Sluchátka a mikrofony
Nejlepší bezdrátová sluchátka 2022! Test BT sluchátek NEJVYŠŠÍ kvality
Ačkoli se to může zdát jako klišé, sluchátka Bose Noise Cancelling 700 nabízí celou řadu pokročilých technologií, díky kterým si je okamžitě zamilujete. Především díky aktivnímu potlačení okolního hluku. Velkou výhodou je, že si sluchátka rozumí také s hlasovými asistenty Alexa i Google a dokonce nabízejí také podporu virtuální reality! Tato sluchátka se dodávají v opravdu luxusním balení, ve kterém naleznete vše podstatné: odolné pouzdro, všechny potřebné kabely, které budete pro fungování sluchátek potřebovat, i návod. Samotný design vypadá velmi exkluzivně. Najdete zde minimum spojů, žádné viditelné šroubky. Celkově je design velmi minimalistický a velmi povedené. Díky černé barvě pak sluchátka vypadají opravdu luxusně.
Zjistit cenu
Společnosti Bose se podařilo vytvořil uzavřená sluchátka, která ale zároveň zaberou minimum prostoru. Díky faktu, že jsou sluchátka vyrobena v kombinaci plast a kov, nabízejí minimální hmotnost, konkrétně 250 gramů. Díky tomu jsou komfortní i při delším nošení a velmi pohodlně se nosí. To zajišťuje také bezvadná ergonomie, kterou si zamilujete. Sluchátka totiž nikde netlačí ani při dlouhém poslechu. Náušníky jsou vyrobeny z měkké umělé kůže, takže je komfort nošení znatelný již od prvního nasazení. Aby byl komfort zajištěný po všech stránkách, můžete také využívat aplikaci Bose Music, která je navíc kompletně v češtině. V ní pak můžete nastavovat vše, co vás jen napadne.
Po zvukové stránce jsou sluchátka doslova báječná a pokud je jednou vyzkoušíte, nebudete chtít jiná. Navíc díky aktivnímu potlačení okolního ruchu si můžete užít ticho. Sluchátka dokážou potlačovat hluk z okolí i v případě, že nehraje žádná hudba. Celkem nabízí 11 režimů potlačení hluku. Nabíjení sluchátek probíhá skrze UBS-C. Výhodou ale je, že pokud by se vám sluchátka vybila, můžete je k mobilu či počítači snadno připojit přes 3,5 mm jack, díky kterému budou fungovat jako běžná drátová sluchátka. Samotné ovládání je zajištěno buď tlačítky, nebo můžete využít dotykových senzorů. Díky osmi mikrofonům můžete tato sluchátka využít také pro vyřízení hovoru. I mikrofony potlačují okolní ruch, takže vás druhá strana uslyší hlasitě a především čistě. Sluchátka nabízejí výdrž až 20 hodin, což je slušné. Z nuly na sto je pak nabijete asi za dvě a půl hodiny. Pokud ale spěcháte, postačí sluchátka nabíjet zhruba 15 minut, které vám zajistí více než tři hodiny poslechu hudby. Na cestu v MHD ideální. Trošku dražší alternativou mohou být sluchátka Bowers and Wilkins PX7. Ta nabízí podobné parametry, na potlačení okolního ruchu tak, jak to umí Bose, ale nemají. Na druhou stranu tato by se dala rovnat téměř referenčním studiovým sluchátkům.
Nejlepší bluetooth sluchátka přes hlavu 2022 + recenze
Jaká bluetooth sluchátka přes hlavu koupit?
Pokud nepatříte k milovníkům čtení a upřednostňujete krátké shrnutí klíčových parametrů, které souvisí s hlavními vlastnostmi daného produktu, následující řádky jsou určené přímo pro vás. Naleznete zde souhrn toho nejdůležitějšího o 3 modelech, kterým jsme ve svém testu bezdrátových sluchátek udělili speciální štítky.
Víťaz testu Sony WH-1000XM3 Uzavřená bezdrátová sluchátka přes uši, skládací, připojení Wi-Fi, výdrž baterie 30 hod., frekvenční rozsah 4 – 40 000 Hz, hmotnost 255 g, aktivní potlačování okolních zvuků. Zobrazit více info
Vítězem našeho testu se stala trochu dražší sluchátka přes hlavu Sony WH-1000XM3, která jsou ideální k poslechu hudby, práci i telefonování. Doporučujeme je i těm, kteří hledají kvalitní herní bezdrátová sluchátka. Sony WH-1000XM3 vynikají v oblasti kvality zvuku a připojení, výdrží baterie a celkovou kvalitou zpracování. Disponují několika zajímavými funkcemi, mají aktivní potlačování okolních ruchů a jejich nošení je doslova pohodlné.
Cenový trhák Swissten Trix Bluetooth sluchátka na uši, skládací, bluetooth připojení 4.2, výdrž baterie 8 hod., frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnost 100 g, FM tuner. Zobrazit více info
Bluetooth sluchátka Swissten Trix disponují různými zajímavými funkcemi. Kvalita zvuku je vzhledem k nízké pořizovací ceně poměrně vysoká, stejně tak výdrž baterie, která se pohybuje kolem 8 hod. Sluchátka podporují technologii Bluetooth 4.2. V praxi mají dosah do 10 m. Ke zdrojovému zařízení je můžete připojit i pomocí klasického kabelu nebo přes ně rovnou můžete poslouchat rádio. Swissten Trix jsou alternativou k bezdrátovým sluchátkům s MP3 přehrávačem, protože do nich můžete vložit microSD kartu.
Náš TIP Beats Solo3 Wireless Uzavřená bluetooth sluchátka přes uši, skládací, bluetooth připojení, 40hod. výdrž baterie, frekvenční rozsah do 20 000 Hz, hmotnost 150 g, podpora rychlého nabíjení. Zobrazit více info
Beats by Dr. Dre Solo3 Wireless jsou dražší bezdrátová sluchátka, která uspokojí zejména milovníky popové hudby. Vyšší pořizovací cena není přemrštěná. Odráží se ve výborné kvalitě zvuku, dobrém tlumení okolních ruchů, nadprůměrné výdrži baterie a vysoké kvalitě zpracování. Sluchátka Beats Solo 3 jsou dostupná v mnoha barevných variacích, podporují rychlé nabíjení, můžete je pohodlně poskládat a váží jen 150 g.
Hodnocené parametry
Jednou z důležitých součástí recenzování vybraných modelů bylo hodnocení jejich technických parametrů. V případě sluchátek jsme se zaměřili zejména na kvalitu zvuku, kterou ovlivňuje několik faktorů, poměr mezi pořizovací cenou, pomyslným výkonem a celkovou kvalitou zpracování, pohodlnost při nošení a doplňkové funkce. Abychom mohli jednotlivé modely porovnat, stanovili jsme si fixní soubor parametrů, ke kterým jsme při hodnocení přihlíželi nejvíce.
Kvalita zvuku Kvalita a stabilita připojení Potlačování okolních ruchů Poměr mezi cenou a kvalitou Výdrž baterie Kvalita zpracování Pohodlí při nošení Rychlost nabíjení Doplňkové funkce Rozměry a hmotnost
Spolu s hodnocením technických specifikací a funkcí jsme se při výběru jednotlivých modelů zaměřovali i na další důležité parametry, jako je značka, popularita mezi spotřebiteli či míra prodejnosti. Vsadili jsme na ověřené výrobce. Do testu bezdrátových sluchátek se proto dostaly modely od značek Sony, Swissten, JBL, Beats by Dre, Apple a Marshall. Abychom zohlednili i názor samotných uživatelů, věnovali jsme podstatnou část hodnocení podrobné analýze spotřebitelských recenzí bezdrátových bluetooth sluchátek na portálech Heureka, Datart, Okay, Alza, Mall či Kasa. V neposlední řadě jsme si podrobně prostudovali další nezávislé recenze sluchátek z tuzemska i zahraničí.
Proč důvěřovat našemu testu? Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu. Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.
Recenze bluetooth sluchátek přes hlavu
Po důkladném zhodnocení a porovnání mnoha modelů jsme mohli sestavit test bezdrátových sluchátek. Aby si z něj mohla vybrat většina z vás, snažili jsme se pokrýt všechny cenové a jakési výkonnostní kategorie sluchátek na našem trhu, na což neměli vliv výrobci ani prodejci, a při recenzování jsme kladli důraz na zachování objektivity.
Víťaz testu Sony WH-1000XM3 Uzavřená bezdrátová sluchátka přes uši, skládací, připojení Wi-Fi, výdrž baterie 30 hod., frekvenční rozsah 4 – 40 000 Hz, hmotnost 255 g, aktivní potlačování okolních zvuků. Prohlédnout nejlepší nabídku
Začneme tím nejpodstatnějším, tedy zvukem, který je u bluetooth sluchátek Sony WH-1000XM3 špičkový při jejich drátovém i bezdrátovém používání. Tento model „hraje“ kvalitně, hlasitě a je vybaven membránou Liquid Crystal Polymer. Bezdrátový přenos zajišťuje Wi-Fi a technologie LDAC, která pochází z dílny samotného výrobce Sony. LDAC umožňuje přehrávání zvuku ve vysokém rozlišení, v praxi si proto ani nevšimnete, že sluchátka nejsou k zařízení připojená kabelem.
K doménám sluchátek patří i jejich široký frekvenční rozsah, který se pohybuje od 4 až do 40 000 Hz, čímž překonávají model Beats Solo3 Wireless. Výraznými pozitivy jsou dále analogový zesilovač a aktivní potlačování okolních zvuků, které funguje výborně u výšek, středních tónů i bas. Funkci potlačení okolních zvuků můžete naprogramovat podle vlastních požadavků, k čemuž slouží fyzické tlačítko na náušnících. Na výběr máte nastavení v krocích 0 až 20 nebo některý z přednastavených režimů sezení, chůze, běh a jízda dopravním prostředkem, které díky technologii Sense Engine fungují i automaticky. V aplikaci můžete navíc toto tlačítko přeprogramovat na ovládání hlasové asistence přes Google Assistant nebo Amazon Alexa.
Bluetooth sluchátka Sony můžete ovládat přes aplikaci ve zdrojovém zařízení, např. přes doporučenou a vskutku propracovanou Headphones Connect, YouTube, případně můžete využít dotykové ovládání přímo na náušnících. Poklepáním na pravý vypnete nebo zapnete přehrávání, zvednete nebo ukončíte hovor, posunutím prstu směrem nahoru nebo dolů nastavíte hlasitost a pohybem doprava a doleva přepnete nahrávky. Jestliže pravý náušník zakryjete, přehrávaný zvuk ztišíte na minimum.
Bezdrátová sluchátka Sony WH-1000XM3 disponují různými zajímavými funkcemi. Za zmínku stojí např. optimizéry, které upravují zvuk v závislosti na poloze sluchátek na hlavě či atmosférickém tlaku (tedy výšky), automatické vypnutí po 5, 60 nebo 180 min. nečinnosti, které lze vypnout, virtuální nastavení směru, ze kterého bude k vašim uším přicházet zvuk, simulace okolní akustiky, možnost nastavení kvality zvuku (můžete si vybrat mezi kvalitou a stabilitou připojení), nastavení vlastního, přednastaveného nebo žádného ekvalizéru, sledování stavu baterie či výběr z 15 světových jazyků.
Baterie má nadprůměrnou, až 30hodinovou výdrž. Dobu nabíjení, která se pohybuje kolem 3 hod., považujeme vzhledem k tomuto parametru za přiměřenou. Sony WH-1000XM3 patří mezi bluetooth sluchátka s mikrofonem, který poskytuje opravdu kvalitní zvuk. Tento model je vyroben z kombinace plastu a kovu. Ergonomicky tvarované náušníky s opravdu měkkou výplní, které mají cca 3,5 cm, jsou ke konstrukci připojené volně. Můžete je tedy vyjmout nebo otáčet v rozsahu 90° směrem vpřed a 30° směrem vzad. Na náušnících najdete konektory pro kabely a 2 tlačítka.
Sluchátka jsou složitelná a dodávána s obalem, který stejně jako sluchátka působí nenápadným a elegantním dojmem. Nacházejí se v něm oddělené zóny, sluchátka se proto při přenosu nedotýkají příslušenství. V balení dále najdete redukci pro připojení v letadle a několik kabelů. Jde o krátký, pouze 20cm napájecí USB-A / USB-C kabel a 120cm kabel pro připojení sluchátek přes 3,5mm jack. Ano, tento model můžete v případě potřeby používat i s kabelem. Bohužel nabíjecí adaptér v balení chybí.
Pozitíva Negatíva
Typ = uzavřená bezdrátová sluchátka přes uši ● Připojení = Wi-Fi LDAC + 3,5mm jack ● Výdrž baterie = 30 hod. ● Doba nabíjení = 180 min. ● Frekvenční rozsah = 4 – 40 000 Hz ● Citlivost = 104,5 dB/mW ● Velikost měniče = 40 mm ● Délka přívodního kabelu = 120 cm ● Hmotnost = 255 g
Cenový trhák Swissten Trix Bluetooth sluchátka na uši, skládací, bluetooth připojení 4.2, výdrž baterie 8 hod., frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnost 100 g, FM tuner. Prohlédnout nejlepší nabídku
Swissten Trix nelze srovnávat s podstatně dražšími modely v našem testu, např. s jeho vítězem Sony WH-1000XM3 či několikanásobně dražšími bluetooth sluchátky Apple AirPods Max. Pokud se však na ně podíváme jako na doslova levná sluchátka přes hlavu, jde o velmi šikovný, kompaktní, pohodlný a výkonný model s opravdu atraktivní pořizovací cenou. Zvuk je přiměřený ceně. Nečekejte extrémně vyladěné výšky či basy, svou oblíbenou hudbu si však poslechnete v celkem dobré kvalitě. Ti z vás, kteří mají lepší sluch, mohou v pozadí zaregistrovat i jemný šum. Frekvenční rozsah sluchátek se pohybuje v rozmezí od 20 do 20 000 Hz, což je srovnatelné s modelem Beats Solo3 Wireless, citlivost představuje cca 108 dB a impedance dosahuje 32 ohmů.
Konektivitu Swissten Trix považujeme za opravdu výbornou. Podporují technologii Bluetooth 4.2, což znamená, že je můžete používat ve vzdálenosti do 10 m od zdrojového zařízení. Pokud byste přece jen chtěli hudbu poslouchat klasicky, tedy přes kabel, najdete na nich standardní AUX konektor. Skutečně zajímavou je možnost poslechu hudby přímo ze sluchátek, přesněji z microSD karty, kterou umístíte do jednoho z náušníků. Její max. velikost představuje až 32 GB. Swissten Trix jsou tudíž alternativou k bezdrátovým sluchátkům s MP3 přehrávačem. Zároveň jde o bluetooth sluchátka s rádiem, ve kterých je zabudovaný FM tuner s frekvencí 87,5–108 MHz.
Výdrž sluchátek není největší. Mluvíme o cca 6 až 8 hodinách při využívání 80 % hlasitosti, proto nejsou ideální volbou na delší cesty. Nabíjení baterie prostřednictvím dodávaného microUSB kabelu trvá přibližně 120 min. Sluchátka, která můžete jednoduše složit, jsou opravdu kompaktní (pro některé možná až příliš). Pokud máte větší hlavu, počítejte s jejich maximálním roztažením, které zejména ze začátku není úplně jednoduché. Kvalita zpracování je přiměřená ceně. Jinak řečeno, tento model není nejodolnější, avšak ani vysloveně křehký. Je vyroben z plastu, za plus považujeme alespoň jeho hliníkovou výztuž.
Přímo na náušnících najdete zapínací tlačítko a ozubené kolečko k posouvání skladeb či přepínání radiostanic, které slouží i k regulaci hlasitosti. Swissten Trix jsou bezdrátová sluchátka s mikrofonem, můžete je proto využít i k telefonování. Zmíněné tlačítko rovněž slouží k vytočení posledního telefonního čísla ve vašem mobilu či zvednutí příchozího hovoru.
Pozitíva Negatíva
Typ = bezdrátová sluchátka na uši ● Připojení = Bluetooth 4.2 + kabel ● Výdrž baterie = 6–8 hod. ● Doba nabíjení = 120 min. ● Frekvenční rozsah = 20 – 20 000 Hz ● Citlivost = 108 dB (± 3 dB) ● Hmotnost = 100 g
Náš TIP Beats Solo3 Wireless Uzavřená bluetooth sluchátka přes uši, skládací, bluetooth připojení, 40hod. výdrž baterie, frekvenční rozsah do 20 000 Hz, hmotnost 150 g, podpora rychlého nabíjení. Prohlédnout nejlepší nabídku
Beats by Dr. Dre Solo3 Wireless jsou kvalitní bluetooth sluchátka s trochu specifickými vlastnostmi, ke kterým se postupně dostaneme. Pořizovací cenu hodnotíme jako vyšší. Kvalitě zvuku není co vytknout. Sluchátka mají široký frekvenční rozsah, který končí na 20 000 Hz. Náušníky výborně izolují okolní ruchy. Jsou poměrně velké, ale velmi pohodlné, za čímž stojí jejich ergonomické tvarování a XXL měkká výplň. Čelenka nemusí vyhovovat každému, což je však opravdu subjektivní názor.
Jednou z domén sluchátek Beats je jejich design. Působí moderně, masivně a jsou dostupná v různých barvách, jako je bílá, fialová, černá či zlatorůžová. Ovládání je jednoduché a intuitivní, v tomto směru by tedy měla sluchátka Beats vyhovovat téměř každému. V balení naleznete sluchátka, USB na nabíjení, 3,5mm jack kabel a textilní přenosný obal s praktickou karabinkou. Ano, pochopili jste správně, Beats Solo 3 můžete se zdrojovým zařízením propojit také prostřednictvím kabelu.
Navzdory uvedeným pozitivům tento model doporučujeme zejména milovníkům popové či jiné hudby, při které mohou vyniknout basy. Sluchátka si totiž s výškami neporadí až tak dobře. Dalším specifickým parametrem je kompatibilita. Beats Solo 3 jsou bezdrátová sluchátka pro Android i iOS. V praxi však fungují o něco lépe se zařízeními od Applu, což vyplývá už z jejich názvu.
Výdrž baterie je opravdu výjimečná. Sluchátka vydrží na jedno nabití až 40 hod., v čemž překonala i vítěze našeho testu Sony WH-1000XM3. Dalším nevyvratitelným plusem je rychlost nabíjení. Díky technologii Fast Fuel Technology je můžete již za 5 min. nabít natolik, že v provozu vydrží 2 až 3 hod.
Pozitíva Negatíva
Typ = uzavřená bluetooth sluchátka přes uši ● Připojení = bluetooth + 3,5mm jack ● Výdrž baterie = 40 hod. ● Frekvenční rozsah = do 20 000 Hz ● Přívodní kabel = 120 cm ● Hmotnost = 150 g
JBL Tune 500BT Uzavřená bluetooth sluchátka, skládací, bluetooth připojení, 16hod. výdrž baterie, frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnost 155 g. Prohlédnout nejlepší nabídku
JBL Tune 500BT patří k nejlevnějším sluchátkům přes hlavu z dílny daného výrobce, což má přímý vliv na jejich kvalitu. Přehrávaný zvuk nemůžeme ani náhodou označit za špatný, náročnějšímu posluchači však nemusí vyhovovat na 100 %. Podobně jako u předchozího modelu Beats Solo3 Wireless jsou i tato sluchátka vhodná spíše pro milovníky popové hudby, při které je kladen důraz na basy.
Kvalita zpracování je přiměřená pořizovací ceně. Z materiálů převládá plast, který působí celkem pevným a odolným dojmem. Pokud byste chtěli tato sluchátka zlomit, zlomíte je bez větší námahy. Sluchátka jsou složitelná, transport by proto neměl být problémem, vzhledem k vyšší náchylnosti k poškrábání určitě doporučujeme používat obal, který bohužel není součástí balení.
Menší a velmi měkké náušníky lze podobně jako v případě Sony WH-1000XM3 otáčet doleva, doprava i dolů, a to v 90° úhlu. Usazení sluchátek na hlavě je proto vcelku pohodlné, k čemuž přispívá i polstrování na samotné čelence. K minusům řadíme méně kvalitní materiál náušníků, který způsobuje nadměrné pocení, a vyšší přítlak, který však stojí za vcelku dobrou izolací okolních zvuků a ruchů.
Ovládání bezdrátových sluchátek JBL Tune 500BT je již jaksi standardně intuitivní a nenáročné. Najdete na nich samostatné tlačítko pro jejich zapnutí a vypnutí a spuštění párování, další tlačítko ke spuštění nebo pozastavení nahrávky a zvednutí hovoru z telefonu a 2 tlačítka k ovládání hlasitosti. Negativně hodnotíme absenci ovládacích prvků pro přepínání nahrávek a nelogické umístění microUSB konektoru, který se nachází pod obloukem pravého náušníku. Připojení prostřednictvím bluetooth hodnotíme na 50 %.
Při přehrávání hudby či jiných zvukových nahrávek z telefonu je vše v pořádku, což neplatí při propojení s notebookem nebo počítačem. V tomto případě se kvalita zvuku rapidně snižuje. Tento model bohužel není možné propojit pomocí kabelu. Výrobce udává 16hod. výdrž baterie. Bluetooth sluchátka podporují technologii pro rychlé, pouze 5min. nabíjení, po kterém je můžete používat cca 60 min. Při plném nabíjení baterie počítejte s dobou kolem 120 min.
Pozitíva Negatíva
Typ = uzavřená bluetooth sluchátka ● Připojení = bluetooth ● Výdrž baterie = 30 hod. ● Doba nabíjení = 120 min. ● Frekvenční rozsah = 20 – 20 000 Hz ● Velikost měniče = 32 mm ● Hmotnost = 155 g
Pre náročných Apple AirPods Max Uzavřená bluetooth sluchátka přes uši, technologie Bluetooth 5.0, 20hod. výdrž baterie, hmotnost 385 g, aktivní potlačování okolních zvuků. Prohlédnout nejlepší nabídku
Kvalita zvuku bluetooth sluchátek Apple AirPods Max uspokojí i ty nejnáročnější. Oba náušníky disponují H1 čipy s 10 audio jádry, jež potlačují okolní ruch a regulují samotný zvuk, který „přichází“ do vašich uší. Pozor, bluetooth sluchátka Apple nejsou určená k profesionálnímu využití. K pozitivům, která mají přímý vliv na kvalitu zvuku, dále patří široký frekvenční rozsah, funkce aktivního potlačení okolního ruchu a kvalitní adaptivní ekvalizace. Basy, střední tóny a výšky sluchátka přehrávají výborně, profesionálům však nemusí vyhovovat zmiňovaná adaptivní ekvalizace, která skladby upravuje automaticky. Bohužel tuto funkci nelze vypnout.
Náušníky mají netradiční hranatý tvar, což ocení všichni odpůrci klasické oválné alternativy. Jsou vyrobené ze speciální textilní síťoviny a akustické paměťové pěny, díky čemuž přímo dokonale obepínají, resp. „obklopují“ uši a jsou velmi pohodlné. Příjemná je i prodyšná čelenka. Celková kvalita zpracování sluchátek je opravdu vysoká, protože jsou vyrobená z kombinace hliníku a oceli. Design a provedení jsou subjektivními parametry. Z našeho pohledu jsou bluetooth sluchátka Apple AirPods Max vcelku rozměrná, jejich nošení na krku či v ruce proto není nejpohodlnější. Jedno je jisté, určitě nejde o bluetooth sluchátka na běhání či jiné sportování.
Ovládání je tradičně netradiční, tedy takové „appleovské“. Na pravém náušníku najdete tzv. digitální korunku Digital Crown, která slouží k regulaci hlasitosti, pozastavení, pouštění i přepínání nahrávek a ovládání hovorů z telefonu. Nachází se na něm ještě jedno tlačítko na programování funkce potlačení okolního ruchu. Na výběr máte několik režimů, např. režim propustnosti, při kterém krásně slyšíte všechno kolem vás, nebo režim potlačení, při kterém si okolního světa ani nevšimnete.
I Apple AirPods Max patří k bluetooth sluchátkům s mikrofonem, resp. s 9 mikrofony. Většina z nich slouží k zajištění aktivního potlačení okolních zvuků. Díky zbylým z nich můžete přes sluchátka telefonovat. Kvalita zvuku je nadprůměrná i v tomto směru, a to i v případě větrného počasí.
Výdrž baterie se zapnutou funkcí potlačení okolního ruchu představuje 20 hod., což je vcelku slušný a dostačující výkon. Stejně jako u bezdrátových sluchátek JBL Tune 500BT a Beats Solo3 Wireless můžete i u AirPods využít rychlé, 5min. nabíjení, které je dostačující k následnému šedesáti- až devadesátiminutovému poslechu. Sluchátka podporují technologii Bluetooth 5.0. Přenos je tudíž kvalitní, čistý a stabilní. Se zdrojovým zařízením je můžete propojit i drátově, avšak pouze přes specifický lightning kabel, který není součástí dodávky.
Součástí Apple AirPods Max je i kontroverzní chytré pouzdro Smart Case. Neslouží pouze k přenosu, ale především k šetření baterie. Sluchátka se totiž nedají normálně vypnout. Uložení sluchátek do pouzdra je jediným způsobem jejich uspání, což je nepraktické zejména tehdy, když z domu vyběhnete bez tašky či batohu. Upozorňujeme, že pouzdro není nejmenší a váží téměř 140 g. Fakt, že jsou sluchátka v neustálé pohotovosti, však stojí za jejich velmi jednoduchým používáním. Stačí je vyjmout z pouzdra, nasadit na uši a poslouchat.
Pozitíva Negatíva
Typ = uzavřená bluetooth sluchátka přes uši ● Připojení = Bluetooth 5.0 + lightning kabel ● Výdrž baterie = 20 hod. ● Velikost měniče = 40 mm ● Hmotnost = cca 385 g
Další zajímavé produkty
Do svého testu bezdrátových sluchátek jsme se snažili vybírat modely z různých cenových i kvalitativních kategorií. Přesto není vyloučeno, že námi zrecenzované produkty nemusí vyhovovat vašim představám. V takovém případě pro vás máme ještě několik dalších tipů na zajímavé kousky, o kterých se určitě vyplatí popřemýšlet.
Sennheiser HD 350 BT patří k bezdrátovým sluchátkům za cenu do 2 000 Kč, která jsou ideální pro středně náročné až náročné posluchače. Jsou vybavena velkými uzavřenými náušníky, podporují Bluetooth 5.0 spolu s pokročilými kodeky jako ACC, aptX či aptX LL, nachází se na nich také čtečka NFC, jejich frekvenční rozsah dosahuje 22 000 Hz a vyznačují se dobrou citlivostí (108 dB). K plusům patří také podpora rychlého nabíjení a dlouhá, až 30hodinová výdrž baterie.
Dalším zajímavým kouskem jsou bezdrátová sluchátka JBL Tune 600BTNC za vcelku příznivou pořizovací cenu. Disponují funkcí aktivního potlačování okolního ruchu, vysokou citlivostí 100 dB a širokým frekvenčním rozsahem od 20 do 20 000 Hz. Výdrž baterie se pohybuje kolem 12 hod. v případě používání ANC, resp. až 22 hod. bez jeho využívání. Bezdrátová sluchátka JBL Tune600BTNC podporují bluetooth a v případě potřeby je můžete připojit i pomocí kabelu.
Bluetooth sluchátka Bose QuietComfort 35 II jsou dražší, poněkud těžší, ale opravdu kvalitní. Mají výborný zvuk a pokročilé funkce. Jejich baterie vydrží 20 hod., podporují rychlé nabíjení, které zabere pouhých 5 min., jsou velmi pohodlné a disponují integrovaným mikrofonem. Přímo ve sluchátkách je zabudován systém Google Assistant a Amazon Alexa. V případě potřeby je můžete připojit i pomocí 3,5mm jacku.
Pokud hledáte levnou alternativu, bezdrátová sluchátka Sony WH-CH510 mohou být tou správnou volbou. Mají standardní frekvenční rozsah od 20 do 20 000 Hz, disponují integrovaným mikrofonem, jsou lehká, pohodlná a kompaktní a jejich baterie vydrží až 35 hodin. Bluetooth sluchátka Sony WH-CH510 nejsou nejodolnější a k minusům patří také skutečnost, že jsou dodávána bez nabíječky.
Další dražší model, bezdrátová sluchátka Beats Studio3 Wireless, má nadprůměrnou, až 40hodinovou výdrž, je vybaven technologií Pure ANC pro potlačování okolních zvuků, podporuje rychlé nabíjení a poskytuje vysoce kvalitní zvuk. Sluchátka můžete složit do velmi kompaktních rozměrů, mají nízkou hmotnost, zajímavý design a kvalita jejich zpracování je na vysoké úrovni.
Nejprodávanější podle
Trh se sluchátky se neustále mění. Každoročně přibývá řada nových modelů, což ovlivňuje i pořizovací ceny těch starších. Na následujících řádcích vám proto přinášíme průběžně aktualizovaný přehled nejprodávanějších bezdrátových sluchátek na portálu Heureka, na jehož základě získáte lepší představu o aktuální popularitě jednotlivých produktů.
Návod, jak vybrat bluetooth sluchátka přes hlavu
Bezdrátová sluchátka jsou ideální alternativou pro všechny, kteří nemají chuť bojovat s kabely. Využijete je při poslechu hudby venku, ale také doma při práci či hraní her. V tomto návodu na výběr bezdrátových sluchátek vás provedeme všemi důležitými parametry, které mají vliv na kvalitu zvuku, ovládání i vaše pohodlí.
Typy bezdrátových bluetooth sluchátek
Typy bezdrátových bluetooth sluchátek Konstrukce náušníků
Konstrukce náušníků Technologie připojení
Technologie připojení Bluetooth – dosah a verze
Bluetooth – dosah a verze Kodeky
Kodeky Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah Citlivost
Citlivost Zkreslení a měniče
Zkreslení a měniče Izolace – potlačení okolních zvuků (ruchů)
Izolace – potlačení okolních zvuků (ruchů) Přítlak náušníků
Přítlak náušníků Materiál
Materiál Hmotnost
Hmotnost Odolnost
Odolnost Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, nebo bez něj?
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, nebo bez něj? Ovládání
Ovládání Výdrž a nabíjení baterie
Výdrž a nabíjení baterie Funkce
Funkce Cena a renomovaní výrobci
Typy bezdrátových bluetooth sluchátek
Náš návod na výběr je zaměřený na bezdrátová bluetooth sluchátka, která se nosí přes hlavu. Na trhu jsou ale dostupné až 3 typy bezdrátových sluchátek. Prvním z nich jsou sluchátka do uší, na která se podíváme jen v krátkosti. Sluchátka nošená přes hlavu se dále dělí do 2 podkategorií, a to na tzv. supraaurální a circumaurální sluchátka, která se od sebe liší tím, jak se dotýkají ucha.
Bluetooth sluchátka přes hlavu – přes uši (supraaurální): Supraaurální bluetooth sluchátka, resp. jejich náušníky rozměry nepřesahují ušní boltce. Nazývají se také jako sluchátka na uši. Jsou kompaktnější, skladnější a lehčí. Častým problémem bývá méně pohodlné nošení. Sluchátka se umisťují přímo na uši, proto mohou tlačit, což se stává zejména u modelů s vyšším přítlakem. Problémem bývá i horší potlačování okolních zvuků. Z hlediska ceny jde o levnější alternativu.
Supraaurální bluetooth sluchátka, resp. jejich náušníky rozměry nepřesahují ušní boltce. Nazývají se také jako sluchátka na uši. Jsou kompaktnější, skladnější a lehčí. Častým problémem bývá méně pohodlné nošení. Sluchátka se umisťují přímo na uši, proto mohou tlačit, což se stává zejména u modelů s vyšším přítlakem. Problémem bývá i horší potlačování okolních zvuků. Z hlediska ceny jde o levnější alternativu. Bluetooth sluchátka přes hlavu – kolem uší (circumaurální): Náušníky v tomto případě přesahují uši, v podstatě se opírají až o začátek lícních kostí, díky čemuž velmi dobře izolují okolní zvuky. Circumaurální sluchátka najdou využití zejména při gamingu, v audiostudiích nebo při cestách hromadnou dopravou. K nevýhodám patří vyšší pořizovací cena. Některým z vás nemusí vyhovovat ani nadměrné pocení uší, a to zejména v teplejších obdobích roku. Jakousi podkategorií supraaurálních a circumaurálních sluchátek jsou modely se speciálními křidélky, která se umisťují za uši a slouží k fixaci náušníků. Říká se jim také sportovní bluetooth sluchátka.
Náušníky v tomto případě přesahují uši, v podstatě se opírají až o začátek lícních kostí, díky čemuž velmi dobře izolují okolní zvuky. Circumaurální sluchátka najdou využití zejména při gamingu, v audiostudiích nebo při cestách hromadnou dopravou. K nevýhodám patří vyšší pořizovací cena. Některým z vás nemusí vyhovovat ani nadměrné pocení uší, a to zejména v teplejších obdobích roku. Jakousi podkategorií supraaurálních a circumaurálních sluchátek jsou modely se speciálními křidélky, která se umisťují za uši a slouží k fixaci náušníků. Říká se jim také sportovní bluetooth sluchátka. Bluetooth sluchátka do uší (intraaurální): Bezdrátová bluetooth sluchátka do uší, která se oficiálně nazývají jako intraaurální, zkracují vzdálenost mezi zdrojem zvuku a vašimi ušními bubínky. Poslech hudby je proto považován za nejefektivnější. Modely, které se vkládají do uší, jsou výbornými sportovními bluetooth sluchátky. V této kategorii máte na výběr ze 2 typů zařízení:
Špunty v současnosti patří k nejoblíbenějším. Na konci sluchátek se nachází gumový špunt, který se vkládá dovnitř ucha, což však nemusí vyhovovat každému. Výhodou je velmi dobré tlumení okolních zvuků. Pecky se do uší vkládají volně. Mají zakulacený tvar, který zabraňuje jejich vypadnutí, v porovnání s předchozím typem sluchátek však v uších drží o něco hůře. Minusem je horší potlačování okolních zvuků. Pecky jsou ideální bezdrátová sluchátka na běhání či jiné sportovní aktivity v exteriéru.
Pokud jste se právě rozhodli, že jsou pro vás vhodná spíše bezdrátová sluchátka do uší, při výběru se zaměřte na to, zda se jedná o tzv. true wireless model, což znamená, že sluchátka komunikují na dálku se zařízením, ale i mezi sebou. Neméně důležitým faktorem je, aby vám vybraná sluchátka seděla v uších. Myslete na to, že tvar ucha je velmi individuálním parametrem.
Konstrukce náušníků
Z hlediska konstrukce náušníků se sluchátka přes hlavu dělí do 3 kategorií:
Otevřená – na náušnících, které jsou vyrobené ze vzdušného materiálu, se nacházejí otvory. Otevřená sluchátka vynikají věrnější reprodukcí zvuku s nižší mírou zkreslení. Problémem, ale zároveň i výhodou je lepší propustnost vzduchu i zvuku. V otevřených sluchátkách se vám proto nebudou potit uši, nicméně budete bojovat s horší izolací. Při hlasitějším poslechu hudby navíc můžete obtěžovat okolí.
– na náušnících, které jsou vyrobené ze vzdušného materiálu, se nacházejí otvory. Otevřená sluchátka vynikají věrnější reprodukcí zvuku s nižší mírou zkreslení. Problémem, ale zároveň i výhodou je lepší propustnost vzduchu i zvuku. V otevřených sluchátkách se vám proto nebudou potit uši, nicméně budete bojovat s horší izolací. Při hlasitějším poslechu hudby navíc můžete obtěžovat okolí. Zavřená – zvuk a vzduch neproudí dovnitř ani směrem ven. Tento typ náušníků proto výborně izoluje okolní zvuky. Rovněž není slyšet hudbu mimo sluchátka, na druhé straně se musíte připravit na zvýšené pocení.
– zvuk a vzduch neproudí dovnitř ani směrem ven. Tento typ náušníků proto výborně izoluje okolní zvuky. Rovněž není slyšet hudbu mimo sluchátka, na druhé straně se musíte připravit na zvýšené pocení. Polouzavřená – vcelku dobře tlumí okolní zvuky směrem dovnitř, zvuk však „propouštějí“ směrem ven.
Technologie připojení
Technologie Bluetooth je u bezdrátových sluchátek využívána nejčastěji. Náš návod na výběr proto bude věnován přímo této alternativě. Na trhu jsou dále dostupná radiofrekvenční sluchátka, která vynikají nízkou pořizovací cenou a velkým dosahem. Jejich nedostatkem je nižší kvalita přenosu při prodloužení vzdálenosti mezi zdrojovým zařízením a sluchátky. Kromě toho se nevyhnete koupi speciálního vysílače.
V minulosti jste mohli narazit i na sluchátka s IR technologií přenosu, dnes se na trhu vyskytují opravdu zřídka. Moderní alternativou bluetooth je Wi-Fi nebo NFC připojení. V závislosti na kvalitě sluchátek může jít o výbornou, ale i vysloveně nevhodnou volbu.
Bezdrátová bluetooth sluchátka lze bez použití externího přijímače zpravidla připojit ke všem chytrým telefonům i notebookům. Výjimkou mohou být starší modely. Naopak většina stolních počítačů nedisponuje integrovaným vysílačem, jedinou možností, jak připojit bluetooth sluchátka k PC, je proto koupě USB adaptéru. Cena těchto zařízení se pohybuje od 150 do 2 500 Kč. Výjimky se samozřejmě najdou i v tomto případě. Bluetooth je v dnešní době jednou z nejlepších technologií, je využívána k bezdrátovému přenosu dat včetně obrazu či zvuku. I přesto má určitá omezení. Reálný dopad na poslech hudby přes bezdrátová sluchátka můžete ovlivnit právě vhodným výběrem.
Bluetooth – dosah a verze
Dosah bluetooth se ve volném prostoru pohybuje od 10 do více než 100 m. Nepsaným standardem u bezdrátových sluchátek je dosah kolem 10 až 15 m. Upozorňujeme, že překážky, jako jsou zdi či nábytek, dosah připojení podstatně zkracují. Máte-li tlusté zdi, přenos signálu nemusí být realizovatelný ani z jedné místnosti do druhé.
To, jak fungují bezdrátová sluchátka v praxi, ovlivňuje i verze technologie Bluetooth, kterou podporují. Nejnovější verzí je Bluetooth 5.2, která se vyznačuje kvalitnější stabilitou připojení a vyšší rychlostí přenosu. Staršími alternativami jsou Bluetooth 5, 4, 3, 2 až 1. To, že narazíte na sluchátka s verzí nižší než 4, je sice málo pravděpodobné, pokud byste však taková našli, doporučujeme vám, abyste se poohlédli po jiných.
Zdrojové zařízení a sluchátka nemusí nutně podporovat stejnou verzi technologie Bluetooth. Pokud si pořídíte model s Bluetooth 5.2, ale váš počítač či telefon bude podporovat „jen“ verzi 4.2, k přenosu bude využívána verze 4.2, tedy vždy ta nižší.
Kodeky
Kodeky mají přímý vliv na kvalitu přehrávaného zvuku. Na tento parametr se vyplatí zaměřit jen v případě, že do bezdrátových sluchátek hodláte investovat vyšší částku. Signál (v našem případě zvuk) odeslaný ze zařízení musí být kódován do takové podoby, kterou je možné přenést. Následně se tento signál „dostane“ do sluchátek, ve kterých musí být dekódován do „přehratelné“ formy. Tento proces zajišťují 2 druhy kodeků.
Kodeky se ztrátovou kompresí: Již z pojmenování tohoto typu kodeků je jasné, že mají negativní dopad na kvalitu zvuku, který je však pro běžného posluchače téměř neslyšitelný. Do této skupiny patří např. univerzální kodek SBC (sub-band coding), novější kodek AAC (Advanced Audio Codec), který využívají produkty od Applu, či další novější kodek aptX , který podporují bezdrátová sluchátka s OS Android 8 a vyšším a procesorem Qualcomm.
Již z pojmenování tohoto typu kodeků je jasné, že mají negativní dopad na kvalitu zvuku, který je však pro běžného posluchače téměř neslyšitelný. Do této skupiny patří např. (sub-band coding), (Advanced Audio Codec), který využívají produkty od Applu, či další novější , který podporují a vyšším a procesorem Qualcomm. Kodeky s bezztrátovou kompresí: Kodeky s bezztrátovou kompresí zjednodušeně řečeno nezhoršují původní kvalitu signálu, tudíž ani samotného zvuku. Jedním z nejznámějších formátů (který je zároveň i kodekem) pro bezztrátovou kompresi audio dat je FLAC. Pozor, budete-li si chtít pustit hudbu v tomto formátu, potřebujete i dostatečně kvalitní telefon či notebook a sluchátka, která podporují některou z pokrokových kompresních metod, např. LDAC nebo aptX HD.
Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah bezdrátových sluchátek patří k základním technickým parametrům, které vám hodně napoví o jejich skutečných vlastnostech. V praxi jde o vlnové délky přenášené do uší. Lidské ucho je schopné vnímat zvuky od cca 16 do 20 000 Hz, sluchátka by proto měla disponovat podobným frekvenčním rozsahem. Tento rozsah se u mnoha modelů pohybuje od méně než 5 až po více než 35 000 Hz, což není problém.
Právě naopak, větší rozsah stojí za menším zkreslením zvuku v tzv. okrajových pásmech. Při výběru si zároveň všímejte informace o hodnotě útlumu, která je udávána v decibelech (dB) a hovoří o míře poklesu výkonu sluchátek v těchto okrajových pásmech. Za ideální hranici lze považovat cca 3 dB, v žádném případě vám však nedoporučujeme kupovat sluchátka s útlumem větším než 5 dB.
Citlivost
Frekvenční rozsah a citlivost, to jsou 3 technické parametry, které přímo souvisí s kvalitou přehrávaného zvuku. Údaj o citlivosti popisuje, jak hlasitě mohou sluchátka hrát při určitém výkonu, proto je vyjádřen v decibelech k miliwattům. Pokud hledáte model, díky němuž budete moci hudbu poslouchat i ve vysloveně rušném prostředí, vyberte si ten s citlivostí od 100 dB výše.
Levná sluchátka přes hlavu dosahují něco kolem 95, naopak ty výkonnější i více než 115 dB. U některých produktů můžete najít také údaj o akustickém tlaku, který je téměř totožný s citlivostí. Dá se říct, že je o něco přesnější. Kvalitní bezdrátová sluchátka dosahují akustického tlaku od 90 do 95 dB.
Zkreslení a měniče
Zkreslení popisuje, do jaké míry bude kvalita zvuku „po cestě“ ze zařízení do sluchátek zhoršená. Jedná se o další parametr, který není běžně udáván. Narazíte na něj převážně u dražších modelů. Za ideální lze označit zkreslení pod 0,1 %, což je příznačné pro profesionální sluchátka. U těch k běžnému použití si vybírejte modely s max. 1% zkreslením. Zjednodušeně řečeno: čím nižší je zkreslení, tím kvalitnější bude zvuk.
Měnič, laicky reproduktor, je jedním z nejdůležitějších komponentů na jakýchkoli sluchátkách, jelikož vytváří tzv. mechanické vlnění, které je vlastně samotným zvukem. Nepsaným pravidlem je, že větší měnič je lepší. Důležitým parametrem je také počet měničů. Modely k běžnému použití zpravidla disponují jedním velkým měničem v každém sluchátku.
Izolace – potlačování okolních zvuků (ruchů)
Na izolaci nebo tzv. funkci potlačování okolních zvuků se zaměřte zejména při koupi sluchátek, která budete používat v exteriéru nebo v hlučnějším interiéru. Na výběr máte 2 typy izolace, a to pasivní (PNC) a aktivní (ANC).
Pasivní izolace (PNC): Je vhodná pro méně náročné posluchače. Tlumení zvuků je pouze částečné. V přeplněné městské hromadné dopravě či hlučné kanceláři vám sluchátka s pasivní izolací nemusí stačit.
Je vhodná pro méně náročné posluchače. Tlumení zvuků je pouze částečné. V přeplněné městské hromadné dopravě či hlučné kanceláři vám sluchátka s pasivní izolací nemusí stačit. Aktivní izolace (ANC – active noise cancelling): Tento typ izolace využívá přídavný mikrofon, který zachycuje okolní zvuky a následně do sluchátek přidává zvuky se stejným vlněním, resp. opačnou fází, v důsledku čehož (jejich spojením) dojde k eliminaci rušivých vnějších zvuků. Jde o podstatně efektivnější typ izolace, který je nejúčinnější např. v MHD, jelikož odstraňuje především zvuky s nízkou a stálou frekvencí. Aktivní izolace si naopak neporadí s houkáním sirén či křikem.
Přítlak náušníků
Přítlak je důležitý z hlediska pohodlí, jelikož jde o tlak, kterým náušníky tlačí na uši. Tento parametr je udáván v newtonech (N), bohužel v popisu produktů na něj narazíte spíše zřídka. Vzhledem k normám by sluchátka neměla disponovat větším přítlakem než 5 N, přičemž většina modelů má přítlak od 1,3 do 4 N.
Sluchátka s menším přítlakem jsou vhodná k běžnému nošení, a to zejména v interiéru. Jsou pohodlnější, ale vyznačují se horší schopností izolovat okolní zvuky. Modely s vyšším přítlakem oceníte např. při cestování. Lze je označit za méně pohodlné, zároveň mají výborné izolační schopnosti. Upozorňujeme, že i ta nejkvalitnější sluchátka časem trochu povolí, proto není na škodu sáhnout po trošku vyšším přítlaku.
Materiál
Při výběru se zaměřte na materiál, ze kterého jsou vyrobeny náušníky i hlavový pás či tzv. čelenka. Náušníky přicházejí do přímého kontaktu s vaší pokožkou, mají vliv na izolaci, a tudíž i kvalitu zvuku. Čelenka je u levných bezdrátových sluchátek nejčastěji vyrobena z plastu, u těch dražších se setkáte s různými druhy kovů. Kvalitnější plastové modely by měly disponovat vnitřní výztuží z hliníku či jiného kovu.
Plastové náušníky: Plast, zpravidla měkčený, je nejčastěji používaným materiálem, přičemž disponuje celkem dobrými vlastnostmi. Je levný, má dobrou přilnavost i izolační vlastnosti. Pro některé z vás nemusí být plastová sluchátka přes hlavu pohodlná. Problémem, zejména u levných bezdrátových sluchátek, je menší odolnost a kratší životnost.
Plast, zpravidla měkčený, je nejčastěji používaným materiálem, přičemž disponuje celkem dobrými vlastnostmi. Je levný, má dobrou přilnavost i izolační vlastnosti. Pro některé z vás nemusí být plastová sluchátka přes hlavu pohodlná. Problémem, zejména u levných bezdrátových sluchátek, je menší odolnost a kratší životnost. Textilní náušníky: Další levný materiál, který je při nošení pohodlný a příjemný. Má dobré sací vlastnosti, proto se nemusíte obávat nadměrného pocení uší a jejich okolí. Textilní náušníky vyžadují pravidelnou péči v podobě čištění, jsou méně odolné a mají poměrně krátkou životnost.
Další levný materiál, který je při nošení pohodlný a příjemný. Má dobré sací vlastnosti, proto se nemusíte obávat nadměrného pocení uší a jejich okolí. Textilní náušníky vyžadují pravidelnou péči v podobě čištění, jsou méně odolné a mají poměrně krátkou životnost. Kožené náušníky: Kůže je drahý, ale velmi dobrý materiál. Má výborné izolační vlastnosti, je odolná proti oděrům, vyznačuje se dlouhou životností a při nošení je vysloveně příjemná. Kožené náušníky vám nemusí vyhovovat v létě, kdy způsobují nadměrné pocení. Nevýhodou je i náročnější údržba.
Kůže je drahý, ale velmi dobrý materiál. Má výborné izolační vlastnosti, je odolná proti oděrům, vyznačuje se dlouhou životností a při nošení je vysloveně příjemná. Kožené náušníky vám nemusí vyhovovat v létě, kdy způsobují nadměrné pocení. Nevýhodou je i náročnější údržba. Koženkové náušníky: Koženka je levnější alternativou pravé kůže. S tímto materiálem se nejčastěji setkáte u sluchátek ze střední cenové kategorie. K plusům patří cenová dostupnost, k minusům menší odolnost. Z hlediska pohodlí je koženka srovnatelná s kůží.
Hmotnost
Sluchátka přes hlavu váží od 100 do 400 g. Není to moc, myslete však na to, že jde o zařízení, které budete nosit i několik hodin bez přestávky. V případě, že se sluchátky pracujete, může jít klidně o celý den, bezdrátová sluchátka navíc nemusíte sundávat ani při návštěvě koupelny či vaření. Vyšší hmotnost vám proto po určité době může způsobit bolesti krku či hlavy. Pokud se chystáte sluchátka nosit dlouho a bez pauzy, doporučujeme vám sáhnout po lehčím modelu.
Odolnost
Kvalitní bluetooth sluchátka by měla být odolná proti vodě. V tomto směru se zaměřte na IP krytí, tedy stupeň ochrany krytem. Za zkratkou IP následují 2 číslice, přičemž první z nich hovoří o stupni krytí před dotykem a vniknutím pevných částic a druhá o stupni krytí před vniknutím vody. Max. možný stupeň krytí je IP69. Většina sluchátek je odolná pouze proti vniknutí vody, nikoli pevných částic. Samozřejmě se najdou i výjimky.
Z hlediska vodotěsnosti vám doporučujeme vybírat mezi modely s krytím od IPx4 výše. Důležitá je také odolnost proti vysokým a nízkým teplotám. Většina sluchátek je schopná fungovat od −5 do 30 až 35 °C. Pod nebo nad touto hranicí může dojít k enormně rychlému vybití baterie či náhlému vypnutí sluchátek.
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, nebo bez něj?
Bezdrátová bluetooth sluchátka s mikrofonem slouží k telefonování, chatování, práci či hraní her, u kterých je mikrofon k tzv. in-game komunikaci téměř nezbytným prvkem. Kromě toho, zda jsou daná sluchátka mikrofonem vybavena, si všímejte i jeho typu a kvality.
Bezdrátová sluchátka s vysouvacím mikrofonem: Najdete ho na jednom ze sluchátek. Pokud ho nepotřebujete, jednoduše jej zasunete dovnitř.
Najdete ho na jednom ze sluchátek. Pokud ho nepotřebujete, jednoduše jej zasunete dovnitř. Bezdrátová sluchátka se sklápěcím mikrofonem: Jedná se o podobnou alternativu. V tomto případě můžete mikrofon vyklopit směrem nahoru.
Jedná se o podobnou alternativu. V tomto případě můžete mikrofon vyklopit směrem nahoru. Bezdrátová sluchátka s odnímatelným mikrofonem: Tento typ mikrofonu můžete od sluchátek úplně odpojit.
Tento typ mikrofonu můžete od sluchátek úplně odpojit. Bezdrátová sluchátka s mikrofonem na kabelu: U sluchátek přes hlavu se s ním setkáte zřídka, a pokud ano, tak hlavně u těch nejlevnějších. Jde o kompromis, který je dostačující pro základní úkony. Určitě vám nedoporučujeme sáhnout např. po herních bezdrátových sluchátkách s tímto typem mikrofonu.
Ovládání
Ovládání většiny sluchátek probíhá prostřednictvím tlačítek nebo dotykových panelů na náušnících. Méně často je najdete na spojovacím kabelu. Řadu nastavení můžete provést přímo ve zdrojovém zařízení přes aplikaci. Pomocí tlačítek na sluchátkách byste si však zpravidla měli zvládnout nastavit hlasitost, tlumení okolních zvuků, přepnout, pozastavit, opětovně spustit nebo přetočit nahrávku, přijmout a ukončit hovor. Ovládání by mělo obsahovat i základní ekvalizér. Při výběru se soustřeďte na jednoduchost ovládání. Myslete na to, že na tlačítka nevidíte, proto by měla být rozmístěná logicky a intuitivně.
Výdrž a nabíjení baterie
Bezdrátová sluchátka potřebují vlastní zdroj energie, kterým je integrovaná baterie (akumulátor). Její kvalita a kapacita souvisí s reálnou výdrží sluchátek na jedno nabití a také s nabíjením samotným. Kapacita baterie je udávána v miliampérhodinách (mAh). Čím více mAh, tím delší výdrž baterie, což je však pouze poloviční pravdou. Důležitou roli hraje reálná spotřeba daných sluchátek, která se odvíjí od výkonu měniče a jejich rozměrů, využívaných funkcí a nastavené hlasitosti. Například funkce aktivního potlačování okolních zvuků může výdrž baterie zkrátit o více než polovinu.
V popisu produktů se zaměřte na údaj o reálné výdrži baterie. Pozor, je udávána při ideálních podmínkách a zpravidla při využívání 50–80% hlasitosti sluchátek. Proto počítejte s rezervou kolem 2 až 4 hod. Ve srovnání s těmi do uší jsou na tom bezdrátová sluchátka přes hlavu z hlediska výdrže podstatně lépe. Důvod je prostý, jejich konstrukční řešení a větší rozměry umožňují využití větší baterie. Její výdrž se odvíjí i od pořizovací ceny. U nejlevnějších sluchátek přes hlavu jde o rozmezí 7 až 10 hod., což není mnoho. Ve střední cenové kategorii nejčastěji narazíte na modely s výdrží kolem 15–20 hod., zatímco ta nejlepší bluetooth sluchátka můžete používat i 30–40 hod. Doba nabíjení se tradičně pohybuje od 120 do 180 min.
Funkce
Bluetooth sluchátka přes hlavu mohou disponovat řadou zajímavých funkcí. Některým z nich, např. pasivní a aktivní izolaci okolních zvuků či mikrofonu, jsme se věnovali výše. Na následujících řádcích se podíváme na funkce, které lze označit za doslova pokročilé.
Interní paměť: Zvukové soubory můžete ukládat přímo do sluchátek, poslechnete si je tak bez použití zdrojového zařízení. Tyto modely se proto nazývají také jako bezdrátová sluchátka s MP3 přehrávačem. Alternativou je možnost použití microSD karty, kterou vložíte do jednoho z náušníků. Nepřehlédněte údaj o její max. velikosti.
Zvukové soubory můžete ukládat přímo do sluchátek, poslechnete si je tak bez použití zdrojového zařízení. Tyto modely se proto nazývají také jako bezdrátová sluchátka s MP3 přehrávačem. Alternativou je možnost použití microSD karty, kterou vložíte do jednoho z náušníků. Nepřehlédněte údaj o její max. velikosti. Drátové připojení: Pokud patříte k zapomnětlivcům, doporučujeme vám hledat mezi zařízeními, která lze v případě potřeby se zdrojovým zařízením propojit pomocí kabelu.
Pokud patříte k zapomnětlivcům, doporučujeme vám hledat mezi zařízeními, která lze v případě potřeby se zdrojovým zařízením propojit pomocí kabelu. Bluetooth sluchátka s rádiem: Abyste si mohli přímo přes sluchátka poslechnout rádio, musí být vybavena FM tunerem.
Abyste si mohli přímo přes sluchátka poslechnout rádio, musí být vybavena FM tunerem. Propojení sluchátek: Pomocí kabelu můžete k bezdrátovým připojit další sluchátka.
Pomocí kabelu můžete k bezdrátovým připojit další sluchátka. Bezdrátové nabíjení: Disponují jím pouze nejnovější modely.
Disponují jím pouze nejnovější modely. Podsvícení: Jedná se spíše o designový doplněk. Pokud si vyberete model s podsvícením, všímejte si toho, zda jej můžete vypnout.
Jedná se spíše o designový doplněk. Pokud si vyberete model s podsvícením, všímejte si toho, zda jej můžete vypnout. Automatické vypnutí: Pokud sluchátka mají tuto funkci, je dobré, jestliže ji můžete vypnout. Nepřehlédněte údaj o době, po které se automaticky vypnou.
Levná bezdrátová sluchátka přes hlavu nepřekvapí
Bezdrátová sluchátka přes hlavu můžete pořídit již od necelých 500 Kč, cena těch nejdražších nezřídka přesahuje 20 000 Kč. Nejlevnější sluchátka přes hlavu, tedy ta do 1 200 Kč, bývají vysloveně křehká. Jsou vyrobena z plastu, nemají kovovou výztuž a ani materiál náušníků nebývá příliš kvalitní a příjemný. V této kategorii většinou nenarazíte na aktivní potlačování okolních zvuků, pokročilé funkce či baterii s dlouhou výdrží. Nejzásadnějším problémem je kvalita zvuku, pro běžného spotřebitele by však neměla představovat velký problém.
Bezdrátová sluchátka za 1 200 až 2 500 Kč považujeme za zlatou střední cestu. Zpravidla poskytují vcelku kvalitní zvuk, výdrž jejich baterie se pohybuje kolem 20 hod., jsou poměrně odolná a pohodlná. Pokud hledáte ta nejlepší bluetooth sluchátka z nejlepších, poohlédněte se po modelech za cenu 2 500–5 000 Kč. V tomto případě nemusíte řešit kvalitu zvuku, potlačování okolního ruchu, výdrž baterie ani kvalitu zpracování. A co modely za více než 12 000 Kč? Popravdě řečeno, za takto vysokou cenou sluchátek, s výjimkou těch profesionálních, stojí nezřídka hlavně popularita dané značky.
Nejlepší bluetooth sluchátka nabízí Bose, Sony a Beats
Bezdrátová sluchátka dnes nepatří k nedostatkovému zboží. Najdete je v nabídce drtivé většiny výrobců sluchátek jako takových. Pokud je pro vás důležitý kvalitní zvuk, velmi dobré potlačování okolních zvuků i stabilita přenosu, a to při poslechu jakékoli hudby, doporučujeme vám např. bezdrátová sluchátka Sony, která však nepatří k těm nejlevnějším. Jejich cena se pohybuje v rozmezí kolem 2 000 až více než 12 000 Kč. Za zmínku stojí také bluetooth sluchátka Bose, Bowers & Wilkins, Sennheiser, Logitech či Jabra Evolve.
K populární volbě mladých patří levnější bezdrátová bluetooth sluchátka JBL nebo dražší Beats by Dr. Dre. Zpravidla se jedná o kousky, které poskytují opravdu kvalitní zvuk. Jejich předností jsou propracované basy, což znamená, že je ocení zejména fanoušci popové hudby. Klasiku si s nimi příliš neužijete.
Doporučit vám můžeme nepochybně i bezdrátová bluetooth sluchátka Samsung, mezi kterými najdete převážně modely do uší. Totéž platí i o bluetooth sluchátkách Xiaomi a Huawei. Pro ty z vás, kteří hledají vysloveně levný model, jsou zde značky Aligator, Connect IT, Orava, Yenkee, Sencor, Niceboy či Swissten Trix. Naopak opravdu drahá, ale kvalitní bluetooth sluchátka hledejte v nabídce výrobců Bang & Olufsen Beoplay či Beyerdynamic. Několik takových modelů najdete i mezi bluetooth sluchátky Apple a již zmiňovanými Sony.
Otázky a odpovědi – FAQ
I přes veškerou snahu neopomenout žádný z důležitých aspektů, na které byste se měli při výběru bezdrátových sluchátek zaměřit, není vyloučeno, že jste nenašli informace, které vás zajímají. Chcete-li vědět cokoli o technických parametrech, funkcích, značkách či cenách této elektroniky, neváhejte se nás zeptat. Vaše dotazy průběžně kontrolujeme a snažíme se na ně co nejdříve odpovědět.
Co je to impedance a je tento parametr důležitý? Impedance, a sice elektrický odpor sluchátek, je označována řeckým písmenem omega (Ω) a udávána v jednotkách elektrického odporu – ohmech. Nejlevnější sluchátka přes hlavu s bluetooth obvykle disponují impedancí, která začíná na hranici 50 ohmů, naopak impedance u těch dražších a kvalitnějších se pohybuje kolem 32 ohmů. Tento parametr je poměrně důležitý, bohužel ho výrobci udávají spíše zřídka. Jsou všechna bezdrátová sluchátka kompatibilní s OS Android i iOS? Většinu bezdrátových sluchátek můžete propojit se zařízeními s operačním systémem Android i iOS. Výjimky se však určitě najdou. Některé modely, které jsou kompatibilní s oběma OS, mohou o něco lépe spolupracovat jen s jedním z nich. S tímto „jevem“ se nejčastěji setkáte u bluetooth sluchátek Apple. Jak připojit bluetooth sluchátka k TV? V první řadě je nutné zjistit, zda je vaše TV kompatibilní s bezdrátovými sluchátky k televizoru. Základem je, aby byla vybavena bluetooth adaptérem. Tuto podmínku splňují skoro všechna nová smart zařízení. Například bezdrátová sluchátka k TV Samsung bez problémů připojíte k většině smart televizorů Samsung vyrobených od roku 2015. Alternativou je koupě externího bluetooth vysílače, který k televizoru připojíte prostřednictvím 3,5mm jacku. Přesný postup připojení bluetooth sluchátek k TV se odvíjí od konkrétního modelu. Většinou je potřeba vstoupit do menu televizoru, zapnout bluetooth, následně zvolit možnost „vyhledat bluetooth“, zapnout sluchátka a kliknout na tlačítko k vyhledávání bluetooth. Na TV by se vám měla zobrazit možnost „připojit“. Po jejím potvrzení stačí vybrat zařízení, tedy sluchátka.
Marshall Major III Bluetooth Uzavřená bluetooth sluchátka na uši, skládací, připojení Wi-Fi, 30hod. výdrž baterie, frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnost 178 g, aktivní potlačování okolních zvuků. Prohlédnout nejlepší nabídku
Marshall Major III Bluetooth vynikají zejména výborným poměrem mezi cenou a kvalitou. Popravdě řečeno, negativní vlastnosti se nám na nich nehledaly těžko. Tento model patří do kategorie uzavřených sluchátek přes hlavu, které uši neobklopují, ale přiléhají přímo na ně. Tento parametr stojí za skutečností, že tlumení okolního ruchu není nejlepší, pokud však hledáte sluchátka do tiššího interiéru, jde o ideální volbu. Menší rozměry náušníků do jisté míry dorovnává jejich vysoký přítlak, který při delším používání určitě zaregistrujete.
Kvalita zvuku je dobrá, ale přiměřená pořizovací ceně. Frekvenční rozsah sluchátek se pohybuje v rozmezí od 20 do 20 000 Hz, disponují poměrně velkým, 40mm měničem, jejich citlivost dosahuje 87 dB a impedance 32 ohmů. V praxi si prostřednictvím sluchátek Marshall Major III Bluetooth vyslechnete opravdu silné a kvalitní basy, ovšem o něco méně vyladěné výšky. Tento model – stejně jako bluetooth sluchátka JBL Tune 500BT či Beats Solo3 Wireless – proto doporučujeme zejména milovníkům popové hudby. Hlasitost hodnotíme vzhledem k zmíněnému frekvenčnímu rozsahu jako dostatečnou.
Udávaná výdrž baterie při využívání 50 % z hlasitosti představuje 30 hod., což je více než dost. Její plné nabití zabere cca 3 hod., což je srovnatelné s vítězným modelem Sony WH-1000XM3. Kvalita propojení se zdrojovým zařízením je slušná, jelikož sluchátka podporují (stejně jako podstatně dražší Apple AirPods Max) Bluetooth 5.0. Přenos hudby zajišťuje kodek aptX, což hodnotíme také pozitivně. Podobně jako u jiných modelů v našem testu bezdrátových sluchátek přes uši můžete i tento model propojit pomocí kabelu přes 3,5mm jack konektor. Ten má i další zajímavou funkci. K sluchátkům lze připojit další sluchátka a hudbu či jiné zvukové nahrávky sdílet s další osobou.
Ovládání je srozumitelné, intuitivní a jednoduché. Na sluchátkách, konkrétně na levém náušníku, se trochu netradičně nachází pouze jedno tlačítko, kterým nastavíte hlasitost, přepnete nahrávky a zapnete i vypnete bluetooth. Marshall Major je dalším modelem, který se řadí k bezdrátovým sluchátkům s mikrofonem, zmíněné tlačítko proto slouží i k ovládání hovorů z vašeho telefonu. Kvalita mikrofonu není nejvyšší, běžně náročnému spotřebiteli by však měla vyhovovat.
Pozitíva Negatíva
Typ = uzavřená bluetooth sluchátka na uši ● Připojení = Bluetooth 5.0 + 3,5mm jack ● Výdrž baterie = 30 hod. ● Doba nabíjení = 180 min. ● Frekvenční rozsah = 20 – 20 000 Hz ● Citlivost = 97 dB ● Impedance = 32 ohmů ● Velikost měniče = 40 mm ● Přívodní kabel = 120 cm ● Hmotnost = 178 g
Ďalšie články z kategórie Sluchátka
Sluchátka a mikrofony
Vždy relevantní obsah a bezpečí pro vaše cookies na
Péct nic nemusíte, stačí odkliknout souhlas s využíváním souborů cookies a my vám budeme ukazovat jen to, co vás zajímá. To zjistíme podle toho, co u nás na webu děláte. Jak? Díky souborům cookies a dalším síťovým identifikátorům, které mohou obsahovat osobní údaje. K těmto údajům na vašem zařízení máme přístup my i partneři (např. vyhledávače nebo sociální sítě), příp. je ukládáme. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ nám svěříte své cookies a my vám budeme moci ukazovat nabídky, které by vás mohly zajímat. Nastavení cookies, personalizace a reklamy můžete změnit pod tlačítkem „Upravit nastavení“. Kliknutím na „Přijmout pouze nezbytné“ budou použity pouze ty cookies, které potřebujeme k provozu webu. Více informací o zpracování údajů a našich partnerech najdete na této stránce.