Qi: bezdrátové nabíječky a kompatibilní zařízení
Qi: bezdrátové nabíječky a kompatibilní zařízení
Pokud o technologii bezdrátového nabíjení slyšíte poprvé, důrazně doporučujeme přečíst si materiál zde.
Na provázku do světa
Prezentace bezdrátových nabíječek tedy na MWC 2013 (Mobile World Congress, pokud něco) vypadala oproti předchozímu roku poněkud zobecněně. A jak se zdá, už jsme to viděli.
Pro připomenutí, v roce 2012 společnost Duracell věnovala samostatný stojan pro bezdrátové nabíječky, na kterém byly zobrazeny celé sady zařízení za cenu nepřesahující 130 USD (cena v USA). Mezi novinkami společnost představila také Wireless Charging Card - speciální vložku, kterou lze umístit pod kryt téměř každého mobilního zařízení, aniž by utrpěla pevnost pouzdra. Při tloušťce menší než 1 mm nevede vložka k vytváření vůle nebo volnému přiléhání víka k tělu smartphonu. Bezdrátová nabíjecí karta má dnes mnoho analogů a tento vývoj nebyl první svého druhu.
Stojan pro bezdrátové nabíjení připravilo kromě Duracell také Wireless Power Consortium, které mimochodem přišlo s myšlenkou standardizovat technologii bezdrátového nabíjení (později nazvanou Qi, čteno jako „qi“). WPC zahrnuje desítky největších společností z celého světa. Mimo jiné se objevují Energizer, Samsung, LG, Philips, Nokia, Sony a nově také Duracell. Kromě Qi získala Asociace další tučné plus v karmě, díky čemuž jsou všechny její certifikované produkty kompatibilní. Tito. Nabíječka Qi od Nokie dokáže nabíjet nejen vlastní smartphony této značky, ale i jakýkoli jiný gadget splňující obecně uznávaný standard. A pokud najednou nosíte v kapse chytrý telefon s vložkou Duracell, můžete svůj mobil nabíjet i na kterékoli ze základen s podporou Qi.
Stánek byl letos pouze jeden. Technologicky vývoj nešel daleko, ale přesto se objevilo několik novinek: za prvé, v roce 2012 bylo možné nabíjet mobilní zařízení pomocí Qi a nic víc. maximální výkon 5 wattů byl maximální. Prototyp 35wattového nabíjení, rovněž představený na světovém kongresu, nevypadal příliš sebevědomě, takže konzultanti hned naznačili, že zařízení je stále ve vývoji. Na aktuálním MWC se již představila zařízení s kapacitou až 120 wattů, což na nabíjení tabletů stačí.
Indukční princip nabíjení zatím výrobcům neumožnil měnit tvar distribuční a přijímací části zařízení. Bezdrátové nabíjení jsou ve skutečnosti dvě cívky – vysílací a přijímací – mezi nimiž vzniká magnetické pole. Nenáročnou vnitřní strukturu nabíječky často nevidíme, ale některým výrobcům se ji podařilo překonat. Zvláštní radost tedy způsobily prstencové adaptéry PowerKiss, díky kterým lze dobíjet i telefony bez vestavěného modulu Qi.
PowerKiss, vzhledem k vydání v několika modifikacích USB konektoru, lze připojit k absolutně libovolnému telefonu nebo smartphonu, položit gadget naplocho na stanici a užít si bezdrátové nabíjení. Vyrábějí se v různých barvách, které také mohou přidat do pokladnice užitných vlastností zařízení.
Na MWC 2013 se PowerKiss opět ukázal a s ním i několik velmi inteligentních řešení adaptace vysílače. Navrhují jej vyrobit nikoli ve formě volně stojícího předmětu, ale například jej diskrétně přizpůsobit konkrétnímu interiéru: místo obvyklé podložky nebo stojanu může být základna umístěna v rukojeti vaší pohovky. ve víku multimediálního centra nebo reproduktory.
Poslední jmenovaná možnost již našla své ztělesnění v produktech TDK: Wireless Charging Speaker Q35 vypadá stylově a kromě přímého účelu také nabíjí vaše mobilní telefony.
Cena emise
Bohužel se nám žádné z uvedených zařízení nedostalo do rukou, proto se omezíme pouze na obecné specifikace a vlastně i cenovky.
Zařízení, která podporují technologii bezdrátového nabíjení, lze rozdělit do dvou kategorií. Ty, ve kterých je tato funkce výrobcem stále zakomponována, se nazývají „Qi Integrated“. Telefony „z krabice“, přijímající Qi, budou o něco větší než ostatní. Nemusíte ale lepit vložky pod kryt ani spojovat další díly zabudované do pouzdra. Budete si muset koupit distribuční základnu a to je vlastně vše.
Kategorie „Qi Ready“ zahrnuje zařízení, která jsou Qi predisponována, ale pro zajištění plného provozu technologie vyžadují technologický upgrade. V tomto případě se vysílač i přijímač objeví v nákupním seznamu.
Pravda, na krabici zařízení s největší pravděpodobností nenajdete ani první, ani druhé označení. Výrobci se často jednoduše omezí na zmínku o možnosti připojení smartphonu nebo tabletu ke Qi. Jaký typ telefonu jste dostali, zjistíte pouze otevřením obalu. Nebo řekněme z podrobných recenzí tohoto modelu.
Níže naleznete tabulku telefonů s podporou Qi. Kompatibilní modely vydané na začátku roku 2013 jsou uvedeny zde.
V prodeji, jak jste možná uhodli, můžete najít samostatně nabíjecí sadu Qi, základnu a přijímač. Například sada Philips DLP7210B je pouzdro na zadní stranu zařízení s cívkou pro příjem energie a také základna pro přenos náboje. Na podobném principu je vyrobena Qi nabíjecí sada pro Samsung Galaxy S4.
Výrobní jemnosti
S Qi se trh nabíječek výrazně rozšířil. Posuďte sami: pokud jsme dříve nějak nenašli chybu na výkonu adaptérů, nyní máme právo trochu kroutit nosem. Spotřebitel si vybírá zařízení podle tvaru, barvy a principu uchycení k telefonu. Zároveň se neomezuje na nabídky pouze jedné značky, která vydala spotřebitelský gadget.
Snad nejjednodušší možností je umístit čip přijímače pod tělo zařízení, pokud jej váš smartphone nebo tablet původně neobdržel. V první řadě to neovlivní vnější stav telefonu: stále bude skryt pod krytem! A za druhé to nijak výrazně neovlivní hmotnost gadgetu.
Náklady na desku přijímače jsou nízké: například desku, která je univerzální pro všechny smartphony Samsung, lze koupit od 11 USD. Kompletní sada (základna a přijímač) bude stát asi 62 $.
Další „nenápadnou“ možností připojení telefonu ke Qi je odnímatelný zadní kryt se zabudovaným přijímačem. Takové, jak jsme si již řekli, jsou i v katalozích Nokie, Philipsu a Samsungu.
Výhodou zadního krytu s Qi přijímačem je, že sice poněkud zahušťuje tělo zařízení, ale zároveň slouží k ochraně gadgetu. Takové gadgety nemají vlastnosti propíchnutí brnění, ale teoreticky bude telefon tak celý.
Značkový kryt pro telefony Nokia Lumia bude stát asi 27 dolarů. Všimněte si, že je výrobce vyrábí v několika barvách.
Další formou přijímače je PowerKiss USB port. Stojí to asi 34 $ / ks. (v USA). Tento projekt je zajímavý tím, že není zaměřen spíše na individuální, ale na masové využití: nábytek s vestavěnými Qi základnami, stejně jako PowerKiss prsteny rozeseté po povrchu, se mohou brzy objevit na letištích, nádražích, kavárnách, knihovny atd. další veřejná místa, kde se takové inovaci zaslouženě dostane lidového uznání.
PowerKiss mimochodem řeší problém s připojením smartphonů k základnám Qi, které za přítomnosti neodnímatelného zadního krytu při výrobě nedostaly odpovídající modul bezdrátového nabíjení. K takovým smartphonům lze stále připevnit odnímatelné panely s modulem Qi. Ale při nákupu sady je třeba pečlivě odečíst specifikace zařízení: ne všechny přijímače jsou schopny efektivně přenášet energii přes kryt. A PowerKiss zajišťuje přímou komunikaci s baterií zařízení, a proto bude mít šanci nabít baterii rychleji právě takovým „prstencem“.
Když už jsme u účinnosti. Většina bezdrátových nabíječek má účinnost nižší než 80 %. Neznamená to, že by váš telefon něco nedostal, jde jen o to, že technologie je stále nedokonalá a je potřeba pečlivě dodržovat pokyny v návodu k obsluze, abyste v každém případě zvýšili úroveň výkonu Qi.
Málokdy, ale někdy zvláště poctiví výrobci přiznávají, že jejich zařízení nebude moci fungovat na maximum, ať se budete snažit sebevíc. Takže například v popisu METRANS Wireless Transmitting Terminal MWT02 je jasně uvedeno: maximální provozní účinnost je 73%. S cenovkou téměř 78 dolarů je to docela otevřené varování.
Pokud se Qi, jak je vidět na příkladu PowerKiss, teprve plánuje integrace do interiéru, daří se zejména podnikavým majitelům bezdrátových nabíječek samostatně umístit nabíjecí základny pod kryty nočních stolků nebo konferenčních stolků. Následující video ukazuje, jak snadno se nejnovější technologie hodí k takovému kreativnímu experimentování.
Nyní trochu o formách distribučních základen.
Nejčastější možností je podložka ve tvaru podložky, tzn. tácky.
Připomeňme, že aby bylo možné bezdrátově nabíjet gadget, musí být blízko základny. Maximální vzdálenost, na kterou lze dnes zařízení zvednout pro nepřetržitý přenos síly, jsou pouze 4 cm!
Níže se můžete podívat na test systému Qi od Nokie á la „nabíjení s překážkami“.
Horizontální poloha smartphonu je na jedné straně nejvýhodnější pro typický scénář: vešel, hodil telefon na stůl. Na druhou stranu je mnohem pohodlnější používat smartphone při dobíjení, když má stejná platforma určitý úhel stoupání: nestačí, aby se smartphone sesunul, ale usnadňuje práci se zařízením, pokud je to náhle nutné .
Přísně vodorovné základny lze nalézt v adresářích:
Zens (účtuje 65 USD za jeden smartphone);
Energizer (základna Dual Inductive Charger umožňuje nabíjet až tři zařízení: dvě - přes Qi a třetí - přes standardní USB port; tělo modelu je mírně nakloněno, což je mnohem lepší pro kancelářské nabíjení než plochá verze; stojí 89 $);
Duracell (stříbrná podložka Powermat stojí 34 dolarů a je určena k nabíjení jednoho smartphonu, má pěkný čtvercový tvar se zaoblenými hranami);
Nokia (základna DT-900 není větší než počítačová myš; vhodná nejen pro telefony Nokia; cena 47 $).
Další „plochou“, avšak nestandardní verzi představuje TDK: Q35 Qi Wireless Charging Speaker stojí 199 dolarů a představuje reproduktory umístěné v moderní krychlové skříni, na jejímž horním okraji je ve skutečnosti nasazena distribuční cívka.
Existuje několik technologií pro přenos elektřiny vzduchem, včetně použití laseru, zvukové vlny a dalších zajímavých metod. Komerční z nich ale lze nazvat zatím jen jednu – využití elektromagnetické indukce, jejímž prostřednictvím se Faraday a Tesla pokusili přenést energii. Nejběžnější standard indukčního nabíjení dnes vyvíjí Wireless Power Consortium již sedm let. Tento standard se nazývá čínské slovo Qi – vyslovuje se jako „chee“ v angličtině nebo jako „qi“ v ruské překladatelské tradici. Oficiálně ji podporují téměř všichni výrobci mobilních telefonů, od Samsungu, Sony, telefonů Lumia až po malé firmy, jejichž jména nikomu nic neříkají. Některým americkým letištím, britským McDonald's a Starbucks se slíbilo, že do jednoho roku vybaví nabíjecí stanice splňující tento standard, a jak je zřejmé, je to pouze začátek seznamu. Zahrnuje také nový nábytek Ikean a lampy se zabudovanými nabíjecími panely – v Evropě se začnou prodávat tento měsíc. Zdá se, že i Apple, který jako vždy stojí trochu stranou a oficiálně Qi nepodporuje, se ve svých hodinkách drží principů WPC.
Jak to funguje
Bezdrátové nabíjení pomocí technologie WPC předpokládá přítomnost indukčních cívek v telefonu a nabíječce: jedna funguje jako přijímač, druhá jako vysílač elektrické energie. Když je nabíječka připojena k síti, vytváří se v ní napětí a magnetické pole kolem její vysílací cívky. Když telefon zasáhne toto pole, elektromagnetické vlny v jeho cívce přijímače se přemění na elektřinu – baterie telefonu se začne nabíjet. Standard Qi znamená, že pro plnohodnotný přenos energie by vzdálenost mezi zařízeními neměla přesáhnout 3-5 centimetrů. To znamená, že by se měli navzájem prakticky dotýkat. Proto většinu současných indukčních nabíječek tvoří malé panely, na které je potřeba telefon položit. Navíc jejich účinnost je asi 75-80% - o něco méně než u kabelových nabíječek.
Jaké jsou výhody a nevýhody
Pokud se budeme bavit o běžném uživateli, má indukční nabíjení jedinou podstatnou výhodu. Osvobodí vás od připojování kabelu k telefonu (přehrávač, fotoaparát, hodinky a další malá zařízení). A přestože se nazývá bezdrátový, ve skutečnosti ho nezbavuje drátu, protože je potřeba připojit nabíjecí panel do zásuvky. Tyto panely mají i další nevýhody: jsou o něco dražší a v průměru se nabíjejí jeden a půl až dvakrát pomaleji.
Je bezdrátové nabíjení nebezpečné?
Toto je pravděpodobně nejoblíbenější otázka konsorcia Wireless Power Consortium a výrobci mobilních zařízení samozřejmě tvrdí, že je to bezpečné. Výrobci elektrických holicích strojků a elektrických zubních kartáčků se o tom snaží všechny přesvědčit – k jejich dobíjení se již dlouhou dobu používá stejný indukční princip. Je ale třeba si uvědomit, že elektromagnetické vlny, díky kterým bezdrátové panely přenášejí energii, patří do spektra tzv. neionizujícího (a tedy bezpečného, na rozdíl třeba od rentgenového) záření. Elektromagnetické vlny stejného spektra se používají k přenosu signálu rádiových stanic, mobilních věží a Wi-Fi routerů. Například signál mobilního telefonu je přenášen neustále a na mnohem delší vzdálenosti, ale pro provoz jeho přijímače stačí malý výkon (v rozmezí 1-2 wattů). Maximální výkon bezdrátových Qi panelů je výrazně vyšší – 5 wattů. Ty ale (zatím) fungují na extrémně malé vzdálenosti a navíc se automaticky vypnou (což znamená, že přestanou vyzařovat vlny), pokud je zařízení nabité.
V každém případě zatím nikdo nepředložil přesvědčivý důkaz, že bezdrátové nabíjení Qi (jako celulární signál) může ohrozit zdraví. Wireless Power Consortium však pracuje i na výkonnějších bezdrátových nabíječkách (až 120 wattů) schopných nabíjet notebooky. S těmito zařízeními jsou ale stále opatrní a zdá se, že je nikdo nevypouští.
Která zařízení podporují bezdrátové nabíjení Qi
To se dozvíte ve vyhledávání na webu WPC. Je třeba si uvědomit, že k bezdrátovému nabíjení potřebujete dvě věci: přijímač a vysílač energie. Některé telefony (a nositelná zařízení) již mají vestavěné nabíjecí moduly, jsou to zároveň přijímače; zbývá jen zvednout bezdrátový panel, je to také vysílač. Ostatní telefony – například všechny iPhony – zatím tuto technologii nepodporují. K nim si budete muset kromě panelu dokoupit i speciální pouzdro nebo hubici s nabíjecím modulem, která se ke smartphonu připojuje přes běžný nabíjecí konektor.
Příklady bezdrátových nabíječek
Bezdrátová nabíjecí podložka Samsung
PowerBot
Bestseller a, soudě podle recenzí, nejlepší bezdrátový panel na Amazonu. Kompatibilní s Qi přijímači. Dodává se s kabelem micro-USB (což znamená, že jej lze připojit k notebooku nebo přenosné baterii). Docela spolehlivý a levný model.
Snad nejvíce vzrušujícím příslibem posledních let je vysílač velikosti chlebníku, který vám umožní nabíjet telefony, chytré hodinky a náramky, dálkové ovladače nebo gamepady až na vzdálenost 10 metrů. Jedná se spíše o bezdrátovou technologii, která vás osvobodí od šťouchání s nabíječkou. Je jedno, jestli je telefon na stole nebo v kapse: jakmile se vybije a bude v dosahu vysílače, začne ho nabíjet. Nabíjené zařízení však musí být vybaveno vyhrazeným přijímačem Cota. Vývojáři slibují, že tyto přijímače začnou dodávat výrobcům zařízení na konci roku.
Přijímač bezdrátového nabíjení iQi
Na závěr ukázka, jak to chodí s bezdrátovým nabíjením jablečných telefonů. Vzhledem k tomu, že iPhony zatím technologii nepodporují, přichází na pomoc berličky v podobě krytů, nástavců a dalšího příslušenství. Například obaly Duracell za 120 dolarů, které sám Apple doporučuje ve svém obchodě. Nejpřekvapivějším zařízením pro stejný účel je ale karta přijímače iQi, která se připojuje přes Lightning konektor a skrývá se pod běžným pouzdrem na telefon. Projekt, který úspěšně získal finance na crowdfundingové platformě Indiegogo, je nyní k nalezení na Amazonu (i když je asi lepší zkusit počkat na sedmý nebo osmý iPhone: o jednom či druhém se proslýchá, že má vlastní vestavěný přijímač pro bezdrátové nabíjení).
Qi je čínské slovo pro „tok energie“ (v angličtině se vyslovuje chi) a je univerzálním standardem pro baterie, jako jsou iPody, mobilní telefony a fotoaparáty.
K přenosu energie dochází díky tomu, že přijímač přijímá energii nikoli klasickým kabelem, ale bezkontaktně, díky využití elektromagnetických polí. Princip je velmi jednoduchý: Qi vysílač, který je základní stanicí, nasměruje potřebnou energii do přijímače.
Popis technologie
Standard bezdrátového nabíjení Qi je založen na magnetické indukci mezi plochými cívkami vysílače a přijímače. Primární a sekundární vinutí tvoří dvě části obvodu bezcitné nabíječky stíněné na spodním povrchu primární a horní sekundární cívky. To, stejně jako blízkost, zajišťuje přijatelnou účinnost přenosu výkonu. Navíc minimalizuje vystavení uživatelů magnetickému poli.
Základní stanice má obvykle plochý povrch, na který lze umístit jedno nebo více mobilních zařízení. To zajišťuje, že vertikální vzdálenost mezi primárním a sekundárním vinutím je dostatečně malá. Kromě toho existují dva způsoby, jak horizontálně zarovnat vinutí.
V prvním případě uživatel nezávisle nastaví sekundární vinutí proti primárnímu na povrchu rozhraní pomocí výzev mobilního zařízení.
Druhá metoda, nazývaná volné polohování, nevyžaduje aktivní lidskou účast. V jednom provedení je k tomu vytvořeno několik primárních vinutí. Další možnost využívá mechanické prostředky k pohybu primární cívky pod sekundární.
Konstrukční prvky
Výkonový vysílač se skládá ze dvou hlavních funkčních jednotek, jmenovitě jednotky pro přeměnu výkonu a komunikační a řídicí jednotky. Prvním prvkem, generujícím magnetické pole, je primární cívka. Druhý změní vysílaný výkon na úroveň požadovanou přijímačem. Kromě toho může základnová stanice obsahovat více než jeden vysílač pro obsluhu více mobilních zařízení, protože jedna primární cívka komunikuje současně pouze s jedním sekundárním. Nakonec systémová jednotka poskytuje napájení a řídí provoz více vysílačů.
Gadget obsahuje jednotku pro příjem energie, což je sekundární vinutí, a komunikační a řídicí jednotku. Ten upravuje vysílaný výkon na úroveň přijatelnou pro subsystém připojený k výstupnímu výkonu přijímače. Příkladem takového subsystému je akumulátor.
Fáze komunikace
Po aktivaci komunikační a řídicí jednotky vysílače vyšle signál do přijímače, aby přijal odpověď potvrzující přítomnost Q-kompatibilního zařízení.
Po obdržení požadavku vstoupí příjemce do fáze výběru. Pokud je navrhované napětí dostatečně vysoké, začne fáze ping.
Po přijetí odpovědi z vysílače odešle mobilní zařízení paket síly signálu a vstoupí do fáze identifikace a konfigurace, nebo odešle paket kompletního přenosu energie a zůstane ve fázi ping.
Poté je odeslán identifikační paket a pakety pro správu. Přijímač přechází do fáze nabíjení. Zároveň řídí přenos energie vysíláním řídicích paketů do základnové stanice, které obsahují informace o úpravě proudu primárního vinutí, o přijímané energii, o stavu nabíjení, o dokončení přenosu.
Co je bod bezdrátového nabíjení?
Nabíjení Qi je univerzální, protože poskytuje kompatibilitu mezi mobilními telefony a různými výrobci. Jedinou podmínkou je, že obě části – vysílač i přijímač – musí odpovídat standardu Qi.
Takže jakákoli bezdrátová nabíječka Qi bude fungovat s jakýmkoli mobilním přijímačem Qi bez ohledu na značku a model. Mnoho mobilních telefonů od různých výrobců, včetně Samsungu, Nokie, LG, Sony, HTC a Motorola, již Qi vyhovuje, a proto je lze připojit k jakékoli nabíjecí stanici, která splňuje její požadavky. Počet kompatibilních zařízení neustále roste, protože stále více společností podporuje technologii bezdrátového přenosu energie. To umožňuje nabíjení bateriově napájené elektroniky z jediného zdroje energie.
Jak to funguje?
Mobilní nabíječka není nejnovější vynález. U elektrických zubních kartáčků se již mnoho let používá indukční energie. Proces využívá rezonanční indukční vazbu vysílače základnové stanice a přijímače mobilního telefonu. Primární cívka nepřetržitě vysílá testovací signál odesílateli, aby zkontroloval změnu kapacity nebo rezonance, což indikuje přítomnost kompatibilního telefonu. Vysílač moduluje nabíjení a kontroluje, zda je podporován standard bezdrátového nabíjení Qi.
Jakmile jsou zohledněny požadavky na kompatibilitu a energii, začíná proces přenosu indukční energie. V tomto případě je zachován kontakt mezi přijímačem a vysílačem. Jakmile je baterie plně nabitá, přejdou do pohotovostního režimu. Univerzální nabíjení je aktivováno a přenáší energii, pouze pokud je na něm připojený gadget.
Cívky pro vysílání a příjem energie jsou speciálně stíněné, aby se snížilo elektromagnetické záření.
Hlavní rysy technologie
Způsob bezkontaktního přenosu energie ze základnové stanice do mobilního zařízení, který je založen na magnetické indukci blízkého pole mezi cívkami.
Přeneste asi 5 wattů energie pomocí vhodné sekundární cívky (s typickým vnějším rozměrem asi 40 mm).
Pracujte na frekvencích od 100 do 205 kHz.
Podpora dvou způsobů umístění na povrch základnové stanice: řízené polohování, kde je uživateli nápomocen při správném umístění mobilního zařízení na místo, které dodává energii přes jeden nebo více pevných bodů; libovolné umístění na povrchu nabíjecí stanice.
Jednoduchý, který umožňuje vašemu telefonu nebo tabletu řídit proces.
Značná flexibilita designu pro integraci systému do mobilního zařízení.
Nízká spotřeba energie v pohotovostním režimu (v závislosti na implementaci).
Jeden za všechny
Jak pohodlné by bylo mít jednu Qi nabíječku pro všechny telefony, přehrávače, fotoaparáty bez spousty zamotaných kabelů?
Jak svět zaplavuje nespočet nových smartphonů, výdrž baterie se stále zkracuje. A každý výrobce a dokonce každý gadget má svou vlastní nabíječku. A s každým nákupem se jejich počet zvyšuje. V konečném důsledku se uživatel ztratí v hromadě různých napájecích adaptérů. Díky Q-technologii se stávají nepotřebnými a mizí zamotané kabely, a to zdaleka nejsou všechny výhody této technologie.
Stejně jako se Wi-Fi stalo celosvětovým standardem pro bezdrátové připojení k internetu a Bluetooth odstranilo nutnost držet telefon v ruce, tak se Qi stává celosvětovým standardem pro indukční nabíjení gadgetů pomocí baterií.
Je elektromagnetické záření škodlivé?
Odborníci byli rozděleni. Na jednu stranu mnoho vědců potvrzuje, že malé množství elektromagnetického záření z bezdrátového nabíjení není škodlivé. Jiní hovoří o velkém nebezpečí, kterému je lidské tělo vystaveno.
Kolik elektromagnetické energie tedy systém Qi vyzařuje? Velmi málo. Princip Qi se v elektrických zubních kartáčcích uplatňuje již mnoho let, aniž by to mělo vliv na lidské zdraví. Obvod nabíječky je takový, že díky malé oblasti jeho působení je elektromagnetické záření extrémně omezené. Existuje pouze v bezprostřední blízkosti bezdrátové vysílací stanice a pouze tehdy, když je na ní gadget. Elektromagnetické záření je dále redukováno dodatečným stíněním ve vysílacích a přijímacích cívkách.
Konsorcium bezdrátového napájení
Wireless Power Consortium (WPC) bylo založeno 17. prosince 2008. Zároveň byl schválen jednotný program rozvoje této technologie.
Standard bezdrátového nabíjení Qi zajišťuje jeho všestrannost pro všechny elektronické přístroje kompatibilní s Qi. To znamená, že každé zařízení s ním kompatibilní lze nabíjet na jakékoli stanici kompatibilní s Qi. WPS má 250 členů, včetně lídrů na trhu Samsung, Nokia, LG, Panasonic, HTC, Sony, Microsoft a Motorola, což z ní dělá největší alianci výrobců podporujících typy bezdrátových nabíječek.
S rostoucím počtem produktů využívajících Qi je důležité zajistit, aby každá mobilní nabíječka fungovala správně se všemi podporovanými Qi gadgety, říká předseda WPC Menno Treffers. To je usnadněno neustále aktualizovanou databází vytvářenou společností Testtronic, díky níž lze snadno určit, zda bude nový produkt kompatibilní s dříve certifikovanými produkty. Standard bezdrátového nabíjení Qi se stal jedním z nejdůležitějších technických vylepšení pro uživatele telefonů a tabletů, které jsou nyní denně používány v práci i životě.
Jak funguje bezdrátové nabíjení smartphonu? 21. srpna 2016
Stále častěji slyším o bezdrátovém nabíjení. Před čtyřmi měsíci, když jsem hledal nové auto, viděl jsem Kia "Sportage" s takovou vestavěnou nabíječkou. Taky mě napadlo, pro koho je to určeno pro jednotky? Zdálo se, že k tomu potřebujete nějaký skvělý model telefonu nebo nějaké drahé vybavení. Ukázalo se ale, že můj telefon s průměrnou cenou tuto technologii také podporuje. Myslel jsem si, že vůbec neznám principy, jak to funguje. Zdálo se mi, že tato technologie je laikovi ještě docela „vzdálená“, ale je již blízko a celkem dostupná.
Podívejme se blíže...
Ukazuje se, že princip fungování bezdrátové nabíječky je velmi jednoduchý - stačí umístit gadget na speciální panel, aby se nabil. Příslušenství je založeno na principu činnosti indukční cívky.
Akumulátorové zubní kartáčky využívají bezdrátové nabíjení již dlouhou dobu. Technologii tradičně provázely problémy s nízkou účinností a pomalým nabíjením, ale ty nebyly zásadní nevýhodou zubního kartáčku nebo holicího strojku, který používáte každý den jen na pár minut. Použití indukčního nabíjení je bezpečnější v tom, že zde není žádný drát, nedojde ke zkratu a nedotknete se náhodně míst se špatnou izolací mokrýma rukama.
Tento způsob přenosu energie je v poslední době velmi populární. V roce 2015 začala celosvětově oblíbená značka prodávat nábytek, který by měl vestavěný modul bezdrátového nabíjení. Dnes všechny vlajkové modely smartphonů podporují Qi.
Očekává se, že na letištích, v restauracích, kinech, rychlých občerstveních, nákupních centrech se brzy najdou vysílače nebo jinak řečeno moduly, které umožní kdykoli nabíjet telefony a tablety. Ve skutečnosti to usnadní život uživatelům mobilních gadgetů. Vstupujeme do nové éry, kdy s sebou nemusíme nosit kabelové nabíječky pro všechna zařízení, která používáme.
Standard bezdrátového napájení se nazývá Qi. V ruské transkripci se slovo vyslovuje jako „Tsi“. Norma nese toto jméno na počest pojmu východní filozofie a znamená proudění energie. Je vyvinut konsorciem WPC Wireless Electromagnetic Energy Consortium. Tato organizace sdružuje světové výrobce elektroniky a klade si důležitý úkol – standardizovat proces nabíjení gadgetů indukční metodou. V blízké budoucnosti bude možné všechna zařízení nabíjet offline. Je to neuvěřitelně pohodlné. Každý z nás alespoň jednou čelil situaci, kdy se vybil smartphone. Musíme naléhavě hledat cestu ven. Brzy se moduly pro bezdrátové nabíjení objeví na všech veřejných místech a také u každého uživatele doma.
Doma modul jednoduše umístíte na vhodné místo a na rozdíl od drátového „nabíjení“ se nikdy neztratí. Stačí na něj umístit gadget, chvíli počkat, než se kapacita baterie doplní. Princip fungování bezdrátového „nabíjení“ je založen na vlastnostech indukční cívky pro přenos elektrického proudu. Ve školním kurzu fyziky nás učili, že když je indukční cívka připojena ke zdroji energie, vzniká v ní magnetické pole kolmo na závity cívky. Pokud tedy umístíte dvě cívky do dosahu magnetického pole a zároveň jednu z nich připojíte ke zdroji energie, objeví se v druhé cívce napětí. Je důležité vzít v úvahu skutečnost, že dvě indukční cívky se nikdy nesmí navzájem dotýkat. Toto je jednoduchý princip fungování bezdrátových nabíječek s podporou Qi.
Existují dvě varianty standardu Qi. První předpokládá nabíjení při nízkém výkonu - 5 wattů a druhé - při vysokém výkonu - 120 wattů. Vysokovýkonnou Qi v současnosti výrobci kvůli objektivním faktorům nevyrábějí. S 120W Qi můžete nabíjet svůj notebook. Qi 5 wattů se používá k doplnění kapacity baterie tabletových počítačů a telefonů. Je třeba poznamenat, že pro tablet a smartphone je vyžadována jiná intenzita proudu. Bezdrátová nabíječka pro telefon generuje 1 ampér proudu a pro tabletový počítač - 2 ampéry. Při výběru příslušenství věnujte pozornost těmto vlastnostem.
Moderní bezdrátová nabíječka má dvě součásti. Jeden z nich je zabudován přímo do gadgetu, který podporuje Qi a jmenuje se přijímač bezdrátového nabíjení. V podstatě se jedná o přijímač, který vede elektrický proud do baterie. Druhá součást se nazývá vysílač. Pokud je myšleno pořízení bezdrátového „nabíjení“, mluvíme o vysílači. Přicházejí v široké škále tvarů a velikostí. Běžné jsou většinou kulaté a obdélníkové vysílače.
Pro lepší pochopení toho, jak bezdrátové nabíjení funguje, je třeba mít na paměti, že magnetické pole je schopno přenášet nejen elektrický proud, ale také data o bajtech a bitech, což vzali v úvahu vývojáři standardu Qi. K interakci mezi cívkami dojde pouze v okamžiku, kdy je v blízkosti vysílače gadget s vestavěným vysílačem. Pokud příslušenství pro nabíjení gadgetu funguje na pozadí, pak puls vysílaný každých 0,4 sekundy vysílačem nezmění napětí v cívce zabudované ve vysílači. Lze konstatovat, že moderní příslušenství je schopné rozpoznat, v jakém režimu má fungovat. Jakmile je smartphone poblíž ve vzdálenosti několika centimetrů, napětí v indukční cívce prudce klesne a zařízení přejde do aktivního provozu. Jakmile se baterie smartphonu nabije, příslušný signál přenese nabíječku na pozadí. Lze konstatovat, že moderní příslušenství pro bezdrátové nabíjení baterií je energeticky účinné.
Více grafů a vzorců
Někteří uživatelé se mylně domnívají, že funkce bezdrátového nabíjení Qi může být zdraví škodlivá. Jde o to, že magnetické záření není ionizující. Ve svém působení na tělo je podobný mobilnímu signálu, signálu Wi-Fi, rádiovému signálu. Signál mobilní sítě, který přichází z věže, je v tomto případě silnější a má spojitý charakter, přičemž elektromagnetické záření mizí ihned po nabití baterie smartphonu. Výkon bezdrátových nabíječek je 5 wattů. Působit na lidský organismus nestačí. O negativním dopadu můžeme mluvit pouze tehdy, když se výkon takových zařízení rovná 120 wattům. Ale takové modely se nevyrábějí v průmyslovém měřítku. To vysvětluje nedostatek bezdrátových nabíječek notebooků. Je důležité vědět, že technologie bezdrátového nabíjení baterií je již dlouho používána v mnoha modelech elektrických holicích strojků a elektrických zubních kartáčků, což opět dokazuje její bezpečnost.
Perspektivy
Toto indukční nabíjení může být pohodlné, ale krátký dosah je problém. To drasticky snižuje použitelnost této technologie Změní se to? Možná. Bylo provedeno mnoho studií o potenciálu bezdrátového nabíjení a došlo k pokroku v dosahu v různých technologiích. Lasery, mikrovlnné trouby a výkonnější možnosti indukčního nabíjení dokázaly dosáhnout dlouhých přenosových vzdáleností. Nevýhody brání rozšíření tohoto příliš silného záření výše uvedených technologií. Mohli byste se spálit nebo ještě hůř. Těžko říct, kdo na tomto trhu vezme palmu. Prvním kandidátem je Apple, protože společnost si nechala patentovat zařízení, které se údajně dokáže nabíjet na vzdálenost až jednoho metru. Wireless Power Consortium také neustále hledá lepší možnosti. A pak je tu Intel, který nedávno oznámil, že pracuje na integrované technologii pro magnetická zařízení, která se vejdou do notebooku a napájejí blízké smartphony a periferie.
prameny
Dnes je pro nás již těžké si představit náš život bez mobilních zařízení. To vedlo k nahromadění obrovského množství drátů v blízkosti domácích zásuvek, mezi nimiž není tak snadné najít potřebné "nabíjení". V takovém případě může problém vyřešit bezdrátová nabíječka. Princip jeho fungování je velmi jednoduchý - stačí umístit gadget na speciální panel, aby se nabil. Příslušenství je založeno na principu činnosti indukční cívky. Tato technologie se nazývá Qi. V poslední době se stala velmi populární. V roce 2015 začala celosvětově oblíbená značka prodávat nábytek, který by měl vestavěný modul bezdrátového nabíjení. Dnes všechny vlajkové modely smartphonů podporují Qi. Očekává se, že na letištích, v restauracích, kinech, rychlých občerstveních, nákupních centrech se brzy najdou vysílače nebo jinak řečeno moduly, které umožní kdykoli nabíjet telefony a tablety. Ve skutečnosti to usnadní život uživatelům mobilních gadgetů. Vstupujeme do nové éry, kdy s sebou nemusíme nosit všechna zařízení, která používáme.
Bezdrátové nabíječky pro gadgety s podporou Qi
Standard bezdrátového napájení se nazývá Qi. V ruštině se slovo vyslovuje jako „Tsi“. Standard nese toto jméno na počest termínu východní filozofie. Je vyvinut konsorciem WPC Wireless Electromagnetic Energy Consortium. Tato organizace sdružuje světové výrobce elektroniky a klade si důležitý úkol – standardizovat proces nabíjení gadgetů indukční metodou.
V blízké budoucnosti bude možné všechna zařízení nabíjet offline. Je to neuvěřitelně pohodlné. Každý z nás alespoň jednou čelil situaci, kdy. Musíme naléhavě hledat cestu ven. Brzy se moduly pro bezdrátové nabíjení objeví na všech veřejných místech a také u každého uživatele doma. Doma modul jednoduše umístíte na vhodné místo a na rozdíl od drátového „nabíjení“ se nikdy neztratí. Stačí na něj umístit gadget a chvíli počkat, než se kapacita baterie doplní.
Princip fungování bezdrátového „nabíjení“ je založen na vlastnostech indukční cívky pro přenos elektrického proudu. Ve školním kurzu fyziky nás učili, že při připojení indukční cívky ke zdroji energie v ní vzniká magnetické pole kolmé na závity cívky. Pokud tedy umístíte dvě cívky do dosahu magnetického pole a zároveň jednu z nich připojíte ke zdroji energie, objeví se v druhé cívce napětí. Je důležité vzít v úvahu skutečnost, že dvě indukční cívky se nikdy nesmí navzájem dotýkat. Toto je jednoduchý princip fungování bezdrátových nabíječek s podporou Qi.
Existují dvě varianty standardu Qi. První předpokládá nabíjení při nízkém výkonu - 5 wattů a druhé - při vysokém výkonu - 120 wattů. Vysokovýkonnou Qi v současnosti výrobci kvůli objektivním faktorům nevyrábějí. S 120W Qi můžete nabíjet svůj notebook. 5W Qi se používá k dobíjení baterie a telefonů. Je třeba poznamenat, že pro tablet a smartphone je vyžadována jiná intenzita proudu. Bezdrátová nabíječka pro telefon generuje 1 ampér proudu a pro tabletový počítač - 2 ampéry. Při výběru příslušenství věnujte pozornost těmto vlastnostem.
Energetická účinnost standardu Qi
Moderní bezdrátová nabíječka má dvě součásti. Jeden z nich je zabudován přímo do gadgetu, který podporuje Qi a jmenuje se přijímač bezdrátového nabíjení. V podstatě se jedná o přijímač, který vede elektrický proud do baterie. Druhá součást se nazývá vysílač. Pokud je myšleno pořízení bezdrátového „nabíjení“, mluvíme o vysílači. Přicházejí v široké škále tvarů a velikostí. Běžné jsou většinou kulaté a obdélníkové vysílače.
Abychom lépe pochopili, jak bezdrátové nabíjení funguje, je třeba si uvědomit, že magnetické pole je schopno přenášet nejen elektrický proud, ale také údaje o bytech a bitech, což vzali v úvahu vývojáři standardu Qi. K interakci mezi cívkami dojde pouze v okamžiku, kdy je v blízkosti vysílače gadget s vestavěným vysílačem.
Pokud příslušenství pro nabíjení gadgetu funguje na pozadí, pak puls vysílaný každých 0,4 sekundy vysílačem nezmění napětí v cívce zabudované ve vysílači. Lze konstatovat, že moderní příslušenství je schopné rozpoznat, v jakém režimu má fungovat. Jakmile je smartphone poblíž ve vzdálenosti několika centimetrů, napětí v indukční cívce prudce klesne a zařízení přejde do aktivního provozu. Jakmile se baterie smartphonu nabije, příslušný signál přenese nabíječku na pozadí. Lze konstatovat, že moderní příslušenství pro bezdrátové nabíjení baterií je energeticky účinné.
Je technologie Qi bezpečná?
Někteří uživatelé se mylně domnívají, že funkce bezdrátového nabíjení Qi může být zdraví škodlivá. Jde o to, že magnetické záření není ionizující. Svým působením na tělo je podobný mobilnímu komunikačnímu signálu, rádiovému signálu. Signál mobilní sítě, který přichází z věže, je v tomto případě silnější a má spojitý charakter, přičemž elektromagnetické záření mizí ihned po nabití baterie smartphonu.
Výkon bezdrátových nabíječek je 5 wattů. Působit na lidský organismus nestačí. O negativním dopadu můžeme mluvit pouze tehdy, když se výkon takových zařízení rovná 120 wattům. Ale takové modely se nevyrábějí v průmyslovém měřítku. To vysvětluje nedostatek bezdrátových nabíječek notebooků. Je důležité vědět, že technologie bezdrátového nabíjení baterií je již dlouho používána v mnoha modelech elektrických holicích strojků a elektrických zubních kartáčků, což opět dokazuje její bezpečnost.
Které smartphony podporují funkci bezdrátového nabíjení?
Nejprve chceme poznamenat, že ne všechny gadgety dnes podporují funkci bezdrátového nabíjení. Apple záměrně uvádí na trh produkty, které nejsou kompatibilní s Qi. V tomto případě doporučujeme zakoupit speciální pouzdro se zabudovanou indukční cívkou.
Vlajková zařízení většinou vždy podporují technologii Qi. Patří mezi ně oblíbené modely smartphonů jako Samsung Galaxy S6, Sony Xperia Z4v, Samsung Galaxy S6 Active, Google Nexus 6, Motorola Droid Turbo, Nokia Lumia 930, Samsung Galaxy S6 Edge. Již nyní lze desítky modelů od různých výrobců nabíjet pomocí bezdrátového příslušenství, které poskytuje maximální uživatelský komfort.
Mohu si bezdrátovou nabíječku vyrobit sám?
Bezdrátové nabíječky jsou poměrně drahé na to, že se jedná o konvenční indukční cívku. Vyvstává otázka: "Jak vyrobit modul vlastníma rukama?" V zásadě, pokud máte znalosti základů fyziky a speciálního vybavení pro měření síly a výkonu elektrického proudu, nebude to velký problém. Fanoušci rádiové elektroniky jsou schopni sestavit ne tak jednoduchá zařízení, ale nedoporučujeme provádět takové experimenty běžným uživatelům.
Na můžete najít samostatné bezdrátové přijímače pro některé modely smartphonů, včetně řady Google Nexus. Instalace do telefonu je dostatečně snadná. Pod krytem zařízení jsou dva kontakty, které zajišťují kladný a záporný pól. Stačí zakoupit a připojit přijímač, poté můžete provést test bezdrátového nabíjení. Tento výstup je optimální, pokud jste nějakým způsobem získali bezdrátovou nabíječku, například jste dostali dárek a váš model gadgetu ještě nepodporuje funkci Qi.
Technologie bezdrátového nabíjení baterií v dnešním světě získává na popularitě. V budoucnu bude možné doplnit kapacitu baterie na mnoha veřejných místech. Očekává se, že stadiony, parky, restaurace, kina, rychlá občerstvení budou vybaveny bezdrátovými nabíječkami. Při nákupu chytrých telefonů doporučujeme zaplatit si půjčku na podporu funkce Qi, kterou mají všechny vlajkové modely roku 2015.