Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

By Michal Velčovský

TIP#1516: Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple)

Zcela určitě to znáte. Připojíte mobilní telefon či tablet na nabíječku abyste zjistili, že se nabíjí neuvěřitelně pomalu. V některých případech (třeba když to připojíte na USB v počítači) se nenabíjí buď vůbec nebo skoro neznatelně. Celé je to přitom v základu jednoduché a v pokročilejší podobě složitější. Ale začněme od toho základu.

Většina dnešních zařízení se přes USB kabely nabíjí napětím 5 V a rychlost nabití ovlivní to, jaký výkon má použitá nabíječka. Apple to například řeší velmi chytře, základní malá nabíječka má výstup 5 V/1 A (1000 mA) a tím pádem výkon 5W – pro aktuální iPhone 13 to pak znamená, že s jeho dost zásadně velkou baterií se prakticky tahle nabíječka příliš nehodí. Nabíjení bude trvat dlouhé hodiny.

Pokud chcete tedy ovlivnit rychlost nabíjení, potřebujete nabíječky s větším výstupním výkonem. Ty budete ostatně potřebovat i pro zařízení co jsou náročnější – typicky tablety (jako je například iPad) byste z 5 W nabíječky moc nabít nedokázali. Větší výstupní výkon je dobré také sladit s tím, jak velký výkon pro nabíjení je vaše zařízení schopné snést. Aktuální iPhone 13 má maximální vstupní nabíjecí výkon 18 W a pořizovat výkonnější zdroj smysl nemá. V některých případech výkonnější zdroj může poškodit nabíjené zařízení, takže tohle je taky dost důležitá věc.

Každopádně, pokud jste si pořídili například právě ten iPhone 11 a dostali k němu onu 5 W nabíječku, tak byste měli pořídit něco poněkud silnějšího. Můžete pořídit něco co není od Apple, ale tam můžete snadno narazit na něco podivného z Číny – takže jakkoliv jsou originály od Apple drahé, tak bych doporučil neriskovat. Ušetřit se dá ještě u kabelů – tam si hlavně hlídejte aby to opravdu mělo MFI certifikaci. A mohu-li doporučit, alespoň dva metry dlouhé, kratší bývají nepraktické.

5 W (1 A): Nejzákladnější je Apple 5W USB Power Adapter (490 Kč) a je to právě ten adaptér, který dostanete s iPhone. Pořizovat si ho nemá moc smysl.

Potřebovat k němu budete USB->Lightning kabel (2 m varianta, 799 Kč). Ušetřit se dá s ADATA Lightning MFI pro Apple 2m, bílý (199 Kč, stejně jako pár dalších od jiných výrobců)

12 W (2.4 A) aneb zlatá střední cesta: Pokud chcete zůstat u Apple a zároveň ušetřit tak postačí Apple 12W USB Power Adapter (490 Kč). Ten se mimochodem dodává k iPadům.

Potřebovat k němu budete USB->Lightning kabel (2 m varianta od Apple, 799 Kč). Ušetřit se dá s ADATA Lightning MFI pro Apple 2m, bílý (199 Kč, stejně jako pár dalších od jiných výrobců)

18 W (3.6 A) coby nejpraktičtější varianta – Apple 18W USB- C Power Adapter (859 Kč) ke které si ale musíte pořídit ještě kabel USB-C->Lightning (2 m varianta od Apple, 986 Kč). Má jednu další zásadní výhodu, umí rychlo nabíjení (od iPhone 8 výše).

Ušetřit na kabelu můžete s AlzaPower AluCore USB-C to Lightning MFi 2m stříbrný (499 Kč) jen otázkou bude, že je uváděna podpora do 3 A – zdroj by to ale měl poznat. Co se zdroje týče, tak ještě větší úspora může být SWISSTEN Power Delivery USB-C 18W bílá (249 Kč) co navíc také umí rychlo nabíjení pro Apple.

30 W (6 A) : Apple 30W USB-C Power Adapter (1390 Kč) je primárně určený pro MacBooky, ale hodí se i pro iPad a pro iPhone 8 (a starší) – tam podporuje také výše zmíněné rychlo-nabíjení. Nezapomeňte na nutnost pořídit USB-C>Lightning kabel. Pro iPhone/iPad bych asi s ohledem na vysokou cenu nepořizoval, pro MacBook je to nutnost.

TIP: Budete-li chtít nabíjet přes USB z počítače, tak mrkněte do Jak zjistím, který z mých USB portů je 3.0/2.0 a hlavně kolik Amperů dává? Bude totiž muset zjistit který z portů dává jaký výstup.

Jakékoliv další silnější (61 W a 87 W) nabíječky (zdroje) jsou u Apple určeny pro MacBooky a pro nabíjení iPhone ani iPadů sice půjdou použít (umí se přizpůsobit), ale je to zbytečné a v případě neznačkových i zásadně rizikové.

Co když nemám nic od Apple?

U jiných výrobců je to velmi podobné – vždy si zjistěte jaký maximální proud či výkon je schopen váš telefon či tablet přijmout a podle toho můžete zvolit odpovídající nabíječku. Čím větší výkon/proud bude, tím rychleji se zařízení nabíjí – ale může to také znamenat snížení životnosti baterie a další nepříznivé dopady vyvolané větším zahříváním. Nespěcháte-li, tak rozhodně neuškodí nabíjet pomalu.

Příklad: Xiaomi Redmi 6 (měl jsem pár posledních let) dorazí také s klasickým 5 W (5 V / 1 A) zdrojem a nic výkonnějšího nemá smysl pořizovat, u tohoto modelu je nabíjení omezeno přesně na tuto maximální hodnotu. Samsung Galaxy S10 v technické specifikaci uvádí maximální výkon drátového (i bezdrátového) nabíjení 15 W. Nemá tedy smysl použít výkonnější zdroj.

Se zjišťováním to může být někdy složité, třeba právě výše zmíněni Xiaomi Redmi 6 to nemá nikde ve specifikacích uvedené.

Praktická varianta od Alzy může být AlzaPower Q100 Quick Charge 3.0 černá (289 Kč) nebo ještě lépe AlzaPower Q200C Quick Charge 3.0 bílá (589 Kč – obě mají v bílé a černé barvě). Ta poslední má USB-C s 3A a klasické USB co umí rychlé nabíjení (pro Apple ale nikoliv, tam 2.4 A, tedy 12 W). Tradičně nezapomeňte na potřebný kabel.

Pokud máte doma nějaké ty USB zdroje, tak prakticky vždy je na nich štítek a na něm je uvedeno výstupní napětí a proud. Pokud chcete vědět kolik je to výkonu, tedy Wattů tak je to jednoduché, stačí vynásobit. Příklad na obrázku vpravo z 29 W USB-C zdroje od Apple (pro MacBook, již není k dispozici) co podporuje rychlo-nabíjení – má tedy jak 5 V tak 14.5 V výstup.

K rychlo nabíjení pokračujte do Jak na rychlonabíjení mobilních telefonů (opět nejen pro Apple) a chcete-li si zjednodušit život, tak prostudujte Jak na bezdrátové nabíjení mobilního telefonu či tabletu

PS: Pokud byste hledali další jablečné věci, tak viz