Tipy na nabíjení mobilů v autě. Pozor na kolony nebo rychlost bezdrátových nabíječek

By Michal Velčovský

Optimální nabíjení mobilu: Na co si dávat pozor, aby baterie vydržela co nejdéle?

Optimální nabíjení mobilu: Na co si dávat pozor, aby baterie vydržela co nejdéle? Lithium-iontové baterie, které se využívají v moderních chytrých telefonech, mají poměrně dlouhou životnost. Nicméně, také se postupně opotřebovávají a ztrácejí původní kapacitu. Významnou roli v tomto směru hraje zejména nabíjení. Na co byste si u něj měli dávat pozor a kterým chybám se vyhýbat?

Mnozí majitelé chytrých telefonů si stále myslí, že optimální nabíjení mobilu spočívá ve využívání maximální kapacity baterky. Tedy své zařízení nabíjejí na 100 % a nechávají ho vybít téměř do nuly. Přestože starším nikl-kadmiovým bateriím takové zacházení vyhovovalo, moderním lithium-iontovým dokáže značně zkrátit životnost.

Jak pečovat o baterii v mobilu?

V ideálním případě by se měla baterie v chytrém telefonu celý svůj život pohybovat mezi 20 a 80 % nabití. Tedy, smartphone byste neměli nabíjet na 100% a do nabíječky jej připojujte ještě před tím, než se vybije pod 20%.

Baterkám vyhovuje krátké dobíjení o pár procent, a to i vícekrát během dne. Například, když máte chytrý telefon nabitý na 56 %, klidně jej na 10 minut zapojte do nabíječky. Samozřejmě, pokud občas zařízení nabijete na 100%, nic vážného se nestane. Ale pokud to budete dělat často a dlouhodobě, baterie začne degradovat rychleji.

A co nabíjení mobilu přes noc?

Když telefon večer připojíte do nabíječky, přirozeně se vám přes noc dobije na 100%. Některé chytré telefony však umožňují nastavit, na kolik procent se má baterka dobít. Tedy svému mobilu umíte přikázat, aby se nenabil na více než 80 %.

Pokud vaše zařízení takovou možnost nenabízí, nabíjení mobilu přes noc vám dokáže usnadnit například časovač do zásuvky. Na něm si jednoduše nastavíte, aby se telefon nabíjel jen v krátkých intervalech, vícekrát během noci.

Pozor na vysoké teploty

Kombinace vysoké teploty (nad 40 stupňů Celsia) a nabití na 100% škodí baterce ve smartphonu nejvíce. Proto se vyhýbejte nabíjení během toho, jak na zařízení přímo svítí slunce.

Výzkumy však přišly na to, že optimální nabíjení mobilu probíhá při teplotách 25 – 40 stupňů Celsia. V tomto směru dokáže dobře pomoci bezdrátová nabíječka. Ta baterii neškodí, právě naopak – tím, že může způsobit mírné zahřívání telefonu, přispívá k tvorbě ideálních podmínek pro nabíjení.

Tipy, jak rychle nabít mobil

Chcete, aby se váš telefon nabíjel co nejrychleji?

Vyzkoušejte během dobíjení aktivovat letový režim. Nebo ještě lépe, telefon úplně vypněte. Nebude tak spotřebovávána žádná energie a baterka se nabije za kratší dobu. Používejte oficiální adaptér doporučený výrobcem. A v neposlední řadě, nabíjejte při teplotách 25 – 40 stupňů Celsia.

Výměna baterie za novou

I když budete své zařízení nabíjet v souladu se všemi našimi tipy, baterka bude postupně ztrácet svoji kapacitu. Sice pomalu, ale tomuto přirozenému opotřebení se jednoduše nevyhnete. Pokud její kapacita klesne pod 80 %, je vhodné přemýšlet nad výměnou. Totiž degradovaná baterie nejenže nevydrží dostatečně dlouho na jedno nabití, ale navíc může způsobit pokles výkonu procesorů.

Novou baterii do svého zařízení iPhone si můžete zakoupit v našem e-shopu. V nabídce naleznete také FixPremium Apple baterie, které jsou levnější než originál, avšak mají stejnou kvalitu a kapacitu. Pro majitele chytrých telefonů s operačním systémem Android máme k dispozici velký výběr originálních baterií různých značek.

TIP#1520: Jak na bezdrátové nabíjení mobilního telefonu či tabletu

Bezdrátové nabíjení je nesmírně užitečná věc – nemusíte řešit kabel, stačí položit telefon na podložku nebo do stojánku a nechat nabíjet. Existují i rychlo nabíjecí bezdrátové stanice, které trochu řeší to, že klasické nabíjení bezdrátem je podstatně pomalejší než drátem (v názvu většinou najdete Fast Charger a je to otázka vyššího výkonu). Opět zde platí, že je dobré kupovat značkovější/známější výrobky než různorodé čínské levné varianty.

AlzaPower WF210 a umístění cívek.

Bezdrátové nabíjení je poměrně dobře standardizováno – dnes stačí když nabíječka podporuje Qi standard. Trochu to komplikuje ještě to, že si někteří výrobci vytvářejí vlastní odnože – Samsung má například vlastní Fast Charge. Jinak i zde platí potřeba dívat se na výstupní výkon – běžné jsou bezdrátové nabíječky s výkonem 5 W, ideální pro pořízení jsou ty co umí alespoň 7.5 W (to je také maximum pro iPhone) a některé podporují až 10 W/15 W.

Ve všech případech se nabíječka umí s telefonem „domluvit“ co mu vlastně může pustit – čím vyšší výkon, tím ale bude větší ztráty i zahřívání. Důležité je i aby poznala, že není umístěn telefon i že tam je pohozené něco co tam být nemá.

Na výběr je poměrně široká nabídka – můžete si pořídit čistě podložku (AXAGON WDC-P10T Wireless Fast Charging Pad za 349 Kč) nebo praktické stojánky (osobně mám AlzaPower WF210 Wireless Fast Charger černá za 699 Kč případně slabší AVACOM HomeRAY S10 Charger Stand Qi 10W black za 599 Kč).

Pokud máte telefon a hodinky (od Apple) tak i takové co umí nabíjet společně (Nomad Base Station Apple Watch Edition 7.5W Black za 3 990 Kč). Pro další mrkněte do Bezdrátové nabíječky pro mobilní telefony

Tři v jednom je Yenkee YAC 5300 3v1 bezdrátová Qi nabíjecí stanice (recenze). Šikovné pro vlastníky iPhone, Apple Watch i AirPody.

Zajímavá možnost je Canyon MP-W5 – dobíjecí podložka pod myš (recenze) co se sice nejlépe hodí k bezdrátové dobíjecí myši od Canyoneu, ale podložka nabíjí i mobily.

Výše zmíněná Nomad Base Station

TIP: Chcete telefon nabít opravdu rychle? Pak použijte klasický zdroj (s silnější úrovní výkonu, ně nějakých těch 5 W) a kabel. Od bezdrátové nabíječky rychlé nabíjení nečekejte, vždy je pomalejší než přímé. Typicky pokud 5 W nabíjení trvá 2.5 hodiny přes drát tak u bezdrátu to budou 3 až 4 hodiny.

Prakticky ke každé bezdrátové nabíječce musíte pořídit odpovídající zdroj – tam platí že se musíte podívat na parametry nabíječky (některé potřebují klasické 5 V USB zdroje, jiné umožňují i větší výkon s pomocí vyššího napětí) a podle toho zvolit odpovídající zdroj. Samotná nabíječka pak nemůže poskytnout větší nabíjecí výkon než jaký ji umožní zdroj. Pokud tedy na 10 W nabíječku použijete 5 W zdroj tak zůstane omezena na 5 W.

Při koupi se vám může stát, že právě váš telefon nebude mít cívku umístěnu tak, aby se kryla s cívkou v nabíječce, zejména u stojánků – dobré jsou nabíječky s více cívkami nebo s možností libovolně umístit telefon. Nezapomeňte také že jde o indukční nabíjení a funguje jen do vzdálenost několika (většinou max 3) centimetrů a může vadit obal vašeho telefonu.

Nabíjecí podložka či stojánek by neměly sloužit k odkládání zařízení. Životnost baterie je dána maximálním počte nabití a vybití a neustále nabíjení životnost snižuje. O tom je řeč v Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení. Samotná nabíječka v době nečinnosti stále spotřebovává proud, velmi pravděpodobně více než jen obyčejný zdroj.

Některá zařízení mají vlastní bezdrátové nabíjení – Apple Watch a AirPods jsou typický příklad. Velmi často je ale možné je nabíjet i na klasických bezdrátových nabíječkách – AirPods nabíjecí krabičku (pozor na to že jsou dva modely krabiček, jedna co umí a druhý co neumí bezdrátově dobíjet) můžete umístit na bezdrátovou nabíječku – bude ale často problém se „trefit“ na pozici cívek. U Apple Watch to není možné a nezkoušejte to (mají vlastní systém a výkon pouze 2W).

PS: Vedle výše zmíněného standardu Qi se můžete setkat ještě s Powermat standardem. V roce 2018 ale velmi pravděpodobně snahu vzdali.

PPS: Vedle telefonu se dají nabíjet bezdrátově i tablety. Tedy za předpokladu že to umí a že budete mít silnější nabíječku. Podobné je to s bezdrátovým nabíjením/napájením pro monitory/laptopy (Qi na to pamatujete verzi co umí až 120 W).

Předchozí tipy věnované nabíjení

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky

Tipy na nabíjení mobilů v autě. Pozor na kolony nebo rychlost bezdrátových nabíječek

Tipy na nabíjení mobilů v autě. Pozor na kolony nebo rychlost bezdrátových nabíječek

Základní způsob nabíjení v autě představují vestavěné USB porty / BatteryShop

Sledování aktuálního silničního provozu, cestování podle navigace nebo poslouchání oblíbených podcastů během jízdy v autě umožní mobilní telefon či tablet.

Nabíjení přístrojů v autě je tak pro každého nutností, ale má svá pravidla. Přinášíme proto tři praktické tipy dle webu BatteryShop pro efektivní a bezpečné napájení mobilních telefonů i jiných přístrojů přímo za jízdy v autě.

Nabíjení z USB portu je bezpečné, když motor běží

Základní způsob nabíjení v autě představují vestavěné USB porty, do kterých lze zapojit nabíječku k chytrému zařízení. „Nevýhodou je, že proud z těchto portů bývá omezený a nabíjení zpomaluje. Proto je lepší telefon či tablet při nabíjení vypnout, aby se rychlost nabíjení zvýšila. Vypnutí sníží spotřebu energie mobilního telefonu na nulu,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu

Při nabíjení v autě je potřeba dávat si pozor na vybíjení autobaterie. Nabíječka by měla být zapojená pouze tak dlouho, dokud je chytré zařízení napájeno. Pokud je nabíječka připojená i nadále, může v případě vypnutého motoru auta vyčerpat energii z autobaterie a způsobit komplikace při startování.

Zapalovač na cigarety může nabít telefon za jízdy, ale ne v koloně

Pokud automobil nemá k dispozici vestavěný USB port pro nabíjení, je další možností zakoupení externí nabíječky s adaptérem. Ten lze zapojit do zapalovače cigaret.

Zapalovač je konstruován tak, aby poskytoval dostatečné výstupní napětí, které může dosahovat rychlosti přenosu proudu běžných USB portů v autě. „Je však nutné si zkontrolovat, že příslušná nabíječka zapojená do zapalovače disponuje proudem minimálně dva ampéry,“ doplňuje Radim Tlapák.

Před zapojením konce adaptéru do zapalovače cigaret se je potřeba ujistit, že je zapalovač na dotek chladný, a průběžně kontrolovat, jestli nedochází k přehřívání. Pokud je smartphone zapojený do zapalovače cigaret v autě, které zrovna stojí v koloně s vypnutým motorem, je nutné zařízení odpojit.

Stejně jako při nabíjení z USB portu totiž již po pár desítkách minut hrozí, že bude autobaterie vybitá a nebude možné auto znovu nastartovat. „Pokud v autě pravidelně cestuje více pasažérů nebo používáte kromě mobilu i tablet či externí navigaci, vyplatí se pořídit adaptér pro možnost zapojení více kabelů současně. Potom je možné dobíjet dvě a více zařízení najednou,“ popisuje Radim Tlapák.

Počítejte s nižší rychlostí bezdrátového nabíjení

Alternativou je také bezdrátové nabíjení, ke kterému není potřeba pořizovat kabel. Novější modely aut mají ve středové konzole nebo pod loketní opěrkou zabudované přihrádky, kam lze chytré zařízení umístit k napájení, případně je možné bezdrátovou nabíječku zakoupit.

Bezdrátové nabíjení poskytuje uživateli pohodlí a je snadné – stačí chytré zařízení přiložit na podložku či vložit do nabíjecí přihrádky a ono se automaticky začne nabíjet.

Externí bezdrátová nabíječka se pak zapojuje většinou znovu do USB portu či pomocí adaptéru do zapalovače.

Pokud využíváte mobilní telefon při cestě autem jako navigaci a nemáte možnost snadného propojení mobilu s palubním monitorem, volte bezdrátové nabíječky, které je možné umístit do vrchní části palubní desky, například na lamely od ventilace. Díky tomu bude možné sledovat navigaci a zároveň přístroj napájet.

Je třeba počítat s tím, že rychlost bezdrátového nabíjení v autě není stejná jako nabíjení kabelem z klasické zásuvky. Výkon se totiž běžně pohybuje kolem deseti wattů. Spotřeba energie na navigaci bude pravděpodobně vyšší než samotné nabíjení, proto na něj myslete včas, aby vás prázdná baterie nepřekvapila.

Zdroj: BatteryShop