkat s dnes již tradiční verzí 5.0, která s sebou přinesla nízkou energetickou náročnost, spolehlivější komunikaci, a hlavně pokročilejší šifrování mezi dvěma komunikujícími objekty. S novou verzí přichází i větší použitelná vzdálenost, konkrétně až 240 metrů ve venkovních a 40 metrů ve vnitřních prostorách a zároveň možnost volby mezi přenosovou rychlostí, která se odvíjí od celkové vzdálenosti dvou objektů.
Co je Bluetooth a jak funguje bezdrátový přenos?
Bluetooth je bezdrátová technologie pro zabezpečený přenos informací mezi dvěma zařízeními. Bezpečnosti při přenosu je dosaženo hlavně díky nutnosti prvotního spárování, bez kterého se není možné připojit k danému zařízení. Frekvenční charakteristika Bluetooth je stejná jako u Wi-Fi, tedy 2,4 GHz. Výhodou a zároveň nevýhodou je i relativně nízká vzdálenost, na kterou mohou párovaná zařízení fungovat. Obecně se považuje za účinnou vzdálenost 10 metrů, ovšem novější verze mohou pracovat na vzdálenosti až 50 metrů ve vnitřním prostoru. Výhodu nízké vzdálenosti najdete hlavně v zabezpečení, kdy musí být útočník v těsné blízkosti u vašeho zařízení, aby měl šanci napadnout váš přenos informací. Nevýhodou však může být velká zahlcenost frekvence 2,4 GHz a to hlavně ve velkých městech, kde najdete téměř na každém rohu W-Fi síť běžící právě na této frekvenci. Vysoká zahlcenost se podepisuje na zvýšeném šumu a ztrátovém přenosu signálu.
Zvukové kodeky a proč jsou tak důležité
Pro kvalitní bezdrátový zvukový přenos potřebujete splnit dvě základní podmínky. Telefon nebo jiné zařízení musí disponovat patřičným zvukovým kodekem, který se stará o datový přenos mezi vysílacím a přijímacím zařízení. Jedná se o soubor algoritmů, které se starají o zakódování informace u vysílacího zařízení a následného dekódování u zařízení přijímacího. Dalším důležitým prvkem v bezdrátovém přenosu zvuku je vzorkovací frekvence a bitová hloubka.
Vzorkovací frekvence se udává v Hz a určuje, kolik vzorků hudební stopy se vejde do jedné sekundy. V ideálním případě by měla být vždy dvakrát vyšší, než je uchem slyšitelná frekvence.
Bitová hloubka se udává v kilobitech nebo megabitech za sekundu a prozradí nám počet bitů (jednotek informace) v jednom vzorku.
Přehled zvukových kodeků
SBC kodek
Sub-band kódování (anglicky sub-band codec) patří mezi jedny z nejzákladnějších přenosů zvukového signálu přes Bluetooth. Cílem tohoto kodeku je získat co největší hodnotu signálu mezi jednotlivými zařízeními, ale za cenu pomalejší rychlosti, která se pohybuje v rozmezí od 192 do maximálně 320 kbps. Tento kodek navíc velmi trpí častými ztrátami přenosu, dlouhou latencí a citlivostí na okolní rušivé vlivy. Hodí se pouze pro základní poslech hudby nebo přenos poslechu mluveného slova. Pro kvalitnější zvukový projev se raději porozhlédněme po modernějším kodeku.
AAC kodek
Jedná se o kodek, jehož celý anglický název zní Advanced Audio Coding a naleznete jej hlavně v Apple zařízeních a sluchátkách, která cílí hlavně na příznivce tohoto amerického giganta. Ve své podstatě se jedná o přepracovaný SBC kodek, který sám o sobě ničím nevyniká. Jeho maximální přenosová rychlost dosahuje hodnot 250 kbps a mimo jiné je i dost energeticky náročný. Přesto na něj Apple nedá dopustit a v mírně upravených formách používá tento kodek dodnes.
LDAC kodek
Zvukový kodek, který v tichosti vyvinula japonská společnost Sony a najdete jej převážně v prémiových sluchátkách od této společnosti. Papírová čísla přenosové rychlosti vypadají vskutku parádně, ovšem při bližším prozkoumání a následných testech můžete být spíše zklamáni. Sony uvádí hned tři přenosové rychlosti a to 990 kpbs, 660 kbps a 330 kbps. První dvě zní na první pohled lákavě, ovšem testy ukázaly ztrátu kvality zvuku nad 20 Hz. Při použití přenosové rychlosti 330 kbps se tak dostáváte na kvalitu hudby srovnatelnou se základní verzí aptX nebo dokonce SBC.
aptX/aptX LL kodek
Tento kodek vyvinula už v 80. letech minulého století a doteď vlastní společnost Qualcomm, která je v současnosti zároveň i největším výrobcem mobilních procesorových čipů na světě. Najdete jej převážně v „dražších“ smartphonech s operačním systémem Android. Cílem aptX bylo nabídnout zvuk o CD kvalitě přes Bluetooth připojení. Toho vývojáři dosáhli použitím komprese na straně vysílače a následné dekomprimace na straně přijímače. Přenosové rychlosti tohoto kodeku dosahují až 352 kbps při 16bitovém/48 kHz vzorkování.
V roce 2012 přišel Qualcomm s vylepšenou verzí své původní verze audio kodeku aptX, která přinášela hlavně vylepšení v oblasti odezvy mezi vysílacím a přijímacím zařízením. Dostala název aptX LL (low latency) a dokázala snížit odezvu na pouhých 40 ms. Pro srovnání – původní verze aptX dosahovala latence přibližně 120 ms.
aptX HD kodek
O čtyři roky později vypustil Qualcomm do světa další verzi svého tehdy už populárního a oblíbeného audio kodeku. Nesl název aptX HD a jak již z názvu vypovídá, jedná se o přenos zvukového signálu s vysokým rozlišením a vzorováním. Jeho přenosová rychlost dosahuje hodnoty až 576 kbps při vzorkování 24bitů/48 kHz. To znamená, že kvalita zvuku je kvalitnější než u klasických CD a lepších hodnot dosahuje i poměr signálu k šumu. V praxi to znamená, že uslyšíte více detailů a jednotlivých aspektů přehrávané skladby a jste schopni lépe rozeznat jednotlivé hudební nástroje od sebe, které u předchozí verze kodeku splývaly dohromady.
aptX Adaptive kodek
Snaha o rozšíření tohoto kodeku přišla s procesorem Qualcomm Snapdragon 855 a samotná společnost jej prezentuje jako audio kodek budoucnosti. aptX Adaptive by měl kompletně nahradit své předchůdce nejen díky svým maximálním přenosovým rychlostem, ale i velmi nízké odezvě, která se má pohybovat pod hranící 2 milisekund. Tuto hodnotu ocení hlavně hráči FPS a akčních kompetitivních titulů, kteří pro své hraní potřebuji okamžitou odezvu. Přenosové rychlosti u tohoto kodeku dosahují hodnot od 279 do 420 kbps při adaptivním vzorkování 16-24 bitů/48 kHz.
Všechny aptX kodeky jsou zpětně kompatibilní s jejich staršími verzemi a zároveň se základním kodekem SBC. Při výběru bezdrátových sluchátek musíte brát v potaz hlavně všechny přítomnost výše zmíněných kodeků, podle kterých se odvíjí celková kvalita přehrávaného zvuku. V moderních sluchátkách najdete i spoustu technologických vylepšení, které mohou příznivě ovlivnit kvalitu zvukového projevu nebo zmírnit hluk přicházející z vašeho okolí. O tom si ale popovídáme v příštím článku, ve kterém si představíme typy sluchátek a důležité parametry, na které je třeba si dát pozor při výběru bezdrátových sluchátek.
Zdroje: Wikipedia aptX, Wikipedia Bluetooth, Bluetooth, Nextpit