TOP 11 nejlepších herních sluchátek 2021 (Recenze, Test)

By Michal Velčovský

Jak vybrat herní sluchátka

Dělení, funkce a vlastnosti herních sluchátek jsou rozepsány v rádci níže. Co by mimo jiné měly nabídnout kvalitní herní sluchátka? Například otočné mušle a skládací konstrukci, kdy se taková skládací sluchátka mnohem lépe převáží. Dále třeba software ekvalizátor na zvuk a u podsvícených sluchátek i na podsvícení. Od věci nejsou ani ovládací prvky pro hlasitost a chat, nebo certifikace mikrofonu pro TeamSpeak, Skype a Discord.

Připojení

Připojení se dělí na dvě hlavní, kabelové (častější) a bezdrátové.

Kabelová herní sluchátka

Jsou častější verzí, a to z důvodu kvalitnějšího zvuku, který kabel přenáší. Připojují se nejčastěji pomocí USB nebo 3,5 mm Jacku (mohou být i 6,3 mm Jack – méně časté připojení). Nevýhodou kabelových sluchátek je kabel, který se může zaplést, nebo jeho délka nebude dostatečně dlouhá a hraní nebude pohodlné. Existuje však nylonový pletený kabel, který zamezuje zamotání.

Bezdrátová herní sluchátka (Bluetooth, radiofrekvenční)

Samozřejmostí je volný pohyb, nevýhodou je však ztrácející se kvalita zvuku oproti drátovým. Připojení k mobilu, notebooku nebo ke stolnímu počítači funguje na bázi Bluetooth a radiofrekvenčního vysílače (USB).

Herní konzole PS4 ani Xbox One funkci Bluetooth nativně nepodporují. S novými verzemi PlayStation 5 a Xbox Series X tak padali dotazy, zda se to změní. Situace ale zůstává stejná a důvod je jednoduchý – kvalita zvuku a latence jsou prostě nedostačující. Je tak nutné použít radiofrekvenční připojení, ale to vůbec není na škodu, protože dosah signálu je větší (až 100 m), takže si lépe zahrajete pohybové Kinect hry.

Pokud i tak chcete použít Bluetooth sluchátka na PlayStation či Xbox, existují dvě možná řešení. Můžete si pořídit USB Bluetooth adaptér, který zapojíte do konzole, nebo můžete sluchátka propojit s televizí či monitorem a obejít tak konzoli.

Některá herní sluchátka (mimo Sony, Microsoft) mohou také podporovat nativní bezdrátový signál dané konzole, nebo přikládají bezdrátový přijímač. Setkat se můžete rovněž se situací, kdy podporují oba typy připojení, tedy jak radiofrekvenční, tak Bluetooth.

Provedení herních sluchátek

Hlavní věcí při výběru herních sluchátek je určitě jejich pohodlí i při několika hodinovém hraní. Důležitou roli zde hraje hlavová konstrukce, která by měla být pevná a zároveň nastavitelná, pro všechny rozměry hlavy.

Herní špunty

Herní špunty jsou méně známé a to proto, že většina profesionálních hráčů takové sluchátka nepoužívá. Důvodem je jejich nepříliš pohodlné hraní, ve srovnání s náušníky a cenové relace, za kterou byste měli lepší sluchátka na hraní. Mnohem lépe se však hodí na cesty, kdy jsou dobře skladné. Jejich měniče jsou ale nejmenší, takže nejslabší budou i jejich basy.

Herní sluchátka na uši

Sluchátka na uši řadí se k více vyhledávaných sluchátkům, která však neobepnou celé uši, ale pouze se k nim přikládají, proto neutlumí tolik hluk z okolí, jako náušníky okolo uší. Hodí se jako univerzální sluchátka i mimo hraní her.

Herní sluchátka okolo uší

Sluchátka okolo uší jsou nejvýznamnější sluchátka pro profesionální hráče, naprosto perfektně tlumí zvyky zvenčí a perfektně padnou na uši. Zaručují dlouhodobou pohodlnost i při několika hodinovém hraní a kvalitní zvuk se všemi zvukovými detaily hry. Velké měniče také zajistí dynamické basy.

Konstrukce sluchátek

Uzavřená sluchátka – ve většině případů se můžete setkat s uzavřenými sluchátky. Ty pomocí uzavřených mušlí dokonale tlumí zvuk zvenčí a také nepropouští skoro žádný zvuk. Většina herních je tohoto typu a obecně jsou na hraní her doporučovány.

Otevřená sluchátka – tyto sluchátka se vyznačují hlavně tím, že zlehka propouští zvuk do okolí a také netlumí tolik zvuk zvenčí. Nedochází ke zkreslení, ale doporučují se spíše na poslech hudby.

Polouzavřená sluchátka – částečně tlumí hluk z venku a částečně propouští zvuk ze sluchátek. Výhodou je věrné podání zvuku.

Citlivost sluchátek a impedance

Citlivost sluchátek by se dala shrnout tak, že čím citlivější sluchátka si koupíte, tím budou hlasitější a budou spotřebovávat méně energie. Citlivost se udává v dB/Wm. Impedance společně s citlivostí ovlivňují hlasitost sluchátek.

Ať už vybíráte herní sluchátka na PC nebo notebook, vyhněte se těm s impedancí nad 130 až 150 Ohmů, v opačném případě byste mohli potřebovat zesilovač. Aby baterka u notebooku vydržela déle, měla by mít herní sluchátka impedanci do 50 až 60 Ohmů a citlivost nad 100 db/Wm.

Herní sluchátka s prostorovým zvukem

Velice důležitá vlastnost při hraní her na profesionální úrovni, a to ať už stříleček nebo jiných her. Prostorový zvuk vám dokonale dokáže odhalit nepřítelovy kroky, nebo pohyb vašich spoluhráčů. Stereofonní sluchátka zvuky tak dokonale nelokalizují, proto je potřeba pro dokonalý zvuk sáhnout hlouběji do kapsy a koupit propracovanější varianty. Ty jsou k dostání ve variantě 5.1 nebo sluchátka 7.1 virtuálního zvuku, u sluchátek pro Xbox koukejte po Windows Sonic, Dolby Atmos, nebo DTS Headphone:X.

Herní sluchátka s mikrofonem (a bez)

Mikrofon je jednou z hlavních věcí, kterou u herních sluchátek určitě nepřehlédněte. Jestliže se věnujete profesionálnímu hraní, mikrofon je jeden z hlavních podmínek pro hraní online. Jen těžko si budete ve hře psát zprávy přes chat. Dobrý mikrofon dělá dohromady dobrý herní headset a krom jiného by měl umět dobře potlačovat šum.

Nejméně oblíbený a zároveň pro hraní zcela nevhodný je mikrofon na kabelu, ten je nekvalitní a během hry Vás bude neustále rušit. Z pravidla jsou na peckách a špuntech.

Herní sluchátka s odnímatelným mikrofonem mají tu výhodu, že je lze oddělit od sluchátek a ty používat i třeba pro poslech hudby.

Herní sluchátka s vysouvacím mikrofonem jsou praktická pro hraní her, volání přes Skype i občasnou konverzaci přes Discord. Po odehrané hře ukončíte hovor a mikrofon jednoduše zasunete do sluchátek.

Herní sluchátka se sklápěcím mikrofonem jsou jedenou z nejlepších voleb, které můžete jako profesionální hráč mít, společně s vysouvacím se řadí na vrchní příčky, které hráči vyhledávají. V případě, že mikron nechcete používat, ho jednoduše sklopíte, aby vám nepřekážel. Kromě sklopných najdete i takové, co mají tvarovací nohu, takže si můžete nastavit pozici, jak vám vyhovuje.

Herní sluchátka bez mikrofonu, jsou ideální na single hry, kdy nepotřebujete komunikovat se spoluhráči. Je však na zvážení, zda si taková sluchátka pořídit, i s ohledem na oblibu multiplayer módu.

Otázky při výběru sluchátek na hraní her

Čím se odlišují herní sluchátka 7.1?

Herní sluchátka s prostorovým zvukem jsou pro hraní her velká výhoda, skoro až nezbytnost. Abyste lokalizovali odkud a kde se další hráči pohybují, hledejte herní sluchátka označená jako 5.1 nebo 7.1.

Jaké jsou varianty herních sluchátek s mikrofonem?

Herní sluchátka s mikrofonem lze dále dělit na ty s mikrofonem na kabelu, se sklopným a zasunovacím mikrofonem do mušlí, nebo také na herní headsety s odnímatelným mikrofonem, který tak lze používat i třeba jen pro poslech hudby.

Proč vybrat herní headset pro PS4/PS5 a Xbox One/Xbox Series?

Herní sluchátka pro PS (PlayStation 4 či 5) a Xbox (One či Series X|S), tedy herní konzole, mají výhodu v plné kompatibilitě s danou konzolí. Použít ale můžete i herní sluchátka na PC. Mnohá sluchátka na PS4, PS5 a Xbox jsou také kompatibilní s více zařízeními (PC, konzolí, mobilem, televizí).

Jak se připojují bezdrátová herní sluchátka?

Bezdrátová herní sluchátka se dále dělí na radiofrekvenční a bluetooth sluchátka. V případě bluetooth není co řešit, zapne se a spáruje. Radiofrekvenční potřebují vysílač (typicky USB) a výhodou je větší dosah (10-100 m), což se hodí u Kinect her. O bezdrátové konektivitě najdete více v sekci článku.