Bezdrátové nabíjení je zpět. Díky, Apple!
Bezdrátové nabíjení je zpět. Díky, Apple!
V tomto týdnu byl představen smartphone Xiaomi Mi Mix 3, v minulém týdnu rodina Huawei Mate 20, týden před tím jsme se dočkali Pixelů od Google a herního Razer Phone 2. Všechny tyto telefony jsou tichým důkazem toho, jak obrovskou sílu má Apple v prosazování technologií, které se před ním neúspěšně snažil prosadit někdo jiný. Xiaomi, Huawei, Google i Razer do svých čerstvých smartphonů integrovali technologii, které se v minulosti vyhýbali – bezdrátové dobíjení.
Lumie lavinový efekt nepřinesly
K bezdrátovému nabíjení jsem poprvé „přičichnul“ v roce 2012 s Lumií 920 a okamžitě jsem si tento způsob doplňování energie oblíbil. Tuto funkci jsem od té doby při výběru nového telefonu řadil mezi ty nejdůležitější, a park mých bezdrátových nabíječek se postupně rozrostl na tři – v práci, v domácí pracovně a pak v lampě na nočním stolku.
I když Nokia nebyla v bezdrátovém nabíjení v mobilních telefonech úplně první (pionýrem byl Palm), zasloužila se o postupné šíření této technologie, neboť ji nabízela v levnějších telefonech. Dokonce i Lumia 640 XL na ni byla připravena, byť ten správný kryt s integrovanou cívkou nakonec nikdy nedostala. U konkurence si bezdrátové nabíjení osvojily zejména korejské značky Samsung a LG, které jím vybavovaly své vlajkové modely, dokonce jej měly i některé Nexusy a pár telefonů od BlackBerry. S úpadkem mobilní Nokie se ale počet nových telefonů s bezdrátovým nabíjením začal rapidně ztenčovat.
V době mezi Nokií a Applem se na bezdrátové nabíjení zapomnělo
Krásně to ilustruje situace u LG: model G3 měl bezdrátové nabíjení integrované, u G4 bylo nutné dokoupit speciální kryt a „gépětka“ už jej neměla vůbec. Cívku pod zadním krytem měly i vybrané telefony Google Nexus od rozličných výrobců, avšak jejich následovníci z rodiny Google Pixel o tuto vymoženost přišly. Nepřetržitě jej nabízel snad pouze Samsung u svých vlajkových smartphonů, u ostatních výrobců ale dlouhou chvíli nebylo z čeho vybírat. A pak přišel Apple.
Byť se od firmy z Cupertina očekávala nová revoluční technologie nabíjení na dálku, nakonec u iPhonů došlo „pouze“ na implementaci standardu Qi, který používaly již od roku 2012 zmíněné Nokie. Jenže zatímco do loňského roku trh s bezdrátovým nabíjením spal, po představení iPhonů 8, 8 Plus a X rázem ožil. Cívky do svých telefonů začaly integrovat společnosti, které se bezdrátovému dobíjení doposud bránily, nebo jej na nějakou dobu opustily.
Jen letos se bezdrátové nabíjení dostalo do těchto smartphonů:
Google Pixel 3, 3 XL
Huawei Mate 20 Pro, Mate 20 Porsche Design
LG G7, V30S, V40
Moto Z3, Z3 Play (s přídavným krytem)
Nokia 8 Sirocco
Razer Phone 2
Samsung Galaxy S9, S9+, Note9
Sony Xperia XZ2, XZ2 Premium, XZ3
Xiaomi Mi Mix 2S, Mi Mix 3
Huawei Mate 20 Pro dokonce umí bezdrátově energii nejen přijímat, ale i rozdávat. Zatím pouze druhým telefonům, v budoucnu bychom však touto cestou mohli dobíjet drobné příslušenství, jako jsou sluchátka, hodinky nebo náramky.
Všechny výše uvedené telefony mají jedno společné – ve všech případech se jedná o vlajkové modely. Stále čekáme na výrobce, který bezdrátové nabíjení nabídne i ve střední třídě. Dočkat bychom se mohli příští rok u Samsungu, koneckonců v Berlíně nám šíření této technologie do levnějších telefonů přislíbil viceprezident mobilní divize Samsungu Carlo Carollo.
O nabíječky nebude nouze
Poměrně sympatický krok k rozšiřování podvědomí o bezdrátovém nabíjení učinila společnost Xiaomi, která ke svému čerstvě představenému smartphonu Mi Mix 3 přikládá bezdrátovou nabíječku přímo do balení.
V tomto týdnu také představila společnost Asus svůj nový 27″ All-in-one počítač ZenAiO s bezdrátovou nabíječkou integrovanou přímo do podstavce.
S bezdrátovým nabíjením evidentně do budoucna počítá i HMD Global, v dokumentech WPC se před nedávnem objevily záznamy o nabíječkách Nokia Wireless Charger a Portable Wireless Charger. V obou případech se bude jednat o dobíjecí podložky, portable verze v sobě navíc bude mít zřejmě zabudovaný akumulátor a bude moci bezdrátově nabíjet telefon z vlastních zásob.
No, a konečně bychom se také mohli dočkat nešťastné nabíječky AirPower od Apple, podle informátora Ming-Chi Kua by mohla dorazit ještě letos před Vánoci.
Budoucnost je bezdrátová
Bezdrátové nabíjení evidentně díky Applu dostalo do žil novou krev, a já osobně jsem velmi rád, že na moje nabíječky (byť pravda starší a pomalejší) nebude pouze sedat prach, ale poslouží ke svému účelu i nadále.