Standard qi chrání váš telefon před rozbitím displeje. Jak fungují bezdrátové nabíječky
Všechno více smartphony získávají možnost bezdrátového nabíjení, takže je logické, že se takové příslušenství objevuje nejen od velkých značek, ale také od výrobců třetích stran.
Zařízení
Nabíjecí podložka
USB-microUSB kabel
Napájecí adaptér
Vzhled, ovládací prvky, rozměry
Zvenčí vypadá nabíjecí podložka jako běžný kus bílého lesklého plastu s ikonou Qi uprostřed.
Na horní straně je microUSB konektor a na spodní straně je vidět světelný indikátor. Svítí červeně, když je web připojen k síti, bliká červeně a žlutě při nabíjení a svítí zeleně, když je smartphone / tablet nabitý.
Upřímně řečeno, vzhled hřiště mi něco připomnělo velký smartphone třeba bez displeje to trochu vypadá Samsung Galaxy Poznámka. Mimochodem, rozměry webu jsou stejné jako u moderních phabletů.
Princip činnosti
Princip fungování zařízení je poměrně jednoduchý - položíte svůj smartphone na podložku, ozve se krátké pištění, které oznamuje, že kontakt byl úspěšný, a začne nabíjení. Všechno, dále můžete jít ve svém podnikání. Obrovskou nevýhodou takových nabíječek je podle mého názoru skutečnost, že obrazovka smartphonu / tabletu se při instalaci na stránku rozsvítí a je třeba ji ručně vypnout. Je jasné, že k tomu dochází i v případě, že je smartphone připojen ke klasické nabíječce, ale bezdrátové nabíječky znamenají větší pohodlí, takže od nich očekáváte více.
Po technické stránce mi dovolte citovat několik řádků z Wikipedie:
Zařízení Qi využívají elektromagnetickou indukci mezi dvěma plochými cívkami. Jeden z nich je základna a je připojen ke zdroji energie a druhý je uvnitř nabitého zařízení a je přijímačem. Standard Qi poskytuje dvě možnosti: nízký výkon – od 0 do 5 a střední výkon – až 120 wattů.
A přestože mnoho smartphonů tvrdí, že podporuje bezdrátové nabíjení, je tu jedno upozornění. Faktem je, že ne všechny mají výše popsaný přijímač, to platí například pro řadu Galaxy. V tomto případě si tento přijímač budete muset zakoupit a nainstalovat na baterii sami. Proces instalace je docela jednoduchý: sejmete zadní kryt a připojíte kontakty přijímače k baterii (která je na většině zařízení Galaxy vyjímatelná). Je však důležité si uvědomit, že samotný přijímač stojí tisíc rublů, což nemůže být dobrá zpráva. Na druhou stranu vím, že Samsung prodává speciální kryty se zabudovanými přijímači, ale jejich cena je ještě vyšší.
Pokud se budeme bavit o zařízeních, ve kterých je již přijímač zabudován, pak pro ně nejsou potřeba žádné další vysílače, stačí na platformu položit svůj chytrý telefon nebo tablet a je nabitý. Příklady chytrých telefonů a tabletů, které podporují standard Qi:
LG Nexus 5
Nexus 7 / Nexus 7 2013
Nokia lumia 920
HTC Windows Phone 8x
Do tohoto seznamu jsem zařadil zařízení, jejichž práci jsem sám testoval. Je jasné, že se jedná pouze o přibližný výčet a ve skutečnosti je mnohem větší.
Doba nabíjení
Bezdrátové nabíjení obecně probíhá jeden a půl až dvakrát pomaleji než běžné připojení k nabíječce, ale je důležité si uvědomit, že má také výkon 500 mA a mnoho nabíjecí zařízení již dvouampérový.
Práce s iPhone 5 / 5S
Výrobce se postaral i o majitele jablečných zařízení. Potřebují umístit svůj smartphone do speciálního pouzdra a poté se iPhone začne nabíjet. Nevýhody tohoto řešení jsou zřejmé: iPhone zesílí, Lightning port je krytý krytem a takový kryt sám stojí peníze (asi tisíc rublů).
Bezdrátová power banka
Distributor hovořil o dalším zajímavém zařízení podobném dnes zvažované bezdrátové nabíječce.
Ve skutečnosti mluvíme o externí baterii, která dokáže dobít váš smartphone, jen když jej na něj položíte. Toto řešení vypadá zajímavě. Jste například někde na schůzce, váš smartphone se vybíjí – vyndali jste platformu, položili na ni své zařízení a pokračovali v konverzaci. Hlavní je na tuto stavebnici později nezapomenout.
Závěr
V obchodě se dotyčná nabíječka prodává za cenu 1 700 rublů. Pro srovnání, podobná nabídka od Nokie začíná na 2 600 rublech. Zde je důležité poznamenat, že pokud plánujete koupit takovou nabíječku pro Samsung Galaxy (S3, S4, Note II, Note 3), pak sada přijímače a nabíječky bude stát 2 700 rublů, totéž platí pro iPhone 4S / 5 / 5S majitelé.
Dle mého názoru tento doplněk zaujme především geeky nebo lidi, kteří plánují vyrobit originální dárek.
Další, nesamozřejmá skupina - lidé ve věku, kterým děti darovaly své chytré telefony. Například mámu jsem nechal týden vyzkoušet tento druh cvičení. Zpočátku se jí líbilo, že stačí telefon jen položit na podložku a nabíjení se spustí, ale po týdnu používání zjistila, že nabíjení trvá příliš dlouho, a požádala o vrácení své obvyklé kabelové nabíječky.
Co se týče bezdrátového připojení externí baterie, pak vás to bude stát 3 000–3 500 rublů (cena ještě nebyla přesně stanovena) a podle mého názoru si toto konkrétní zařízení zaslouží pozornost, protože použití Qi v něm je opodstatněné.
Způsob nabíjení gadgetů bez přímého kontaktu s dráty se stává stále pevněji součástí našeho života.
Již není nutné telefon pravidelně drátovat do zásuvky. Stačí jej položit na speciální povrch a baterie začne přijímat energii.
Jak funguje bezdrátové nabíjení?
Bezdrátové nabíječky jsou založeny na fyzikálním jevu, jako je magnetická indukce, která umožňuje přenos elektřiny na určitou vzdálenost z jedné indukční cívky na druhou.
Hlavní součástí takového zařízení je nabíjecí stanice, což je primární cívka v plastovém pouzdře. Je připojen k elektrické zásuvce a poté zapnut krátká vzdálenost kolem ní vzniká elektromagnetické pole. Smartphone vybavený sekundární přijímací cívkou se umístí na nabíjecí stanici a začne přijímat elektřinu pro napájení baterie.
Co je to Qi?
Teoreticky by mohlo být realizováno bezdrátové nabíjení různé způsoby proto se vlastnosti nabíjecí stanice mohou lišit. To znamená, že bezdrátová nabíječka jednoho smartphonu nemusí fungovat se smartphonem jiného výrobce.
Aby se tomu zabránilo, spojili se globální výrobci elektroniky v konsorciu Wireless Electromagnetic Energy Consortium a přijali jednotný standard nazvaný Qi. V ruštině se to čte jako „Qi“. V rámci tohoto standardu se vyrábí většina bezdrátových nabíječek a telefonů.
Maximální výkon bezdrátových nabíječek je 5W s proudem 1A. To stačí k úspěšnému nabití baterie smartphonu. Účinnost takových nabíječek je poněkud nižší než u těch, které fungují ze zásuvek, takže dosažení 100% nabití bude trvat trochu déle.
Na špičkových chytrých telefonech známých značek, jako jsou Samsung a iPhone, je přijímač (přijímací cívka) instalován ve fázi výroby, což neovlivňuje tloušťku gadgetů - zůstávají tenké.
DIY bezdrátové nabíjení
Pokud výrobce původně neposkytl bezdrátové nabíjení, můžete tuto mezeru vyplnit pomocí speciálního adaptéru. V prodeji jsou speciální fólie s indukční cívkou, které se vybírají v závislosti na modelu smartphonu. Mohou být instalovány pod jeho krytem. V tomto případě je připojení provedeno prostřednictvím kontaktů k tomu určených.
Cívku je také možné umístit mezi zadní kryt a pouzdro a do napájecího konektoru se z ní instaluje speciální smyčka. Tloušťka takového filmového přijímače je asi 2 mm, takže externí gadget se prakticky nezmění.
Z hlediska intenzity je elektromagnetické záření z nabíjecí stanice ve srovnání s mobilní signál... Když baterie dosáhne 100% nabití, regulátor výkonu vypne indukční pole. Uživatelé by se proto neměli bát o své zdraví - taková nabíječka nezpůsobí žádnou škodu.
Kde mohu nabíjet vzduchem?
Bezdrátové nabíjení baterie získává uznání. V kinech, kavárnách, na letištích se objevují speciální pódia pro bezdrátové nabíjení. Díky jedinému standardu mohou dobíjet jakékoli telefony, které podporují Qi.
Výrobci interiérových prvků úspěšně instalují nabíjecí stanice do stolů, křesel, stolních lamp. V nových modelech aut inženýři zajistili speciální pódia na palubní desce, na které můžete umístit svůj smartphone pro nabíjení. Navíc nyní není třeba kupovat nabíječky do zapalovačů do auta, což šetří uživatele zbytečných drátů.
Bezdrátové nabíječky se zdají být všelékem pro uživatele mobilních zařízení, kteří se neradi pletou s dráty. Neměli by však spěchat s nákupem bezdrátových úložných zařízení - nejprve se musíte ujistit, že gadgety, které vlastní, jsou vybaveny technologií Qi a může komunikovat s nabíječkami, jako je např Bezdrátový... V této kolekci vám povíme o moderních smartphonech, které podporují bezdrátové nabíjení - možná vám naše doporučení pomohou vybrat gadget, který vás nebude nutit neustále hledat zásuvku.
Highscreen Power Five Max 2
Kapacita baterie Kapacita: 5000 mAh
Kapacita: 5000 mAh : Qi
Velikost a matice displeje : 5,99 palce, IPS
: 5,99 palce, IPS Procesor a grafika
: 4 GB / 64 GB
Cena: od 12 990 rublů
Highscreen si dokázal pokazit reputaci, když před 4-5 lety „chrlil“ jeden za druhým velmi průměrné telefony. Nyní se však společnost vydala na cestu nápravy a gadgety vydává zřídka, ale trefně. Power Five Max 2 je vlajkovou lodí kolekce Highscreen pro rok 2019.
Highscreen position Power Five Max 2 as levný smartphone se slušnou funkčností, vybavený vším, co potřebujete. Gadget má modul pro bezkontaktní platby – a navíc se může pochlubit podporou bezdrátového nabíjení. Samotná nabíječka bohužel není součástí sady, ale smartphone se nabíjí podle rozšířeného standardu Qi, takže s nákupem příslušenství nebudou žádné problémy - postačí i levné čínské příslušenství. Pokud máte v úmyslu vyplnit síla baterie Five Max 2 od 0 do 100%, budete tomu muset věnovat minimálně 2,5 hodiny, ale pak můžete zapomenout na hledání zásuvky na dlouhé 2 dny.
výhody:
nedostatky:
Smartphone je poměrně těžký (220 gramů).
Xiaomi Mi Mix 2S 6/64 GB
Kapacita baterie Kapacita: 3400 mAh
Kapacita: 3400 mAh Standard bezdrátového nabíjení : Qi
: Qi Velikost a matice displeje : 5,99 palce, IPS
: 5,99 palce, IPS Procesor a grafika : 8jádrový Qualcomm Snapdragon 845 + Adreno 630
: 8jádrový Qualcomm Snapdragon 845 + Adreno 630 Paměť (provozní / vestavěná): 6 GB / 64 GB
Cena: od 21 890 rublů
Xiaomi Mi Mix 2S vyšel v polovině roku 2018, ale na odepisování je rozhodně brzy. V roce 2019, po vydání modelu Mix 3. generace, získalo toto zařízení status zastaralého a v důsledku toho velmi „chutnou“ cenu. Zároveň má gadget špičkovou výplň od Qualcommu a na první pohled se zdá být zcela bez nedostatků.
Mi Mix 2S zaujal tím, že byl první mezi nimi smartphony Xiaomi obdržel podporu pro 7,5W bezdrátové nabíjení. Nabíjení probíhá na základě standardu Qi, a přestože výrobce důrazně doporučuje používat proprietární příslušenství Mi Wireless, vhodné jsou nabíječky od Applu, Samsungu a dalších méně známých společností. Baterie zařízení neláme rekordy v kapacitě, takže nabití Mi Mix 2S nezabere mnoho času - k naplnění baterie po okraj stačí 2 hodiny.
Důstojnost:
Keramický design, který získal řadu ocenění, jako je IDEA Gold Award.
Keramický design, který získal řadu ocenění, jako je IDEA Gold Award. Duální fotoaparát který získal slušné hodnocení od odborníků z DxOMark (101).
Duální fotoaparát který získal slušné hodnocení od odborníků z DxOMark (101). Výkonný procesor s maximální rychlostí hodin od Qualcommu.
Výkonný procesor s maximální rychlostí hodin od Qualcommu. Podpěra, podpora rychlé nabíjení.
Podpěra, podpora rychlé nabíjení. Přítomnost modulu NFC.
nedostatky:
Nechybí standardní konektor pro sluchátka.
Nechybí standardní konektor pro sluchátka. Selfie kamera je umístěna ve spodní části – promění život milovníka Instagramu v noční můru.
Blackview BV9500 Pro
Kapacita baterie Kapacita: 10 000 mAh
Kapacita: 10 000 mAh Standard bezdrátového nabíjení : Qi
: Qi Velikost a matice displeje : 5,7 palce, IPS
: 5,7 palce, IPS Procesor a grafika : 8jádrový MediaTek Helio P23 + Mali G71
: 8jádrový MediaTek Helio P23 + Mali G71 Paměť (provozní / vestavěná): 6 GB / 128 GB
Cena: od 22 450 rublů
Blackview BV9500 Pro je stejně brutální jako všechny díly Die Hard dohromady. Tento smartphone boří jakékoli šablony o chráněných gadgetech, protože kromě odolného pouzdra se může pochlubit slušnou funkčností a působivým množstvím senzorů - není jich zde méně než v nejnovější vývoj NASA.
Vlastnosti zařízení jsou tak úžasné, že informace o baterii s kapacitou 10 000 mAh vypadají tak nějak jako každý den. I když ve skutečnosti to není rekord, ale blízko tomu. Zatímco ostatní zařízení po celodenním mírném používání sednou, Blackview BV9500 Pro vám umožňuje telefonovat po dobu 2,5 dne. Pokud nejste tak ukecaní, můžete klidně počítat s týdnem bez zásuvky. Když je konečně čas na dobití, použijte bezdrátovou nabíječku založenou na Qi – všechno bude stačit. Díky rychlému nabíjení 12V / 2A se obrovská baterie naplní na 100 % za pouhé 3,5 hodiny.
Důstojnost:
Nedostatky:
Zařízení je prostě obrovské – váží 365 gramů a je tlusté 18,7 mm.
LG V30+
Kapacita baterie Kapacita: 3300 mAh
Kapacita: 3300 mAh Standard bezdrátového nabíjení : Qi
: Qi Velikost a matice displeje : 6 palců OLED
: 6 palců OLED Procesor a grafika : 8jádrový Qualcomm Snapdragon 835 + Adreno 540
: 8jádrový Qualcomm Snapdragon 835 + Adreno 540 Paměť (provozní / vestavěná): 4 GB / 128 GB
Cena: od 24 300 rublů
Ukázalo se, že V30 + vydaný v roce 2017 je doslova „nacpaný“ různými inovacemi - není divu, že po 2 letech tento model neztratil svou relevanci a je nadále žádán.
Gadget se samozřejmě dočkal i podpory bezdrátového nabíjení podle standardu Qi. I když v recenzích a recenzích je to zmíněno mimochodem - jako by to nemohlo být na smartphonu. Ve skutečnosti u modelu LG V30 + hraje tato funkce důležitou roli, protože smartphone se bohužel nemůže pochlubit velkou baterií. 3300 mAh u 6palcového zařízení přežije v nejlepším případě až do večera. Zařízení se bude muset pravidelně nabíjet, ale naštěstí to zabere velmi málo času – baterii bude možné nabít až na polovinu za pouhou půlhodinu.
Důstojnost:
Propracovaná ergonomie - smartphone je velmi pohodlný a lehký (158 gramů).
Propracovaná ergonomie - smartphone je velmi pohodlný a lehký (158 gramů). 6palcový displej s rozlišením QHD+.
6palcový displej s rozlišením QHD+. Rychlý fotoaparát schopný pořizovat snímky v profesionální kvalitě.
Rychlý fotoaparát schopný pořizovat snímky v profesionální kvalitě. Čistý a ostrý zvuk s vestavěným Hi-Fi DAC.
Čistý a ostrý zvuk s vestavěným Hi-Fi DAC. Součástí jsou sluchátka Bang & Olufsen.
Součástí jsou sluchátka Bang & Olufsen. Krytí IP68.
Krytí IP68. Podporuje rychlé nabíjení Quick Charge 3.0.
Nedostatky:
Přední kamera docela průměrný.
Samsung Galaxy Note 9
Kapacita baterie Kapacita: 4000 mAh
Kapacita: 4000 mAh Standard bezdrátového nabíjení : Qi
: Qi Velikost a matice displeje : 6,4 palce, matice AMOLED
: 6,4 palce, matice AMOLED Procesor a grafika : 8jádrový Exynos 9 Octa 9810 + Mali G72
: 8jádrový Exynos 9 Octa 9810 + Mali G72 Paměť (provozní / vestavěná): 6 GB / 128 GB
Cena: od 39 890 rublů
Samsung představil svou multi-nabíječku bezdrátové zařízení dohromady s Galaxy Note 9, jako by naznačoval, že příslušenství zjevně nebude nadbytečné. Uživatelé ocenili péči, ale ne náklady - zařízení pro současné dobíjení Note 9 a chytrých hodinek Galaxy Watch stojí 6 990 rublů. Samotná značková bezdrátová nabíječka pro smartphone má mnohem liberálnější cenu - 3900 rublů.
Výrobce doporučuje používat značkové příslušenství, protože zaručeně podporuje i rychlé nabíjení. Dobití gadgetu z 0 na 100 % trvá o něco déle než hodinu a půl. Autonomii smartphonu nelze nazvat fantastickou, ale docela slušnou. Podle uživatelských recenzí miniaplikace v režimu mírného používání (chatování v instant messengerech, několik hovorů, „hraní“ s perem S Pen) spotřebuje 100 % poplatku za den plus několik dalších hodin. Výdrž baterie lze zlepšit zapnutím funkce Always-On-Display nebo aktivací režimu úspory energie.
Důstojnost:
Solidní výkon, za který je zodpovědný proprietární procesor Exynos.
Solidní výkon, za který je zodpovědný proprietární procesor Exynos. Autonomie je nadprůměrná.
Autonomie je nadprůměrná. Velké množství uživatelské paměti.
Velké množství uživatelské paměti. Obrazovka bez rámečku který je mnohými odborníky považován za nejlepší na trhu.
Obrazovka bez rámečku který je mnohými odborníky považován za nejlepší na trhu. Atraktivní metalický design.
Atraktivní metalický design. Chytré pero S Pen s připojením Bluetooth.
Chytré pero S Pen s připojením Bluetooth. Krytí IP68.
Krytí IP68. Součástí jsou kvalitní sluchátka AKG.
Nedostatky:
Jaké další telefony podporují bezdrátové nabíjení?
Jablko / 8 Plus / Xs / Xs Max iPhone Xr Google Nexus 4 Nexus 5 Nexus 6 Pixel 3/3 XL Huawei Mate 20 Pro Lg G2 G3 G6 / G6 Plus G7 / G7 Thinq Samsung S6 / S6 Active / S6 Edge / S6 Edge Plus S7 / S7 Active / S7 Edge S8 / S8 Active / S8 Plus S9 / S9 Plus Poznámka 8 Poznámka 9 Xiaomi Mi Mix 3 Mi 9 Sony Xperia Z3V Xperia Z4V Xperia XZ2 / XZ2 Premium Xperia XZ3 Blackview BV9600 Pro BV6800 Pro BV5800 Pro Doogee S80 / S80 Lite S70 S60 / S60 Lite
Závěr
Pokud model mobilní telefon nemá vestavěný modul bezdrátového nabíjeníQi, neznamená to, že se jeho majitel bude muset vždy potýkat s dráty. Na trhu můžete najít speciální přijímače-přijímače, které umožňují bezdrátově dobíjet i ty gadgety, které k tomu původně nebyly určeny. Takové novinky by měly potěšit majitele „jablečných“ gadgetů až do 8. generace a vlajkové lodě Samsungu minulé roky - až po Galaxy S6.
Vyřazeno z výběru
Samsung Galaxy S7
Kapacita baterie Kapacita: 3000 mAh.
Kapacita: 3000 mAh. Standard bezdrátového nabíjení : Qi / Powermat.
: Qi / Powermat. Velikost a matice displeje : 5,1 palce, matice SuperAMOLED.
: 5,1 palce, matice SuperAMOLED. Procesor a grafika : 8jádrový Exynos 8890 + Mali T
: 8jádrový Exynos 8890 + Mali T Dostupnost moduluLTE: současnost, dárek.
Cena: od 44 900 rublů
Korejský výrobce je jednou ze 3 organizací najednou zabývajících se vývojem inovativních metod nabíjení - včetně Wpc, která technologii vytvořila Qi... Proto je zcela logické, že všechny nejnovější vlajkové lodě Samsung lze „napájet“ z bezdrátových nabíječek – to platí nejen GalaxieS7 ale i modely S7Okraj, S6, S6Okraj, S6Aktivní.
S7 podporuje alternativní standard bezdrátového nabíjení - Powermat vyvinutý NapájeníZáležitostiAliance, konsorcium, jehož součástí je i Samsung. Powermat- méně častá možnost než Qi věří se však, že jeho „zlatá léta“ jsou před námi. Pro popularizaci Powermat převzal v USA známý řetězec kaváren Starbucks, která již do některých svých provozoven zavedla bezdrátové nabíječky.
Právě proto SamsungGalaxieS7 podporuje dva standardy, model nedostal kovový zadní kryt, ale plastický pokrytý ochranné sklo... Bezdrátové nabíjení přes kov zapnuto tento moment nemožné.
Důstojnost
Podporuje dva standardy bezdrátového nabíjení ( Qi a Powermat ).
Podporuje dva standardy bezdrátového nabíjení ( a ). Velmi dobrý, prémiový design.
Velmi dobrý, prémiový design. 12megapixelový fotoaparát je považován za jeden z nejlepších na trhu.
12megapixelový fotoaparát je považován za jeden z nejlepších na trhu. Výkonná baterie na 3000 mAh.
Výkonná baterie na 3000 mAh. Přítomnost funkce rychlého nabíjení, díky které dobijete baterii až na 60 % za pouhých 30 minut.
Nedostatky
Množství paměť s náhodným přístupem 4 GB je hodně, ale v roce 2017 už jsou na trhu vychytávky, které nabízejí 8 GB.
Množství paměť s náhodným přístupem 4 GB je hodně, ale v roce 2017 už jsou na trhu vychytávky, které nabízejí 8 GB. Vysoká cena- ne každý si může dovolit koupit gadget za 45 tisíc.
Motorola Nexus 6
Kapacita baterie Kapacita: 3220 mAh.
Kapacita: 3220 mAh. Standard bezdrátového nabíjení : Qi.
: Qi. Velikost a matice displeje : 5,96 palce, matice AMOLED.
: 5,96 palce, matice AMOLED. Procesor a grafika : 4jádrový Qualcomm Snapdragon 805 + Adreno
: 4jádrový Qualcomm Snapdragon 805 + Adreno Dostupnost moduluLTE: současnost, dárek.
Cena: od 18,5 tisíc rublů
MotorolaNexus 6- gadget s mnoha "čipy" a jedním z nich je právě možnost technologie bezdrátového nabíjení Qi... Zaměstnanci firem Motorola a Google(kteří společně vytvořili zařízení) se obecně velmi snažili zajistit, aby gadget trávil co nejméně času připojeným k zásuvce.
Obsažen v MotorolaNexus 6 je tam výkonná nabíječka TurboNabíječka, schopný dobít gadget z nuly na 50 % za pouhou půlhodinu. Tajemství efektivity TurboNabíječka je pokryta výkonem 15 wattů.
Důstojnost
Nedostatky
Nedostatek podpory karet MicroSD .
Nedostatek podpory karet . Malý podle dnešních standardů, množství paměti RAM - pouze 3 GB.
Sony Xperia Z4v
Kapacita baterie Kapacita: 3000 mAh.
Kapacita: 3000 mAh. Standard bezdrátového nabíjení : Qi, PMA.
: Qi, PMA. Velikost a matice displeje : 5,2 palce, IPS.
: 5,2 palce, IPS. Procesor a grafika : 8jádrový Qualcomm Snapdragon 810 + Adreno
: 8jádrový Qualcomm Snapdragon 810 + Adreno Dostupnost moduluLTE: současnost, dárek.
Cena: od 12,5 tisíc rublů
SonyXperiaZ4proti- nádherné zařízení od slavné japonské společnosti, které se bohužel neprodávalo v ruských obchodech a obchodech. V USA měla jeho hodina také krátké trvání: finalizace gadgetu Z4 až po model Z4proti trvalo to tak dlouho Sony podařilo oznámit Z5, který si přes sebe samozřejmě „přetáhl deku“. Nicméně, XperiaZ4proti zůstal v historii mobilních technologií jako první smartphone s QuadHD-obrazovka.
SonyXperiaZ4proti jako SamsungGalaxieS7, vybavený 2 standardy bezdrátového nabíjení najednou: standard Qi a alternativní Powermat... Z tohoto důvodu se mimochodem tělo zařízení ukázalo jako docela tlusté. Taky Z4proti má funkci rychlého nabíjení QualcommRychlýPoplatek 2.0- díky němu lze gadget nabít za 45 minut tak, aby baterie vydržela celý den.
Důstojnost
Podporuje dva standardy bezdrátového nabíjení najednou Qi a Powermat .
Podporuje dva standardy bezdrátového nabíjení najednou a . Zobrazit QuadHD - první v historii mobilních technologií.
Zobrazit - první v historii mobilních technologií. Dva vynikající fotoaparáty: zadní s rozlišením 20,7 megapixelů (s LED blesk) a přední - na 5,1 megapixelů.
Dva vynikající fotoaparáty: zadní s rozlišením 20,7 megapixelů (s LED blesk) a přední - na 5,1 megapixelů. Standardně chráněné pouzdro IP65 a IP68 .
Standardně chráněné pouzdro a . Výkonný moderní procesor s 8 jádry.
Nedostatky
"Nadměrná hmotnost" zařízení způsobená tím, že je uvnitř pouzdra nainstalovaného příliš mnoho.
"Nadměrná hmotnost" zařízení způsobená tím, že je uvnitř pouzdra nainstalovaného příliš mnoho. Přehřátí gadgetu, ke kterému dochází při používání náročných aplikací a her.
Microsoft Lumia 950
Kapacita baterie Kapacita: 3000 mAh.
Kapacita: 3000 mAh. Standard bezdrátového nabíjení : Qi.
: Qi. Velikost a matice displeje : 5,2 palce, matice AMOLED.
: 5,2 palce, matice AMOLED. Procesor a grafika : 6jádrový Qualcomm Snapdragon 808 + Adreno
: 6jádrový Qualcomm Snapdragon 808 + Adreno Dostupnost moduluLTE: současnost, dárek.
Cena: od 18 tisíc rublů
MicrosoftLumia 950 se stal prvním gadgetem vydaným v c OknaMobil 10, a bohužel i nejnovější vlajková loď produkce Billa Gatese. Jak z pohledu uživatelů, tak z pohledu mobilních odborníků se smartphone ukázal jako pastva pro oči. Přítomnost modulu bezdrátového nabíjení Qi ztracené mezi řadou dalších, inovativnějších funkcí.
Současnost, dárek biometrická identifikace - zařízení můžete odemknout pomocí skeneru duhovky. Tato vlastnost zařízení je jedinečná. Obrazovka s rozlišením QuadHD se může pochlubit rekordní hustotou bodů – 564 ppi. Zadní kamera je vybavena 6čočkovým modulem od světoznámé společnosti ZEISS... Navíc je zde možnost rychlého nabíjení RychlýNabít z Qualcomm - s jeho pomocí za pouhou půlhodinu naplníte vybitou baterii až na 50 %.
Hlavní nevýhoda MicrosoftLumia 950 předtím dost myslel vysoká cena, ale nyní jsou náklady na gadget více než mírné - zvláště pro tak bohatou funkčnost. Microsoft hlasitě „zabouchl dveře“ a uvolnil jedno z nejjasnějších zařízení roku 2016.
Důstojnost
Nedostatky
Asketický vzhled (tento problém je opět vyřešen výměnou krytu).
Asketický vzhled (tento problém je opět vyřešen výměnou krytu). Vysoké náklady na zařízení pod značkou, která na mobilním trhu nemá velkou váhu.
YotaPhone 2
Kapacita baterie Kapacita: 2500 mAh.
Kapacita: 2500 mAh. Standard bezdrátového nabíjení : Qi.
: Qi. Velikost a matice displeje : 5 palců, matice AMOLED.
: 5 palců, matice AMOLED. Procesor a grafika : 4jádrový Qualcomm Snapdragon 800 + Adreno
: 4jádrový Qualcomm Snapdragon 800 + Adreno Dostupnost moduluLTE: současnost, dárek.
Cena: od 6,7 tisíc rublů
V našem výběru se našlo místo pro jeden z nejlepších ruských smartphonů. Toto je o YotaPhone 2- gadget, který udělal na výstavě poprask MWC 2014. hlavní rys smartphone od Yota- přítomnost dvou displejů: hlavní barevný a doplňkový, vyrobený technologií E-inkoust... O této novince v Rusku neslyšel asi jen lenoch. Ale to YotaPhone 2 také s Bezdrátové nabíjení kompatibilní, málokdo ví.
Společnost Yota je členem Konsorcia WPC, kdo vytvořil standard Qi- respektive a YotaPhone 2 lze dobíjet podle tohoto standardu.
Dovolte si nyní zakoupit inovativní gadget od Yota možná i Rus s velmi průměrným příjmem: ve srovnání se začátkem prodeje klesla cena smartphonu více než 5krát - z 39 tisíc rublů na 6,7 tisíc rublů! Přes futuristický originální design a dobrou funkčnost si gadget nezískal obdivovatele ani v zahraničí, ani v Rusku.
Důstojnost
Přítomnost dvou obrazovek umožňuje šetřit energii baterie.
Přítomnost dvou obrazovek umožňuje šetřit energii baterie. Oleofobní povlak hlavního displeje - díky tomuto povlaku nezůstávají na obrazovce žádné otisky.
Oleofobní povlak hlavního displeje - díky tomuto povlaku nezůstávají na obrazovce žádné otisky. Standardně podporuje bezdrátové nabíjení Qi .
Standardně podporuje bezdrátové nabíjení . Minimální cena.
Minimální cena. Vysoký výkon za nízkou cenu.
Vysoký výkon za nízkou cenu. Původ – uživatel se může pochlubit, že má v rukou ruský smartphone.
Nedostatky
Je těžké sehnat originální příslušenství.
Je těžké sehnat originální příslušenství. Slabý zadní fotoaparát v 8 megapixelech - dokonce i na prvním Yota bylo 13 megapixelů.
Slabý zadní fotoaparát v 8 megapixelech - dokonce i na prvním bylo 13 megapixelů. Přední kamera také není spokojená s rozlišením – pouze 2 megapixely.
Přední kamera také není spokojená s rozlišením – pouze 2 megapixely. Nespolehlivé uchopení těla gadgetu dlaní.
Konečně se můžete jednou provždy zbavit drátů: nová generace mobilních zařízení podporuje technologii bezdrátového nabíjení QI. CHIP vysvětlí, jak to funguje.
Smartphone Nokia Lumia 920 s bezdrátovou nabíječkou QI Smartphony, elektronické čtečky, tablety – mnoho z nás je vlastníky těchto zařízení již dlouhou dobu. Jejich baterie je třeba pravidelně dobíjet, což je docela problém. V mnoha případech je to problém, protože většina smartphonů se vybije během jednoho dne. Dlouhodobě proto existuje potřeba najít řešení, které zohlední jak naši zapomnětlivost, tak neustálou potřebu mobilních zařízení na elektřinu. Ideální by bylo zařízení, při jehož kontaktu by se gadget okamžitě začal nabíjet. K tomu sdružení Bezdrátové napájení Konsorcium více než 100 IT společností, včetně Sony a Panasonic, vyvinulo jednotný standard pro bezdrátové nabíječky. Říká se tomu QI (vyslovuje se „chi“), což v čínštině znamená „tok energie“. První verze standardu se objevila v roce 2010, ale implementace technologie byla pomalá. Teprve v polovině roku 2011 začal americký poskytovatel Verizon nabízet smartphony s podporou QI, včetně modelů Galaxy od Samsungu. V roce 2013 se situace změní, k čemuž přispěje i výskyt smartphonů QI v Rusku: nový top model Lumia 920 od Nokie má vestavěnou podporu QI a je volitelně k dispozici pro Lumia 820 zadní kryt pro bezdrátové nabíjení.
Rychlé doplňování pro chytré telefony
Podle standardu QI by nabíjecí proud pro mobilní zařízení neměl být větší než 5W. Norma nestanoví konkrétní způsob přenosu energie, ale v současné době je implementováno indukční nabíjení, kdy vysílač i přijímač jsou vybaveny cívkami. V cívce vysílače, ke kterému se střídavý proud, objeví se střídavé magnetické pole. Jakmile je cívka přijímače ovlivněna magnetickým polem, vzniká v ní střídavý proud. Pro co nejefektivnější přenos energie je nutné zajistit nejlepší interakci přijímací cívky s magnetické pole... V tomto případě závisí optimální vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem na průměru cívky. Velikost vysílací cívky specifikovaná standardem QI v závislosti na Designové vlastnosti vysílač se pohybuje mezi 30–80 mm. Požadovaná vzdálenost je přibližně desetina této hodnoty, to znamená, že obě zařízení musí být umístěna blízko sebe. S rostoucí vzdáleností dramaticky klesá účinnost přenosu energie – z více než 70 na několik procent. Pro optimální přenos je navíc nutné zvolit i dobrou polohu cívek v prostoru. Podle standardu QI, tento úkol vytvoří ve středu cívky vysílače magnetické jádro, které bude přitahováno k magnetu v přijímači.
Magnetické pole jako prostředek komunikace
Magnetické pole kromě energie přenáší také informace ve formě bitů a bajtů generovaných fázovou modulací pole. Spojení mezi vysílačem a přijímačem je navázáno v okamžiku, kdy mobilní zařízení telefon je například na povrchu nabíječky. Vysílač vysílá puls každých 400 ms. Pokud se napětí nemění, znamená to, že se nepřenáší žádná energie. Pokles napětí indikuje přítomnost přijímače s podporou QI. Po detekování posledně jmenovaného vysílá vysílač silnější impuls, aby „probudil“ přijímač. Ten zase „domlouvá“ s vysílačem podmínky nabíjení, tedy potřebné množství elektřiny, sílu proudu a frekvenci. Poté začíná fáze přenosu energie, o jejíž účinnosti přijímač každých 32 ms informuje vysílač a posílá mu datové pakety s informacemi o chybách, které lze v případě potřeby opravit. Po nabití baterie přijímač odešle paket „End Power Transfer“ a vysílač přestane fungovat.
Nová verze standardu (1.1), která se objevila v dubnu 2012, počítá s používáním účinnějších nabíječek, než je základní standard. Verze 1.1 má velkou šanci na úspěch, ale ne všechny společnosti se podílejí na vývoji a implementaci technologie: Apple nemá absolutně žádnou podporu pro QI a Samsung a Qualcomm vyvíjejí svůj vlastní standard. Intel hodlá příští rok uvést na trh ultrabooky s podporou bezdrátových nabíječek. K tomu bude firma používat spíše rezonanční než indukční metodu, ale zatím není známo, zda bude kompatibilní s QI či nikoliv.
Existuje několik technologií pro přenos elektřiny vzduchem, včetně použití laseru, zvukové vlny a dalších zajímavých metod. Komerční z nich ale lze nazvat zatím jen jednu – využití elektromagnetické indukce, jejímž prostřednictvím se Faraday a Tesla pokusili přenést energii. Nejběžnější standard indukčního nabíjení dnes vyvíjí Wireless Power Consortium již sedm let. Tento standard se nazývá čínské slovo Qi – vyslovuje se jako „chee“ v angličtině nebo jako „qi“ v ruské překladatelské tradici. Oficiálně ji podporují téměř všichni výrobci mobilních telefonů, počínaje telefony Samsung, Sony, Lumia, malými společnostmi, jejichž jména nikomu nic neříkají, konče. Některým americkým letištím, britským McDonald's a Starbucks se slíbilo, že do jednoho roku vybaví nabíjecí stanice splňující tento standard, a jak je zřejmé, je to pouze začátek seznamu. Zahrnuje také nový nábytek Ikean a lampy se zabudovanými nabíjecími panely – v Evropě se začnou prodávat tento měsíc. Zdá se, že i Apple, který jako vždy stojí trochu stranou a oficiálně Qi nepodporuje, se ve svých hodinkách drží principů WPC.
Jak to funguje
Bezdrátové nabíjení pomocí technologie WPC předpokládá přítomnost indukčních cívek v telefonu a nabíječce: jedna funguje jako přijímač, druhá jako vysílač elektrické energie. Když je nabíječka připojena k síti, vytváří se v ní napětí a magnetické pole kolem její vysílací cívky. Když telefon zasáhne toto pole, elektromagnetické vlny v jeho cívce přijímače se přemění na elektřinu – baterie telefonu se začne nabíjet. Standard Qi znamená, že pro plnohodnotný přenos energie by vzdálenost mezi zařízeními neměla přesáhnout 3-5 centimetrů. To znamená, že by se měli navzájem prakticky dotýkat. Proto většinu současných indukčních nabíječek tvoří malé panely, na které je potřeba telefon položit. Navíc jejich účinnost je asi 75-80% - o něco méně než u kabelových nabíječek.
Jaké jsou výhody a nevýhody
Pokud se budeme bavit o běžném uživateli, má indukční nabíjení jedinou podstatnou výhodu. Díky tomu nemusíte připojovat kabel k telefonu (přehrávač, fotoaparát, hodinky atd. malá zařízení). A přestože se nazývá bezdrátový, ve skutečnosti ho nezbavuje drátu, protože je potřeba připojit nabíjecí panel do zásuvky. Tyto panely mají i další nevýhody: jsou o něco dražší a v průměru se nabíjejí jeden a půl až dvakrát pomaleji.
Je bezdrátové nabíjení nebezpečné?
Toto je pravděpodobně nejoblíbenější otázka konsorcia Wireless Power Consortium a výrobci mobilních zařízení samozřejmě tvrdí, že je to bezpečné. Výrobci elektrických holicích strojků a elektrických zubních kartáčků se o tom snaží všechny přesvědčit – k jejich dobíjení se již dlouhou dobu používá stejný indukční princip. Je ale třeba si uvědomit, že elektromagnetické vlny, díky kterým bezdrátové panely přenášejí energii, patří do spektra tzv. neionizujícího (a tedy bezpečného, na rozdíl třeba od rentgenového) záření. Elektromagnetické vlny stejného spektra se používají k přenosu signálu rádiových stanic, mobilních věží a Wi-Fi routerů. Například signál mobilního telefonu je přenášen neustále a na mnohem delší vzdálenosti, ale pro provoz jeho přijímače stačí malý výkon (v rozmezí 1-2 wattů). Maximální výkon bezdrátových Qi panelů je výrazně vyšší – 5 wattů. Ty ale (zatím) fungují na extrémně malé vzdálenosti a navíc se automaticky vypnou (což znamená, že přestanou vyzařovat vlny), pokud je zařízení nabité.
V každém případě existují pádné důkazy, že bezdrátové nabíjení je standardem Qi (jako signál buněčný) může ohrozit zdraví, zatím nikdo nepředložil. Wireless Power Consortium však pracuje i na výkonnějších bezdrátových nabíječkách (až 120 wattů) schopných nabíjet notebooky. S těmito zařízeními jsou ale stále opatrní a zdá se, že je nikdo nevypouští.
Která zařízení podporují bezdrátové nabíjení Qi
To se dozvíte ve vyhledávání na webu WPC. Je třeba si uvědomit, že k bezdrátovému nabíjení potřebujete dvě věci: přijímač a vysílač energie. Některé telefony (a nositelná zařízení) již mají vestavěné nabíjecí moduly, jsou to zároveň přijímače; zbývá jen zvednout bezdrátový panel, je to také vysílač. Ostatní telefony – například všechny iPhony – zatím tuto technologii nepodporují. K nim si budete muset kromě panelu dokoupit i speciální pouzdro nebo hubici s nabíjecím modulem, která se ke smartphonu připojuje přes běžný nabíjecí konektor.
Příklady bezdrátových nabíječek
Bezdrátová nabíjecí podložka Samsung
PowerBot
Bestseller a, soudě podle recenzí, nejlepší bezdrátový panel na Amazonu. Kompatibilní s Qi přijímači. Dodává se s kabelem micro-USB (což znamená, že jej lze připojit k notebooku nebo přenosná baterie). Docela spolehlivý a levný model.
Snad nejvíce vzrušujícím příslibem posledních let je vysílač velikosti chlebníku, který vám umožní nabíjet telefony, chytré hodinky a náramky, ovladače nebo gamepady na vzdálenost až 10 metrů. To už je ve větší míře bezdrátové technologie, osvobozující od manipulace s nabíječkou. Je jedno, jestli je telefon na stole nebo v kapse: jakmile se vybije a bude v dosahu vysílače, začne ho nabíjet. Nabíjené zařízení však musí být vybaveno vyhrazeným přijímačem Cota. Vývojáři slibují, že tyto přijímače začnou dodávat výrobcům zařízení na konci roku.
Přijímač bezdrátového nabíjení iQi
Na závěr ukázka, jak to chodí s bezdrátovým nabíjením jablečných telefonů. Vzhledem k tomu, že iPhony zatím technologii nepodporují, přichází na pomoc berličky v podobě krytů, nástavců a dalšího příslušenství. Například obaly Duracell za 120 dolarů, které sám Apple doporučuje ve svém obchodě. Nejpřekvapivějším zařízením pro stejný účel je ale karta přijímače iQi, která se připojuje přes Lightning konektor a skrývá se pod běžným pouzdrem na telefon. Projekt, který úspěšně získal finance na crowdfundingové platformě Indiegogo, je nyní k nalezení na Amazonu (i když je asi lepší zkusit počkat na sedmý nebo osmý iPhone: o jednom či druhém se proslýchá, že má vlastní vestavěný přijímač pro bezdrátové nabíjení).