Co dělat, když se váš iPhone nepřiměřeně rychle vybíjí?
Pryč jsou ty časy, kdy jsme si náš mobilní telefon nabili na začátku měsíce a z jeho výdrže jsme těžili ještě na samém konci téhož měsíce. S nástupem chytrých telefonů jejich výdrž baterie výrazně klesla a my si tak museli zvyknout na jejich dennodenní dobíjení, které nám již nedělá žádný problém. Někdy se však můžete dostat do situace, když se váš iPhone nepřiměřeně rychle vybíjí a z každodenního nabíjení se rázem stane každohodinové, což jeho využitelnost značně sníží. Řešení rychlého vybíjení baterie je nicméně celá řada a zdaleka ne všechny začínají a končí v servise. Co tedy dělat, když se váš iPhone nepřiměřeně rychle vybíjí?
Důvodem může být banalita
Ještě předtím, než začnete panikařit kvůli myšlenkám na hardwarový problém telefonu, důkladně zkontrolujte jeho softwarovou stránku. Právě software může mít na výdrž telefonu opravdu obrovský vliv. Nejzákladnější radou, které byste se měli držet při řešení prakticky jakéhokoliv problému s telefonem, je zkontrolovat v něm aktuálnost operačního systému a případně do něj nainstalovat jeho nejnovější verzi. To provedete na iPhonech velmi jednoduše přes Nastavení, ve kterém si otevřete sekci Obecné a dále pak podsekci Aktualizace softwaru. V té naleznete informace o tom, jaká verze iOS v telefonu běží a popřípadě, zda je dostupná verze novější.
Obecně platí, že vypozorování nepřiměřeně rychlého vybíjení telefonu vyžaduje nějaký ten čas. To jinými slovy znamená, že po potenciální instalaci nejnovějšího iOS byste měli telefon alespoň pár hodin sledovat, zda se u něj problém s vybíjením opět projeví či již nikoliv. Pokud budete mít smůlu a projeví se, je potřeba přistoupit k dalším softwarovým krokům - konkrétně nastavení samotného telefonu. Možná se budete divit, ale některá nastavení dokáží baterii iPhonu zaměstnat skutečně ve velkém, což se logicky podepíše i na její výdrži. Pokud máte například nastavenou manuální redukci jasu displeje, nastavením na automatický mód ušetříte energie skutečně dost. Toto nastavení provedete konkrétně ve Zpřístupnění, ve kterém otevřete podsekci Displej a velikost textu, na jejímž úplném konci je pak přepínač pro automatický jas.
Dalším obrovským žroutem baterie jsou pak polohové služby. Ty totiž využívá mnoho aplikací nenápadně na pozadí telefonu, čímž zaměstnává jeho GPS modul či internetové připojení, což se samozřejmě nemůže projevit jinak než právě úbytkem energie. Rozhodně tedy doporučuji povolit využívání polohových služeb na pozadí jen u aplikací, které používáte často a u kterých jsou tyto služby nezbytně nutné. Jaké aplikace mají přístup k polohovým službám zjistíte v Nastavení, konkrétně pak sekci Soukromí a podsekci Polohové služby, ve které se vám zobrazí kompletní seznam.
Možná vás napadá otázka, zda by nebylo dobré v případě rychlého vybíjení deaktivovat i funkce jako mobilní data, Bluetooth či WiFi. Odpověď na tuto otázku je však možná trochu překvapivě negativní. Jak moduly pro mobilní data, tak i pro WiFI či Bluetooth jsou z hlediska energie velmi úsporné, takže jejich deaktivací nepřidáte na výdrži téměř nic. To ostatně platí i u prakticky všech ostatních nastavení telefonu - ty se totiž svou energetickou spotřebou polohovým službám a jasu displeje rovnat nemohou.
Zákeřné aplikace
Pokud váš problém nevyřešily hrátky s nastavením vašeho iPhonu, je nasnadě “pohrabat” se ve vašich aplikacích - respektive jejich energetické spotřebě. Nezřídka kdy se stává, že je vývojáři do App Store vypustí s chybou, která výrazně zvyšuje jejich energetickou náročnost a tudíž se podepisuje na výdrži telefonu. V minulosti se podobné chyby objevily třeba i u Facebooku, Instagramu či řady oblíbených (a mnohdy i placených) her. Energetickou spotřebu aplikací si lze jednoduše zkontrolovat v Nastavení, kde stačí navštívit sekce Baterie a v ní zkontrolovat v seznamu aplikací jejich spotřebu. Pokud se vám bude u některé z aplikací zdát, že je její spotřeba vyšší než by měla být (například vzhledem k frekvenci jejího využívání), nekompromisně ji odinstalujte a následně sledujte, zda se vybíjení zpomalilo či nikoliv. K odinstalování aplikace byste se nicméně měli uchýlit vždy až v případě, že máte v telefonu nainstalovanou její nejnovější verzi. Jedině tak si totiž zajistíte to, že odinstalováváte 100% verzi, která je zasažena chybou.
Baterie už má to nejlepší za sebou
Nepomohla ani jedna z výše uvedených rad? Pořád ještě nemusí být tak zle. Na vině může být “jen” dosluhující baterie iPhonu. Baterky jsou zkrátka spotřební zboží a pokud u nich překročíte jejich životní cyklus, který je u iPhonů nastaven konkrétně na 500 úplných nabíjecích cyklů (tedy zjednodušeně řečeno úplná nabití baterie z 0 % na 100 % ať už v kuse či přerušovaně), začnete se pravděpodobně setkávat s poměrně citelnými problémy projevujícími se mimo jiné právě výrazně horší výdrží baterie. Zda je ta již na výměnu lze už od iOS 11.3 zjistit skrze Nastavení, sekci Baterie a její podsekci Kondice baterie. V té naleznete informace o tom, jakou kapacitu baterie ještě má (čím vyšší, tím lepší), případně, zda je již zralá na výměnu. K té je doporučováno přistoupit ve chvíli, kdy kondice baterie klesne pod 80 %. Se zhoršenou výdrží telefonu se nicméně budete setkávat i mnohem dříve - klidně už kolem 85 až 90 %. Pokud se tedy bude vaše kondice blížit 80 %, je velmi pravděpodobné, že za rychlým vybíjením stojí právě stáří vaší baterie.
Přeinstalace telefonu
Je-li baterie iPhonu alespoň dle vašeho názoru stále v dobré kondici, telefon se i přesto rychle vybíjí a vy jste vyzkoušeli všechny výše zmíněné rady, zbývá vám ještě využití té naprosto poslední - nejzazší. Tou je úplná přeinstalace telefonu, která z něj odstraní veškeré možné softwarové chyby, na jejichž odstranění jsme jakýmkoliv jiným způsobem krátcí. I takové bugy se však bohužel v iOS čas od času objeví a tudíž je dobré tuto variantu před návštěvou servisu vyzkoušet - tedy pokud si na ní věříte. Přeinstalace telefonu totiž není tak úplně jednoduchou záležitostí a pustit by se do ní měl jen pokročilejší uživatel. Nebojte, o svá data v telefonu nepřijdete. Stačí si je zazálohovat na iCloud a poté si je do telefonu znovu obnovit (obnovovat je potřeba jedině přes iCloud, jelikož jen tyto zálohy neobsahují možné chyby iOS). Kompletní návod, jak přeinstalovat iPhone naleznete zde.
Hardwarová porucha
Nepomohla ani přeinstalace? Pak už se holt návštěvě servisu nevyhnete. Na vině je prakticky 100% hardwarový problém, který si vyžádá odbornou pomoc. Tu vám rádi nabídneme u nás v Prime Servisu, kde provedeme u vašeho iPhonu diagnostiku, pomocí které odhalíme možný problém a ten následně - pokud nám opravu odsouhlasíte - opravíme. Opravy se samozřejmě nemusíte bát - s hardwarovými problémy způsobujícími rychlé vybíjení iPhonů máme letité zkušenosti, díky kterým si jsme schopni v současnosti poradit téměř s čímkoliv.