Jak ochránit displej svého mobilního telefonu před poškrábáním?
V dnešní době už nenajdete skoro nikoho, kdo by neměl chytrý mobilní telefon. Dokonce i mnozí senioři pochopili, jak fungují a že je dokážou propojit s vnoučaty, které bydlí stovky kilometrů daleko. Mobilní telefon už dnes není jen telefonování a SMS, ale také spousta dalších aplikací, které mají za úkol usnadnit nám život, pobavit nás nebo mohou být užitečné jiným způsobem. Život bez nich už si mnozí z nás nedokážou ani představit.
reklama
Nevýhody chytrých mobilních telefonů
Dnes už se dají pořídit i kvalitní levné mobily, což je jen dalším důvodem jejich obliby. Ačkoli by se mohlo zdát, že chytré mobilní telefony přináší mnohé výhody, pravdou je také to, že mohou znamenat i určité nevýhody. Tak například jejich velikost nemusí každému vyhovovat – dříve se telefony vlezly i do menších kapes. Dále pak prasklé displeje jsou běžným problémem u moderních telefonů. Stačí chvilka nepozornosti, trocha neopatrnosti a nepěkný pavouk na displeji je tady.
Ochrana telefonu před poškrábáním
Protože prasklý displej se stal běžnou součástí života s chytrým telefonem, objevovaly se nové a nové způsoby, jak telefony ochránit co nejvíce. Dříve si většina uživatelů vystačila s obaly na telefony. Ty dokázaly displej ochránit v případě, že jej nosíte v kabelce či batohu před poškrábáním od ostatních věcí. Avšak v případě, že jste měli telefon v ruce, a ten vám vypadl, poškození bylo také na světě. I dnes jsou obaly na telefon velice oblíbené, protože mají mnohem modernější zpracování.
Ochranné fólie
Ochranu za málo peněz poskytují právě ochranné fólie na displeji vašeho telefonu. Zvládne váš displej ochránit před poškrábání od nehtů. Avšak poškrábaný displej může být důsledkem nošení ho ve stejné kapse jako klíče. A od tohoto poškození vás fólie bohužel neuchrání. Určitým řešením může být obal na telefon zkombinovaný s touto fólií. Někteří používají fólii, aby se jim již vzniklá prasklina šířila displejem co nejpomaleji.
Tvrzené sklo
Mnohem lepší je investovat rovnou do tvrzeného skla. Je mnohem odolnější, než fólie a dokáže si poradit i s ostrými předměty nebo svazkem klíčů. Displej ochrání také před mincemi a dalšími nebezpečnými předměty, jako je například otevřený nůž. Navíc aplikace tvrzeného skla na displej je mnohem jednodušší. Na rozdíl od fólie, kdy vznikají nepěkné vzduchové bubliny, si můžete tvrzené sklo „nalepit“ na displej sami. Nebudete k tomu ale potřebovat žádné lepidlo. Jediné, co musíte pohlídat, je čistý displej. Měl by být bez částeček prachu.
Pomůže tvrzené sklo před pádem?
Dosud jsme mluvili pouze o poškrábaném displeji. Jak je to ale s pádem telefonu? V případě ochranné fólie se bohužel může displej rozbít. Jestliže svůj displej chráníte tvrzeným sklem, mělo by při běžném pádu (z běžné výšky, ve které telefon používáte) dojít maximálně k prasknutí ochranného skla. Displej pod ním by měl zůstat netknutý. Oproti fólii je tvrzené sklo také mnohem příjemnější na používání – prsty po něm kloužou lépe a nezadrhávají se. Také viditelnost má váš mobilní telefon mnohem lepší: můžete se těšit na lepší barvy.
Tekuté sklo (nanotechnologie)
Bezpečnou ochranu proti poškrábání poskytuje tekuté sklo. Tento způsob technologie se vyznačuje stejnou odolností jako tvrzené sklo. Jeho obrovskou výhodou je skvělá přilnavost a ochrana všech částí displeje, včetně zaoblených okrajů. Tato fólie je skvělá pro alergiky, protože má antibakteriální vlastnosti. Dokonce na něm nezůstávají ani otisky prstů. Pohlcujte také radiaci, kterou mobilní telefon vyzařuje. Jednou nanesená vrstva tekutého skla vydrží na displeji 1 až 2 roky. Pokud byste chtěli tekuté sklo odstranit dříve, zřejmě by se vám to nepovedlo jen tak. Cena tohoto způsobu je poměrně vysoká, vyplatí se zejména u dražších přístrojů.
Pouzdro s ochranou displeje
Moderní pouzdra jsou vybaveny tak, že chrání přední i zadní část vašeho přístroje. Na druhou stranu je ale třeba poznamenat, že s ochranným pouzdrem mobilní telefon získává ještě větší objem a může znamenat také obtížnější používání přístroje (před použitím musíte rozevírat pouzdro). Výhodou je to, že si můžete najít design, který se vám bude líbit. Pouzdra jsou dostupná ve spoustě cenových relací.
Jakou ochranu zvolit?
Každému vyhovuje jiná ochrana. Řada z nás si jako zlatou střední cestu zvolí tvrzené sklo, které je u nás vyhrává zejména kvůli jednoduchosti aplikace, rozumné ceně a univerzálnosti. Cena, kterou jste ochotni dát za ochranu displeje se také odráží od pořizovací ceny vašeho přístroje. Asi každému z nás je jasné, že se nevyplatí do ochrany displeje investovat částku podobnou, jako je pořizovací cena mobilního telefonu. Výběr té nejlepší ochrany je tedy otázkou preferencí každého člověka.
Zdroj obrázku:
Vera Petrunina /