Poškozuje bezdrátové nabíjení váš chytrý mobilní telefon?
Bezdrátové nabíjení je stále častější součástí výbavy špičkových telefonů i mobilů střední třídy; dokáže ale teplo generované těmito nabíječkami poškozovat smartphony? Odpověď je podle současných pokusů jednoduchá: Ne.
Jak správně podotýká jeden z novinářů na ZDnetu, otázky na to, zda nemůže teplo generované bezdrátovými nabíječky vydávat, jsou vcelku časté; a čím je technologie rozšířenější, tím je ona otázka také důležitější.
Bezdrátové nabíjení nemůže nijak poškodit váš smartphonu (pokud je s touto technologií kompatibilní, samozřejmě) a nesnižuje ani životnost baterie oproti běžné nabíječce; rozdíl je při běžném používání neznatelný.
Teplo je běžné, krátkodobě baterii neublíží
Klíčové je ujistit se, že bezdrátová nabíječka je Qi certifikovaná; teplo jinak může být problémem, protože toho je generováno skutečně hodně. Způsob nabíjení nebo jeho frekvence je v podstatě jedno. U rychlonabíjení kupříkladu mohou krátkodobě teploty dosáhnout vysokých hodnot – přes 35 stupňů celsia – což dobře není, ale i to je pro většinu baterií (dočasně) snesitelná zátěž.
Výslovnost „Qi“ v případě standardu bezdrátového nabíjení je „čí“. Pochází z čínského symbolu znamenající přírodní energii. Qi je nejrozšířenější otevřený standard bezdrátového nabíjení, podporují ho společnosti jako Apple, Asus, Google, HTC, Huawei, LG, Motorola, Nokia, Samsung, BlackBerry, Xiaopmi, Sony a další.
Důvod k obavám ale u běžných, kvalitních bezdrátových nabíječek prakticky není. I když se vám bude podložka zdát horká, nebo i mobil, pravděpodobně nejde o teplotu, která by mohla jakkoliv mobil poškodit; běžně tolerovaná maximální teplota bez jakéholiv rizika snížení životnosti baterie při používání je kolem 35 stupňů celsia; když je vypnutý, tak až k 50; ani při překonání těchto by nemuselo k poškození dojít, ale už by šlo o riziko.
K permanentní poškození alespoň v malé míře by pravděpodobně došlo při teplotách překonávajících oněch 50 stupňů. Při nabíjení je obecně dobré nepřekonávat 45 stupňů, i když některé baterie umožňují při nabíjení teplotu až kolem zmíněných 50 stupňů. Dosáhnout takové teploty je ale u normálních bezdrátových nabíječek téměř nemožné. Nenechávat je spolu s mobilem na přímém slunečním svitu je ale dobrý nápad.
Při běžném nabíjení, dlouhodobě, by se teplota měla držet někde mezi 10 až 30 stupni, což je pro baterii nejpříjemnější rozsah. Dočasné zvýšení teploty třeba až na 40 stupňů nebo víc je u běžného nabíjení prakticky nevyhnutelné, pokud to však bude pouze po omezenou dobu, životnost baterie to znatelně neovlivní, ani z dlouhodobého hlediska. Ke zvýšení teploty může dojít také třeba při hraní videoher nebo dlouhém telefonování, což je rovněž jen těžko zamezitelné. Po měsících užívání může uživatel zporozovat sníženou životnost baterie (rychlejší vybíjení nebo nedostatečné nabití), ale tomu se zabránit nedá. Nechat telefon ležet někde na stole a nepoužívat ho vůbec by ve výsledku také vedlo ke snížení životnosti; baterie fungují na základě chemických procesů, které jsou už z podstaty nedokonalé.
Pozor na extrémy
Příkladem příliš vysoké teploty může být třeba to, kdybyste v horkém dni při zářícím slunci nechali mobil uvnitř automobilu před předním sklem; v takovém případě by snadno mohlo dojít k poškození baterie i celého mobilu. Pozor snad jen na velmi, velmi vysoké teploty přesahující 80 stupňů celsia (těch už je v našich podmínkách extrémně těžké dosáhnout, naštěstí). V takovém případě může u některých typů lithium-iontových baterií dojít k výbuchu nebo prasknutí.
Pro zajímavost, u extrémních teplot pod nulou je trvalé poškození možné, i když vzácnější. Může se stát, že dočasně přestane fungovat displej – to je celkem časté – ale po návratu do běžnějších teplot by měl telefon fungovat vcelku normálně. Snížení životnosti možné je, trvalé zničení baterie by ale vyžadovalo opravdu extrémní vystavení minusovým teplotám.
Celkově vzato, baterie každého mobilu se po čase opotřebí a její kapacita se sníží, ať s ním budete zacházet sebelíp. Z hlediska bezpečnostního jsou bezdrátové nabíječky naprosto v pořádku, což se týká i opotřebení vaší baterie.
Zdroj: ZDnet, DigitalTrends; Computerworld